Kedinizin Davranışlarına Yön Vermek

Siz Kedi Severlerin En Çok Merak Ettiği Konulardan Birisi Olan Kedi Fiyatları ile İlgili Makalemize Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Kedimin Davranışlarını Nasıl Düzenlerim?

Kedi sahiplenmek isteyen pek çok birey kedilerinin cinslerini araştırmakta ve kendilerine uygun aynı ev ortamında yaşayabilecekleri kedi türleri içerisinde karar verebilmektedir. Kedi türleri bizlere kedilerin mizaçları hakkında fikir vermektedir. Bazı kediler çok sakin huylu iken bazıları daha da oyuncu ve hareketli olabilir. Bu durumların aksi olduğu bazı durumlar da mevcuttur. Örneğin çok sakin olan bir kedi bazı günler hırçınlaşabilir, çok uyuyan bir kedi bazı durumlarda daha huysuz ve uykusuz olabilir. Peki kedilerin davranışlarını etkileyen faktörler nelerdir? İstenmeyen kedi davranışları nasıl düzeltilir?

Kedi Davranışları ve Tıbbi Sorunları

Kedilerin davranışlarının biyolojik, sosyal ve duygusal nedenleri mevcuttur. İster british Short hair , ister Scottish fold isterse tekir türü olsun genel anlamda sorunlu davranışları olan bir kedi ile beraberseniz sorunun kökenini bulmanız ve kökene yönelik müdahale tekniklerini uygulamanız önemlidir. Kediler durup dururken sizlere zarar vermez, eşyalarınızı kırmaz veya tuvalet alışkanlıklarını değiştirmezler. Mutlaka altlarında yer alan bir durum mevcuttur. Örnek vermek gerekirse kumundan rahatsız olan veya idrar yolu enfeksiyonu olan bir kedi kendi kedi kumu dışında bir yere tuvaletini yapabilir. Uzun süredir ilgisiz kalan, oyun ihtiyacı karşılanmayan bir kedi yeme içme davranışlarını değiştirebilir ve eşyalarınıza da zarar verebilir. 

Kedilerde yeme sorunları ile baş gösteren pika hastalığı plastik veya karton gibi yenmemesi gereken besinlerin kediler tarafından çiğnenmesidir. Çoğu birey bunu tam olarak fark edemese de kediler alışılmadık şeyler çiğneme davranışı gösterebilirler. Bazı kedilerin gece ağlaması normal bir durum olarak değerlendirilirken bu demans işaretlerinde de yer alır. Tıbbi durum değerlendirilmesi sağlanmalıdır.

Kedilerde Sosyal Sorun Davranışları

Tıbbi sorun çözümlerinde veterinerinizin çözüm önerileri ile süreç düzenlemesini sağladıktan sonra kedinizin davranışlarını gözlemlemeniz ve kurduğu ilişkileri fark etmeniz gerekmektedir. Kedilerde stres en çok gözlenen davranış problemleri arasında gelmektedir. 

Kedilerde Stres

Yeni bir kedinin eve gelmesi

Hayatında bir değişim yaşaması (yatak değişimi, taşınma, seyehat hatta yeni bir insanın eve dahil olması)

Oyuncaklarının olmaması ve fazlaca tek başına kalması

Kum değişimi gibi durumlarda kedilerde stres davranışı gözlemlenebilir. Bu davranışlar da genellikle mobilyaları çizme, idrar kaçırma veya sahibini tırmalama gibi durumlarca gözlemlenebilir. Bu durumlarda düzelme sağlanması için kedinin doğru ve yanlış olan durum ayrımını kurması büyük önem taşımaktadır. Kedi eğitimleri ile doğru ve yanlış davranış analizinin kurulması büyük önem taşımaktadır. Dikkatli incelerseniz bazı davranışları içgüdüseldir ve kedi özelliklerinin bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda kedilerde ceza yöntemleri yerine o davranışı gerçekleştirmemesi için olumlu davranışa yönlendirme sağlanması gerekir. Örneğin onun yırtıp tırmalayacağı bir oyuncak sahibi olmanız, zenginleştirici materyaller ile onun ilgisini kazanmanız can sıkıntısını azaltacak ve zarar verme davranışını da engelleyecektir. Ayrıca sahibiyle keyifli vakit geçiren kedilerin stres düzeyleri de azalmaktadır. Kedilerde tırmanma kuleleri oldukça işlevsel olarak karşımıza çıkmaktadır. Kedileriniz bu tür oyun aletleri ile streslerini ve güdüsel ihtiyaçlarını karşılamış olacaklardır.

Kedilerde Öğrenme Yöntemleri

Her kedinin farklı öğrenme süreçleri olsa da genel olarak iyi tekrarlama ve olumluya çekme ile kediler daha sistemli öğrenme süreçlerini kazanmaktadırlar. Kediler cezalandırılarak öğrenmezler. Cezalandırılan bir kedi korkmuştur ve kendini korumak için ya kaç ya da saldır mekanizmasını kullanmak istemiştir. Bu da aranızdaki bağı zedeleyerek daha fazla stres ve daha fazla davranışsal sorunların olmasına neden olabilecektir.

Safkan Kedi Türlerinden En Çok Merak Edilen British Shorthair Cinsi Kedilere İlişkin Ayrıntılı Bilgilere Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İnstagram

Son yazılar

KEDİ ÇEŞİTLİLİĞİ VE ÖNEMLİ TÜRLER: BRITISH LONGHAIR VE BRITISH SHORTHAIR

Kediler, dünyanın dört bir yanında sevilen evcil hayvanlardır. Farklı ırklar ve çeşitler arasında büyük bir çeşitlilik bulunur. Bu makalede, British Longhair ve British Shorthair...

Cins Kediler ve British Shorthair

Kediler, dünyadaki en popüler evcil hayvanlardan biri olarak bilinir. Onların sevimli yüzü, bağımsız kişilikleri ve sevgi dolu tavırları, birçok insanın evlerinde kedi beslemesini sağlar....

British Longhair Hakkında

British Longhair, dünyanın en sevimli kedi ırklarından biridir. Özellikle kalın ve ipeksi tüyleri ile tanınırlar. Bu cinsin temsilcileri, genellikle büyük ve sağlam bir yapıya...

British Longhair ve Shorthair Hakkında

Kediler, evcil hayvan sahibi olan birçok kişi için sadık, sevgi dolu ve keyifli arkadaşlar olarak kabul edilir. Kedilerin farklı ırkları arasında British Longhair ve...

Kedi Cinsleri ve Kedi Fiyatları

Kediler, evcil hayvan severler arasında popüler bir seçimdir. Her bir kedinin farklı bir ırkı ve özellikleri vardır. Kedilere sahip olmanın maliyeti ise birçok faktöre...