2024 KEDİ FİYATLARI, KEDİ SAHİPLENME FİYATLARI NE KADAR?

Kedi fiyatları

Cins Kedi Fiyatları

Sorularınızın cevabını  şu şekilde özetleyelim.

Kedilerin fiyatı cins ve şeceresine göre değişir. Şeceresiz scottish kedi yavruların fiyatı 2500-6000tl bandındadır.

Şecereli olanlar ise 10500tl ile 22000 tl arasındadır.

British shorthair yavru fiyatı ise özetle seçereli olarak 20.000tl ile 40.000 tl arasında olmaktadır. Ancak kedi yavrusunun safkanlık derecesine göre bu fiyatlar daha da artabilir.

Evde hangi kedi beslenir diye sorarsanız cevabı güzellik ve huylarında gizlidir.

Scottish kediler oyuncu , iyi huylu kendini sevdiren yapıdadır. Şecereli ise(safkan) kesinlikle insanlara  zarar vermeyen özelliktedir.

British shorthair ve British Longhair kedi yavruları ise daha sakindir, ancak 3-5 aylık arası evin her köşesini süratle gezerler. Büyüdüklerinde ise çok ağırbaşlı insan gibi köşesinde oturur geleni geçeni , bazen de camdan kuşları izlerler. Yine insanlara zarar vermezler.

Kedi Fiyatları Aralığını Belirleyen Faktörler Nelerdir?

  • Kedi yavruları bir şekilde üreticiler tarafından büyütülür, aşıları ve muayeneleri düzenli bir şekilde veteriner hekim tarafından yapılır. Ayrıca Kedi gelişiminin tam olması için hem anne hem de yavrulara kuru ve yaş mama verilir.
  • Bağırsak gelişimi için probiyotikler ve vitaminler; psikolojileri için ise kedi oyuncakları satın alınır. Bunların dışında kedi tuvaletleri, kedi sulukları ve mama kapları olmalıdır.
  • Kedilere ayrı odalar tahsis edilmelidir. Erkek kediler, yavru kediler ve yeni doğum yapmış anne ile yavruları için ayrı olmak üzere en az üç oda olmalıdır.
  • Bunların dışındaki faktörler ise kedi genlerinin güzelce tespit edilmesi, kürk renkleri, göz renkleri gibi extra ödeme yapılmasını gerektiren diğer faktörlerdir.
  • Yine güzel yavrular için anne ve baba kedinin şeceresi (soy ayağacı) olmalıdır. Şecere için ise dernek kayıtları ve aidat bedelleri, her bir şecereli yavru için şecere ücretleri ödenmelidir. Bunların dışında kaliteli anne baba için ödenen satın alma bedelleri de şüphesiz bu maliyetlere eklenecektir.

Görüldüğü üzere kedilerin üretilmesi için yukarıda ayrıntılı olarak sayılan maliyetler vardır. Yani bedelsiz yavru sahiplendime ancak sokakta yaşayan kediler için uygun olmaktadır.

Kedi Fiyatları Nelere Göre Değişir?

Çoğunlukla ülkemizde ve ücretli sahiplendirilen cins kediler; Scottish Fold ve Scottish Straight’dir.

Yurt dışına ihraç edilen ve ithal edilen kedilerin genelini ise British Kediler oluşturur. Aslında british kedilerde kalite farkını ortaya koyan durum dünya çapında British Kedi ticaretine rağbet olmasıdır. Ayrıca British Kedi fiyatları konusuna talebin fazla olması nedeniyle yüksek rakamlardan daha fazla söz edilir.

Kedinin şecereli olması ise fiyatını artıran en önmeli faktördür. Diğer bir deyişle Kedinin safkan olması gen özelliklerini mükemmel taşıdığı anlamına gelir.

Yüz güzelliği fiyatların yükselmesine etken nedenlerden bir diğeridir.

Renk kodları, fiyatları belirleyen faktörlerden başka bir tanesidir.  Özellikle British kedilerde, Golden renk yani kahverengi-beyaz renk en çok tercih edilen renklerdendir. Kodlama olarak ise Golden British veya Scottishler için NY kodları sıklıkla kullanılır. AY renk kodu, krem rengine çalan başka bir renktir. Yani AY kodu, nadir görülür ve daha değerlidir.

Yeni Kediniz sizin ve çocuklarınız için risk oluşturabilir ! Tıklayınız...

Cins Kedi Fiyatları Ortalama Ne Kadardır?

Türkiye de şeceresi olmayan Scottish dişi kedi yavrularının fiyatları 2024 itibari ile 7500-15000 tl arasında değişmektedir. Ancak erkek Scottish kedilerde bu fiyat 2000-3000 tl kadar düşük olabilir.

Şecereli olan Scottish Fold ve Straight kedi yavruları ise dişilerde 10500-20.000 tl erkeklerde 7500-13000 tl arasındadır.  Düşük kulaktan ziyade dik kulak yani Scottish Straight kediler daha değer görmektedir.

Safkan, şeceresi olan British Longhair ve  British Shorthair kedilerin ise Dünya çapında fiyatları değişir. Öyle ki Saf ırk özelliklerini gösteren british kediler 2000 dolardan 10.000 dolara kadar ticaret rakamlarına sahiptir. Ama Türkiye’de bu fiyatlar çoğunlukla üreticiler tarafında karşılanabilmekte iken gerçek manada evinde cins kedi beslemek isteyen ailelerin bir kısmı da bu alışverişe dahil olmaktadır.

Güncel fikir vermesi açınıdan  bizler de yavru tam şecereli safkan british kedilere ücret 5000 dolar ödedik.

Kedinizde bu hastalıklar olabilir mi ? Tıklayınız !!!

Kedi fiyatları

Sonuç

Kedi sahiplendirme platformlarında şecereli kedilerin maliyetini belirleyen faktörler yukarıda sıralanmıştır. Bu veriler ışığında istediğiniz yavru kediyi sahiplenebilirsiniz. Şecere, cins özellikleri , kürk rengi , göz rengi, Scottish Fold – Scottish Straight – British Longhair – British shorthair, Tabby, Van Kedisi, İran Kedisi gibi seçeneklere bakıp karar vermek sizin seçiminizdir.

Ama unutmayın ki o kadar emek ve eklenen maliyetler yavru kedi fiyatlarını belirleyici faktörlerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İnstagram

Son yazılar

KEDİ ÇEŞİTLİLİĞİ VE ÖNEMLİ TÜRLER: BRITISH LONGHAIR VE BRITISH SHORTHAIR

Kediler, dünyanın dört bir yanında sevilen evcil hayvanlardır. Farklı ırklar ve çeşitler arasında büyük bir çeşitlilik bulunur. Bu makalede, British Longhair ve British Shorthair...

Cins Kediler ve British Shorthair

Kediler, dünyadaki en popüler evcil hayvanlardan biri olarak bilinir. Onların sevimli yüzü, bağımsız kişilikleri ve sevgi dolu tavırları, birçok insanın evlerinde kedi beslemesini sağlar....

British Longhair Hakkında

British Longhair, dünyanın en sevimli kedi ırklarından biridir. Özellikle kalın ve ipeksi tüyleri ile tanınırlar. Bu cinsin temsilcileri, genellikle büyük ve sağlam bir yapıya...

British Longhair ve Shorthair Hakkında

Kediler, evcil hayvan sahibi olan birçok kişi için sadık, sevgi dolu ve keyifli arkadaşlar olarak kabul edilir. Kedilerin farklı ırkları arasında British Longhair ve...

Kedi Cinsleri ve Kedi Fiyatları

Kediler, evcil hayvan severler arasında popüler bir seçimdir. Her bir kedinin farklı bir ırkı ve özellikleri vardır. Kedilere sahip olmanın maliyeti ise birçok faktöre...