Hangi Kedi Az Tüy Döker

Siz Kedi Severlerin En Çok Merak Ettiği Konulardan Birisi Olan Kedi Fiyatları ile İlgili Makalemize Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Günümüz şartlarında insanların kedi sahiplenirken en çok dikkat ettiği kriterlerden biri her zaman tüy dökme konusu olmuştur. Kedi sahiplenen insanların tüy sorunu sosyal yaşantılarında kıyafetlerinin hep tüy olması gibi bir sorun getirmiştir. Bu yüzden insanlar kedi sahiplenirken güzellik, tip, davranış gibi kriterlerin yanında “Tüy Dökmeyen Kedi” gibi bir kritere daha dikkat etmeye başlamıştır. Ayrıca kedi türü kedi fiyatları konusunda da etki yaratan son derece önemli bir etkendir.

Safkan Kedi Türlerinden En Çok Merak Edilen British Shorthair Cinsi Kedilere İlişkin Ayrıntılı Bilgilere Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Tüy Dökmeyen Kedi Listesi

Bengal Kedisi

Bengal Kedisi

Kürk deseni leopar, kaplan gibi vahşi görünümlü olan bu Bengal Kedisinin oldukça dikkat çeken bir güzelliği vardır. Tüyleri diğer cinslere çok daha az döküldüğü bilimsel olarak ispatlanmıştır. Bengall Kedisinin tam olarak tüy dökmemesi gibi bir şey söz konusu olmaması ile birlikte bir çok kedi türünden çok daha az tüy dökmesi tüy bakımının kolaylaşmasında son derece büyük bir rol oynamaktadır. 

Bombay Kedisi

Bombay Kedisi

Siyah kısa ve az dökülen tüyleri ile bilinen en güzel ve tüy bakımı en kolay kedilerden bir tanesidir. Bu kediler için siyah tüylü bir panter desek hiç yalan olmaz. Bombay kedi türü tasma eğitimi almaya da yatkın kedilerden bir tanesidir.  Sakinliği, insansever yanı,  sosyalliği ve güzelliği ile ev kedisi olarak seçilmesi en uygun kedilerden biri olan Bombay kedisi, sahiplenenleri memnun etmek konusunda çok başarılıdır. Ayrıca tüy konusunda az tüy dökmesi de tüm bu artıların yanında cabasıdır. Oldukça duygusal ve oyuncu kişiliklerinin de olması son derece oyun oynamaya yatkın bir kedi olduklarının en bariz kanıtlarından biridir.

Yeni Kediniz sizin ve çocuklarınız için risk oluşturabilir ! Tıklayınız...
Cornish Rex Kedisi

Cornish Rex Kedisi

Çoğu kedi cinsinin kürkü çift katmandan oluşur. Ancak Cornish Rex kedi türünün tek katmandan oluşan kıvırcık ve yumuşak bir tüy yapısına sahiptir. Bu cinsin en önemli özelliği tek katman tüy yapısından ötürü tüylerinin çok az dökülmesidir. Az tüy dökmesi ise alerji sahibi insanlar için Cornish Rex kedisini mükemmel bir seçim yapmaktadır.  Dik, uzun, kocaman kulakları; uzun ve dik yüz yapısı ile kendine has bir görünüşe sahiptir. Ayrıca bu kediler inanılmaz derecede enerjik ve sosyal olmaları ile tanınmaktadır. 

Exotic Shorthair Kedisi

Exotic Shorthair 

Yoğun, kalın tüy yapısı ve tatlı görünümleri ile bilinen Exotic Shorthair türümüz tüyü dökülmeyen kedi arayanlar için son derece uygun bir kedi cinsi olmanın yanında sakin ve kendi halinde olmaları onları tam bir ev kedisi potansiyelinde yapıyor. Ev eşyalarına zarar vermemelerinin yanında iyi huylu ve sakin olmaları kediseverlerin onları tercih etme şansını son derece yükseltiyor.  Ayrıca meraklı oluşları, çocuk ve bebeklerle çok iyi anlaşmaları da tercih edilmelerini son derece arttırıyor.  Masumane yüzleri ve hüzünlü bakışları tamamen doğuştandır. Ne kadar üzgün görünseler de asla duygusal olarak üzgün değillerdir. Tüm bu davranışları göz önünde bulundurulduğu vakit büyük aile için en uygun kedi seçimlerinden biri olan Exotic Shorthair kediseverlerin odak noktası oluyor.

Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi

Uzun ve yoğun tüy yapısıyla insanların çok tüy dökeceğini düşünmesine rağmen garip bir şekilde ırksal özellikleri gereği tüy dökmeyen kedi cinsleri arasında yerini bulan Sibirya Kedisi, kediseverler arasında çok sevilen bir tür olmaktadır. Diğer kedi tüyleri ile kıyaslandığında daha az alerjenik ve çok daha az tüy dökmesi ile bilinen Sibirya Kedisi, bakım yönünden de son derece kolaylık sağlamaktadır. Tüylerine haftada bir kez bakım yapılması dahi yetmektedir. 

Sphynx Kedisi

Sphynx Kedisi

Tüyleri göz ile dahi çok zor seçilen kedi cinsi olan Sphynx Kedisi, düşünüldüğünden biraz daha fazla alerjeniktir. Tüylerinin olmaması insanlar tarafından “ Alerji Yapmaz” olarak bilinse de tam tersine alerji yapabilme ihtimalleri vardır. Bütün kedilerin tükürük yapısında bulunan FEL D1 proteini  alerjiyi tetikleyen yapıdır.  Sphynx kedisi yine de tüy dökmemesi sebebiyle bu FEL D1 proteinine daha az maruz kalmanızı sağlayacak ve alerji olmanıza daha az sebebiyet verecek bir kedi türüdür. Bu kedi cinsinin tüy bakımına ihtiyacı olmaması diğer kedilerle arasındaki en büyük farklardan biridir. Ancak beslenme biçimi diğer kedilere göre farklılık göstermektedir.  Tüy bakımına ihtiyaç duymamalarına rağmen yine de sıcaklık değişimine karşı korunmaları ve banyo yapmaları gerekir.

Siyam Kedisi

Siyam Kedisi

Tüy dökmeyen kedi cinsleri arasında yerini bulan Siyam Kedisi, kendine has görünümleri ile pek çok kedi arasında dikkat çekmektedir.  Dikkat çeken mavi gözleri ve kısa tüyleri ile son derece az tüy döken Siyam Kedisi, düzenli taranmaları halinde tüy dökmesi son derece kontrole alınabilir bir cinstir. Çocuklarla ve bebeklerle iyi anlaşan Siyam Kedisi alerjisi olanlar veya tüy dökme sorunundan şikayetçi olanlar için en iyi dostlardan biridir. 

Russian Blue

Russian Blue

Kedinizde bu hastalıklar olabilir mi ? Tıklayınız !!!

Tüy dökmeyen kedi cinsleri arasında anlatacağımız son kedi olan Russian Blue’nun tüy dökmesi mevimseldir ve genelde yılda yalnızca 2 hafta kadar tüy döker. Bunun haricinde düzenli tarandığı takdirde tüy dökme oranları son derece azdır.  Son derece zarif ve kaslı bir gönüşüne sahip olan Russian Blue güzel huylu olmasıyla tanınır. Karakter olarak da hızlı gelişen Russian Blue çocuklar ve bebeklerle de iyi anlaşmaktadır.  

Tüm bu kedi cinslerini Aurora Cattery ekibi olarak sizlere Tüy Dökmeyen Kedi başlığı altında siz değerli okurlarımız için hazırladık. İhtiyacınıza ve şartlarınıza uygun bir kedi seçimi yapıp bir kedi sahiplenmeniz için gereken tüm bilgiye BLOG sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca sahiplenmek için buraya tıklayarak sahiplenebileceğiniz tüm kedilere buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı buraya yazın

İnstagram

Son yazılar

Kedi Fiyatları Nasıl Değişir?

Kedi fiyatları ülkeye, bölgeye, cinsiyete, yaşa, sağlık durumuna ve özelliklerine göre oldukça farklılık gösterir. Bu nedenle, net bir fiyat aralığı vermek zordur. Evcil bir kedi...

İç ve Dış Parazit Kaç TL?

İç ve Dış Parazit Aşıları Nedir? Kedilerde iç ve dış parazit aşıları, kedinin çevreyle temas etmesi sırasında üreyen parazitlerden korunması ve güvenli bir yaşam sağlaması...

Kedi Fiyatları Hakkında

Kedi sahiplenmek kedi severler için hem çok eğlenceli hem de önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çok birey bu süreç içerisinde gerekli bilgilendirme...

SATILIK CİNS KEDİ FİYATLARI

Cins Kedi Fiyatları Sorularınızın cevabını şu şekilde özetleyelim. Kedi fiyatları cins ve seceresine göre değişir. Cins Kedi fiyatları 2023 yılındaki mama , ilaçlar, aşılar ve veteriner...

ÜCRETSİZ KEDİ AŞISI NEREDE YAPTIRILIR?

Kediler günümüz hayatımızda pek çok durumda insanların dostu olarak yanımızda var olmaktadır. Kedi beslemeyen bir insan bile bir belediye bankında otururken yanına gelen bir...