Kedilerin Çok Uyuma Sebepleri

- Advertisement -spot_img
Siz Kedi Severlerin En Çok Merak Ettiği Konulardan Birisi Olan Kedi Fiyatları ile İlgili Makalemize Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Kedilerin Çok Uyuma Sebepleri

Kedi sahiplenmek isteyen bireyler kedilerin özelliklerini iyice araştırmaya ve onların sevip sevmediği konular hakkında bilgi edinmeye özen göstermektedirler. Bazı konularda kediler oldukça farklı ilgilere sahiptirler. Uyku, oyun ve yemek konularında kedilerin ilgileri çeken pek çok durum mevcuttur. 

Kedi sahipleri kedilerini gözlemlediğinde çok uyuduklarını görebilmektedir. Kediler neden çok uyur? Kediler uyumayı sever mi? gibi soruları düşünerek onlara yardımcı olmaya çalışmaktadır. Bu durumu ele almak için kedilerin yapısal özellik ve niteliklerini değerlendirmemiz gerekmektedir.

Kedilerin Yapısal Özellikleri

Kedilerin bazıları daha uysal bazıları daha hareketli yapıda olmaktadırlar. Bazı kediler daha sakin olarak uyumlu özellikler göstermektedir. Bazıları ise daha oyun odaklı ve dinamiktirler. Genel olarak incelendiklerinde kedilerin kökenlerinde avcılık özelliği bulunmaktadır. Avcı huyları onların farklı davranış örüntüleri de geliştirmesine destek olmaktadır. 

Kedilerin sabaha karşı ağlamaları ve mırıldanmalarının yüksek olduğunu gözlemeyen kedi sahiplerinin sayısı fazladır. Kediler sabaha karşı ve alacakaranlık vakitlerinde avlanma güdüleri ile hareketliliğe geçmektedir. Bu hareketlenme de uykularını bölmelerine sebep olabilmetedir. Uyku ihtiyaçlarını da gündüz karşılayarak sağlıklı gelişimlerine devam etmektedirler. Kedilerinizin sesini gece almıyor iseniz uyuduğunu düşünmüşsünüzdür. Ancak genel anlamda uyku ihtiyaçlarını devam ettirmek için kedilerinizin gündüz uyku desteklerine ihtiyaçları mevcuttur. 

Kedilerin uyku süreçlerini takip ederken gözlemlere değinmek önemlidir. Sürekli uyuyan ve genel anlamda hareketlilik düzeyi de düşen kedilerin kedi hastalıkları ve kedi bakım süreçleri hakkında değerlendirmelerinin sağlanması gerekilmektedir. Kedinizin rutin bakım süreçlerini takip ederek veteriner desteği alarak kontrol altında tutmanız gerekmektedir.

Kediler Nasıl Uyurlar?

Kedilerin uyku döngüsü insanlar ile benzer özellikler göstermektedir. REM uykusu olarak adlandırılan ilk evre kedilerde çok kısadır. Yaklaşık 6 dakika kadar süren bu evre insanlarda 120 dakikaya kadar uzanabilmektedir. Kediler nasıl uyur sorusunu değerlendirdiğinizde catnap olarak bilinen kedi uykusu terimini derinleştirmemiz gerekmektedir. Kediler avcı yapılarının gereği tetiktedir ve çok derin bir uyku sistemleri mevcut değildir. REM döngüsü kısalığı kedilerin tetikte ve muhtemel tehlikelere karşı açık olmalarına destek vermektedir. 

Kedilerde dinlenmek, ve güç toplamak için uyku ihtiyaçları da yüksek olmaktadır.

Kedilerde Uyku Süresi Ne Kadardır?

Yaklaşık kedilerin uyku süresi 12 ve 16 saat arasında değişim gösterebilmektedir. Ancak bu uyku süresince kedilerin genel özellikleri ile ilişkilendirme sağlanması önemlidir. Kedinizin varsa sağlık problemleri, beslenmesi, temizlik ve bakım ihtiyaçlarının giderilmesi uyku sürecine etki etmektedir. Çok yaşlı ve hasta bir kedi sahibi iseniz kedinizin normalden daha fazla uyku sürecine ihtiyacı olabilmektedir. 

Kedilerde ileri yaşlarda bazı ek hastalıklar da mevcut olabilmektedir. Kedilerde eklem ve artrit sorunları da meydana geldiğinde daha fazla uyuma ihtiyaçları ile gündeme gelebilmektedirler. 

Kedilerin Rahat Uyuması İçin Öneriler Nelerdir?

Kedilerin uykuları tüm yaşam döngülerine etki etmektedir. Kedinizin uykusunu tam alması beslenme, sağlık ve diğer alanlara etki etmektedir. Bu yüzden konforlu ve yeterli düzeyde uykuya ihtiyaç duymaktadır. 

Yataklarının bakımının yapılması gerekilmektedir. Kediler yumuşak ve rahat bir yatakta daha rahat uyku sürecini getirdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca kedilerin güzel bir uyku kazanması için yüksek bir yerde olmaları da işlevsel olmaktadır. Bu noktada kedilerin uyku ışığı da önemli bir noktadadır. Kediler karanlık bir ortamda daha rahat uyumaktadırlar. İnsanlar gibi kediler de ışıklı ortamdan etkilenmektedir. Tamamen uyuyamaz demek doğru değildir ancak kaliteli uyku için daha az ışık önemlidir.

Safkan Kedi Türlerinden En Çok Merak Edilen British Shorthair Cinsi Kedilere İlişkin Ayrıntılı Bilgilere Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz