British Shorthair Fiyatları 2021

Siz Kedi Severlerin En Çok Merak Ettiği Konulardan Birisi Olan Kedi Fiyatları ile İlgili Makalemize Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

British Shorthair Fiyatları 2021

Bu yazıda Şu 5 başlıktan söz edeceğiz :

Saf ırk ve British Shorthair  Dünya ve Türkiye fiyatları.

British Shorthair neden saf ırk ve şecereli olmak zorunda ?

Sağlıklı üretim neden önemli ?

British Shorthair üretim maliyetleri nelerdir ?

Sizin ve çocuğunuzun sağlığı risk altında olabilir !

Saf ırk , şecereli British Shorthair fiyatları esas konumuz olacaktır.  Ancak safkan British Shorthair fiyatlarını gerekli açıklamalar sonrası belirtmemiz gerekecektir. Bildiğiniz üzere kedi fiyatları 2021 yılında çok değişkenlik gösterdi.

Melez karakterde kediler her ne kadar bir miktar saf kan British Shorthair kedilere benzese dahi genetik yapıları davranış özellikleri yüz ve vücut yapıları  Saf ırk özelliklerini göstermeyecektir. 

Ülkemizde British Shorthair  kedilerden  söz edildiğinde  çoğunlukla resimlerde videolarda yansıtılan British Shorthair  kedilerin ırk özelliklerinden çok uzakta olduğu görülmektedir. 

İlanlarda verilen British Shorthair  fiyatlarının 2000-3000tl bandında olduğu görülmektedir. 

Bu fiyatlar baz alındığında yavru kedi üretim maliyetlerin dahi 2000-3000TL ilk yavru kedi fiyatlarından yüksek olacağı aşikardır.   

British Shorthair  Kedi fiyatları makalemizde de belirtilen  bu maliyetlerin bir kaçı ;2 karma aşı 

1 – İç dış parazit ilaçlaması

2 – Kedi maması (sağlıklı mamaların aylık maliyetleri 200tl yi geçmektedir. )

3 – Kedi kumu

4 – Kedi diğer malzemeleri , mama kapları, su kapları, oyuncakar vs.

5 – Bağırsak gelişimi içim probiyotik maliyetleri 

6 – Veteriner maliyetleri

7 – Bulaşıcı hastalık testleri (FİV- FELV)

Anne kedi ve yavrular için ayrı oda, erkek kedi-kediler için ayrı oda, diğer kediler için ayrı oda hazırlanması gibi maddelerden oluşur.

Saf ırk British Shorthair   kedilerin gerçek fiyatlarının belirlenmesinden önce bilinmesi gereken ise çok düşük fiyatlara kedi sahiplenmenin riskleri de üretici tarafından taviz verilen maliyetlerin sonucu olarak artacaktır . Bu risklerin bazıları sağlıksız , aşısız ve yüz – huy güzelliği az olan kediler sahiplenme, sizlerin ve aile fertlerine yönelik olası sağlık problemleridir.

Hangi Hastalılar Kedilerden Size Bulaşabilir ?

Sağlıklı koşullarda üretilmeyen kedilerden bulaşan Kedi tırmığı hastalığı , Lyme hastalığı  ve Toxoplazma Gondi gibi mikrooganizmalar çocuklarınızın  ve sizlerin karaciğerinde kistler oluşturabilir. Eklem ve karaciğer sonuçlarına yol açabilir. 

Çocuklarınız ve sizlerin sağlığını korumak sizlerin elinde;

1 – British Shorthair   kedilerinin aşılarının düzenli yapıldığı bilinmelidir

2 – Sağlıklı üreticiler tüm kedilerine  insanlar Aids gibi belirtüier gösteren FİV – FELV gibi hastalıklara yönelik testleri düzenli yapmak zorundadır. Öyle ki tüm kedilerini kaybetmeleri üretim yerlerine girecek hastalıklı tek bir kedi ile olacaktır.

3 – Sahiplendiğinizde Sağlıklı görünen kedi yavrunuz aylar içinde önceden var olan bu bulaşıcı hastalıklardan ölebilir. 

4 – Şecereli Yavru (soy ağacı kaydı) almanız üreticinin işini ciddi yaptığının ve sağlıklı yavruların göstergesidir. Bağlı olduğu dernekten bilgi alabilirsiniz. 

British Shorthair fiyatlarını üreticiler bazı özelliklere göre belirler. 

Kürk rengi ve kürk özelliği
Göz rengi
Yüz hatları ve yüz güzelliği  
Kuyruk yapısı
Saf ırk özelliklerini gösterme oranı

Bu özellikler dışında anne babanın üreticiye olan maliyeti fiyatlara yansıyacaktır. 

Tüm dünyada British Shorthair   piyasası vardır. Şecereli ve üst düzey British Shorthair  kedilerin fiyatları 5-10bin dolar civarıdır. 

Orta düzey British Shorthair  fiyatları ise 2000-5000 dolar arasındadır. 

Türkiye de yine üst sınıf British Shorthair   fiyatı 5-6bin dolar civarı iken orta düzey British Shorthair  kedilerde 12 bin-20 bin tl civarındadır.

Düşük fiyatlı ve şecereli kedi bulmanız mümkün değildir. Şeceresiz British Shorthair   ve düşük fiyatta ise scottish straight British Shorthair   eşleşmesi sonucu ve British Shorthair  e benzeyen kedi yavrularının  British Shorthair   diye sahiplendirme olasılığı  yüksektir.  

Şecereli Yavru Neden Alınmalı ?

Gerek British Shorthair , gerek Scottish fold ve Straight kedilerde şecere manası ; saf ırk özelliklere sahip kedi yavrularının tamamen anne babadan geçen genleri ile kayıt altına alınmış ,davranışlarının , yüz ve vücut yapısının, göz – kürk renklerinin atalarının benzeri özelliklerini gösterdiğidir .

Şecereli yavru sahiplendiğinizde tüm dünyada değer verilen British Shorthair gibi kedilerin benzeri sizde olacaktır. Şecereli yavru sahiplendiğiniz üretici denetleyici bir derneğe bağlı olmak zorunda olduğundan kediniz açıkçası sağlık ve ırk özellikler açısından garanti altında olacaktır.

Safkan Kedi Türlerinden En Çok Merak Edilen British Shorthair Cinsi Kedilere İlişkin Ayrıntılı Bilgilere Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz