2021 KEDİ FİYATLARI, KEDİ SAHİPLENME FİYATLARI NE KADAR?

Kedi fiyatları

Cins Kedi Fiyatları

Kedi Fiyatları Aralığını Belirleyen Faktörler Nelerdir?

  • Kedi yavruları bir şekilde üreticiler tarafından büyütülür, aşıları ve muayeneleri düzenli bir şekilde veteriner hekim tarafından yapılır. Ayrıca Kedi gelişiminin tam olması için hem anne hem de yavrulara kuru ve yaş mama verilir.
  • Bağırsak gelişimi için probiyotikler ve vitaminler; psikolojileri için ise kedi oyuncakları satın alınır. Bunların dışında kedi tuvaletleri, kedi sulukları ve mama kapları olmalıdır.
  • Kedilere ayrı odalar tahsis edilmelidir. Erkek kediler, yavru kediler ve yeni doğum yapmış anne ile yavruları için ayrı olmak üzere en az üç oda olmalıdır.
  • Bunların dışındaki faktörler ise kedi genlerinin güzelce tespit edilmesi, kürk renkleri, göz renkleri gibi extra ödeme yapılmasını gerektiren diğer faktörlerdir.
  • Yine güzel yavrular için anne ve baba kedinin şeceresi (soy ayağacı) olmalıdır. Şecere için ise dernek kayıtları ve aidat bedelleri, her bir şecereli yavru için şecere ücretleri ödenmelidir. Bunların dışında kaliteli anne baba için ödenen satın alma bedelleri de şüphesiz bu maliyetlere eklenecektir.

Görüldüğü üzere kedilerin üretilmesi için yukarıda ayrıntılı olarak sayılan maliyetler vardır. Yani bedelsiz yavru sahiplendime ancak sokakta yaşayan kediler için uygun olmaktadır.

Kedi Fiyatları Nelere Göre Değişir?

Çoğunlukla ülkemizde ve ücretli sahiplendirilen cins kediler; Scottish Fold ve Scottish Straight’dir.

Yurt dışına ihraç edilen ve ithal edilen kedilerin genelini ise British Kediler oluşturur. Aslında british kedilerde kalite farkını ortaya koyan durum dünya çapında British Kedi ticaretine rağbet olmasıdır. Ayrıca British Kedi fiyatları konusuna talebin fazla olması nedeniyle yüksek rakamlardan daha fazla söz edilir.

Kedinin şecereli olması ise fiyatını artıran en önmeli faktördür. Diğer bir deyişle Kedinin safkan olması gen özelliklerini mükemmel taşıdığı anlamına gelir.

Yüz güzelliği fiyatların yükselmesine etken nedenlerden bir diğeridir.

Renk kodları, fiyatları belirleyen faktörlerden başka bir tanesidir.  Özellikle British kedilerde, Golden renk yani kahverengi-beyaz renk en çok tercih edilen renklerdendir. Kodlama olarak ise Golden British veya Scottishler için NY kodları sıklıkla kullanılır. AY renk kodu, krem rengine çalan başka bir renktir. Yani AY kodu, nadir görülür ve daha değerlidir.

Yeni Kediniz sizin ve çocuklarınız için risk oluşturabilir ! Tıklayınız...

Cins Kedi Fiyatları Ortalama Ne Kadardır?

Türkiye de şeceresi olmayan Scottish dişi kedi yavrularının fiyatları 2021 itibari ile 2500-5000 tl arasında değişmektedir. Ancak erkek Scottish kedilerde bu fiyat 500-1000 tl kadar düşük olabilir.

Şecereli olan Scottish Fold ve Straight kedi yavruları ise dişilerde 5500-10.000 tl erkeklerde 4500-8000 tl arasındadır.  Düşük kulaktan ziyade dik kulak yani Scottish Straight kediler daha değer görmektedir.

Safkan, şeceresi olan British Longhair ve  British Shorthair kedilerin ise Dünya çapında fiyatları değişir. Öyle ki Saf ırk özelliklerini gösteren british kediler 2000 dolardan 10.000 dolara kadar ticaret rakamlarına sahiptir. Ama Türkiye’de bu fiyatlar çoğunlukla üreticiler tarafında karşılanabilmekte iken gerçek manada evinde cins kedi beslemek isteyen ailelerin bir kısmı da bu alışverişe dahil olmaktadır.

Güncel fikir vermesi açınıdan  bizler de yavru tam şecereli safkan british kedilere ücret 5000 dolar ödedik.

Kedinizde bu hastalıklar olabilir mi ? Tıklayınız !!!

Kedi fiyatları

Sonuç

Kedi sahiplendirme platformlarında şecereli kedilerin maliyetini belirleyen faktörler yukarıda sıralanmıştır. Bu veriler ışığında istediğiniz yavru kediyi sahiplenebilirsiniz. Şecere, cins özellikleri , kürk rengi , göz rengi, Scottish Fold – Scottish Straight – British Longhair – British shorthair, Tabby, Van Kedisi, İran Kedisi gibi seçeneklere bakıp karar vermek sizin seçiminizdir.

Ama unutmayın ki o kadar emek ve eklenen maliyetler yavru kedi fiyatlarını belirleyici faktörlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

İnstagram

Son yazılar

Kedileri Camlardan Nasıl Koruruz?

Kedileri Camlardan Nasıl Koruruz? Kediler arkadaş canlısı, sevimli ve eğlencelidir, ancak tırmanma sevgisi ve pençelerini keskinleştirme ihtiyacı, pencere ve kapı ekranlarında hasara yol açabilecek davranışları...

Kedilere ekmek verilmeli midir ?

Kedilere Ekmek Verilmeli Midir? Kedi severler ve kedi sahipleri kedilerin sağlıklı beslenmesi için pek çok araştırma peşinde koşarlar. Kediler balık yer mi? Kediler süt içer mi? gibi sorular...

Kediler Üşür mü ?

Kediler Üşür Mü? Dışarıda beslediğiniz veya gördüğünüz kedileri gözlemleyip kediler üşüyor mu sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Aslına bakarsanız kedi fiyatları da kedinizin aldığı bakıma göre değişebilir....

Kediler Neden Fare Yakalar ?

Kediler Neden Fare Yakalar?Kedi severlerin yaptıkları gözlemler sokakta, bahçede hatta ev içerisinde oyuncak ya da gerçek bir fare peşinde koşan kedilerin sayısının fazla olduğunu...

Erkek Kedilerde İdrar Kaçırma Sorunu

Erkek Kedilerde İdrar Kaçırma Kedi sahipleri kedilerinin tuvalet eğitimine çok önem verirler. Bu önemin başında kedi kumu seçimi ve kum temizlemesi gelmektedir. Kedilerin tuvalet sorunlarında bazı noktalar oldukça...