Kedilerde Diş Sağlığı Nasıl Sağlanır?

Kedilerin bakımında kedi sahipleri pek çok durum analizinde bulunmaktadırlar. Hangi noktalara dikkat edeceği ve hangi alanlarda kedilerine özel bakım sergileyeceği konusunda araştırma ve bilgilendirme sağlamaya çalışmaktadırlar. Kedi bakımı boyunca önem arz eden noktalar; uyku, beslenme ve temizliktir. Peki kedilerde temizlik adımları nasıl sağlanır? Kedi fiyatları bakımından temizliği için ne kadar bütçe ayırmalısınız? Kedi bakımı nasıl sağlanmaktadır?

Kedi bakım süreçlerinde temizlik büyük önem taşımaktadır. Kedi bakım temizliğinde kedileriniz tüy bakımı ve ağız bakımı olarak iki ana kategoride değerlendirir. Kedi tüy sorunları ile kedi türünüze uygun olarak tüy bakım süreçlerini değerlendirirken kedilerde diş sağlığı ile gerekli bakım aşamalarını gerçekleştirebilirsiniz. Kedilerin dişleri fırçalanır mı? Kedilerin kaç dişi vardır? Kedilerin dişleri dökülür mü? gibi soruları sizler için derledik:

Kedilerde Diş Yapısı Nasıldır?

Yetişkin ve yavru kedilerin kedi bakım süreçleri birbirinden farklılık içermektedir. Kedilerin dişlerini incelediğinizde 4 büyük köpek dişi ve köpek dişlerini destekleyen küçük dişlerin olduğunu görebilirsiniz. Yavru kedilerin diş yapılarını inceleyen sahipleri yavru kedimin dişleri ne zaman çıkacak diye düşünür ve sürekli veteriner kontrollerini de sağlamaktadır. Çünkü kediler de insanlar gibi dişleri olmadan doğmaktadırlar. Kedilerin dişleri insanlardan daha erken çıkmaktadırlar. Daha sivri dişleri bulunmaktadır. Hızlı hızlı çıkan dişler 2. aya kadar tamamlanır ancak bu tamamlanma süreci de kedilerin yapılarına göre şekillenmektedir. Her kedi türü kendi tür özellikleri çerçevesinde diş çıkarma süreçlerini sağlayabilmektedir. Veteriner kontrolleriniz sağlanarak gerekli gelişim süreciniz ve ihtiyaçlarınız takip edilmektedir.

Kedilerinizin dişlerini incelediğinizde ön ve köpek dişlerinin ilk çıkan dişler olduğunu görmeniz mümkündür. Bu dişlerin çıkmasından sonra öteki dişlerin de gelişim göstermesi beklenir. Bu süreç türden türe değişim gösterebilir. İncelenerek süreç analizinin sağlanması önemlidir.  Kedi dişlerini dikaktli bir şekilde incelerseniz dört büyük diş gözünüze çarpsa da toplam 30 dişi bulunmaktadır. Bu bakımdan insan diş sayısına yakın bir diş sıkalası gözümüze çarpabilir. Kedilerde kalıcı dişler 5-6 aylıkken tamamlanabilmektedir.

Kedilerde Diş Fırçalama Nasıl Sağlanır?

Kedilerde diş fırçalamayı sorun olarak görerek kaçınan pek çok birey mevcuttur. Ancak kedilerin küçük yaşlarından beri diş fırçalama alışkanlıkları sağlanmalı ve gerekli temizlik adımlarının da sağlanması gerekilmektedir. Kediler yetişkin oldukça bakım süreçlerini de sağlamak zorlaşabilir, küçük yaşlardan beri destek verilerek bakım aşamalarını sağlamak gerekmektedir.

Kedi fırçaları onlara özel olarak üretilmiştir. Yavru kedilerin tükettiği mamalar ile dişlerinde tartar birikmeleri sağlanabilir. Bu tartarların zamanla diş kaybına kadar sorunları meydana getirdiği için temizlenmesi büyük önem taşımaktadır. Yavru kedi bakımında parmakla veya parça sargı bezi ya da su ile temizleme sağlanabilir. Kedilerde diş temizliği nasıl sağlanır diye düşünen tüm kedi severler ve kedi sahipleri için gerekli bilgiler mevcuttur. Eğer kedilerde diş bakımı sağlıklı bir şekilde yürütülmez ise diş çapraşıklıkları da gözlemlenebilmekteidir.

Kedilerin Dişleri Dökülür Mü?

Yavru kedi dişsiz olarak doğar ve birkaç hafta içerisinde dişlerini oluşturmaya çalışmaktadır. Daha sonraki süreçlerde 5 ay civarlarında kedilerin dişleri dökülebilmektedir. Kedilerde diş dökülmesi doğaldır. Bu durumda çok kaygılanan kedi sahipleri mevcuttur. Veterineriniz size gerekli gelişim bilgilerini verecektir.

Kedilerde diş tedavisi büyük önem taşır. Sorun gördüğünüz veya kedinizin eskisi kadar iyi beslenmediğini veya halsiz olduğunu görerek bir sorunu olduğunu da düşündüğünüzde bir uzman veterinere durumu danışmalısınız. Düzenli aralıklarda kedilerde bakım süreçlerini takip ettiğinizde sorunlarınız da erkenden tespit edilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İnstagram

Son yazılar

KEDİ ÇEŞİTLİLİĞİ VE ÖNEMLİ TÜRLER: BRITISH LONGHAIR VE BRITISH SHORTHAIR

Kediler, dünyanın dört bir yanında sevilen evcil hayvanlardır. Farklı ırklar ve çeşitler arasında büyük bir çeşitlilik bulunur. Bu makalede, British Longhair ve British Shorthair...

Cins Kediler ve British Shorthair

Kediler, dünyadaki en popüler evcil hayvanlardan biri olarak bilinir. Onların sevimli yüzü, bağımsız kişilikleri ve sevgi dolu tavırları, birçok insanın evlerinde kedi beslemesini sağlar....

British Longhair Hakkında

British Longhair, dünyanın en sevimli kedi ırklarından biridir. Özellikle kalın ve ipeksi tüyleri ile tanınırlar. Bu cinsin temsilcileri, genellikle büyük ve sağlam bir yapıya...

British Longhair ve Shorthair Hakkında

Kediler, evcil hayvan sahibi olan birçok kişi için sadık, sevgi dolu ve keyifli arkadaşlar olarak kabul edilir. Kedilerin farklı ırkları arasında British Longhair ve...

Kedi Cinsleri ve Kedi Fiyatları

Kediler, evcil hayvan severler arasında popüler bir seçimdir. Her bir kedinin farklı bir ırkı ve özellikleri vardır. Kedilere sahip olmanın maliyeti ise birçok faktöre...