Bu Kedi Hastalıklarına Dikkat

Kedi sahipleri olarak kedilerimizin sağlıklı bakım süreçlerinde onlara destek olmaya çalışmaktayız. Kedi sağlığına dikkat etmek için temizlik ve bakım süreçlerine önem vermek gerekmektedir. Bu adımların dikkatli bir şekilde ilerletilmesi sağlıklı kedi bakım süreçleri kazanılması için önem arz etmektedir. Ve unutulmamalıdır ki kedi sahiplenme sadece mama ve su vermekten ibaret değildir. Kediniz için hastalık durumunda da her şeyi yapmanız gerekir.

Kedi ebeveynleri olarak, dört ayaklı arkadaşlarımızla ilgili bir şeylerin yolunda gitmediğini fark edeceğimizi düşünmek isteriz. Bununla birlikte, kedilerimiz için daha ciddi sağlık sorunlarına yol açan, fark edilmeyen veya göz ardı edilebilen bazı hastalıklar olabilir. Bu kedi hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önem taşımaktadır.

Kedi Saihplenme

Bir kedi ile aynı evde iseniz, iştahındaki, tuvalet alışkanlıklarındaki ve mizacındaki değişikliklere dikkat etmeniz gereklidir. Tüm bunlar, ele alınması gereken altta yatan bir sağlık sorununa işaret edebilen önemli noktalar arasında yer almaktadır.

Kedilerde Sık Gözlenen Hastalıklar Nelerdir?

1. Tiroid hastalığı

Kedilerin beslenme düzenlerinin takip edilmesi en büyük ipuçlarından birini bizlere verebilmektedir. Özellikle sağlıklı beslenme süreçlerini terk eden kedilerde bazı durumlar gözlemlenebilmektedir. Kedileriniz sürekli yemek yediği halde kilo almıyor ve halsiz kalıyorsa mutlaka bir veteriner kontrolüne ihtiyacı var demektir.

2. İdrar yolu enfeksiyonu

İnsanlar gibi, kediler de uyuşukluk, kusma, idrara çıkamama ve diğer semptomlara neden olan bir idrar yolu enfeksiyonu gözlemlenebilir. İlerleme durumlarında kedilerinize ciddi rahatsızlıklar getirebilmektedir.

Bu hastalığa sahip olan kediler, tuvalete sık sık idrara çıkacak, ancak başarılı olamayacaktır. Kediniz uzun bir süre çömeliyor gibi görünüyorsa da idrarını zorlanabilir. Gerekli tahliller ve ilaç bakım süreçlerine de başvurarak süreci yönetmek büyük önem taşımaktadır.

3. Tenyalar

Normal bir iştaha sahip olmasına rağmen kediniz sürekli kilo veriyor, kusuyor ve tuvalet sorunları yaşıyor ise bu durumda kedilerde bağırsak sorunları na sebep verebilecek tenyalara sahip olabilir. Kedilerde solucan hastalıkları tedavi edilebilen hastalıklardandır. En kısa sürede uzmana başvurarak tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz.

4. Üst solunum yolu enfeksiyonu

Koklamak, hapşırmak ve yemeğe ilgisizlik, kedinizin soğuk algınlığına benzer bir şeye sahip olabileceğine işaret eden önemli noktalardır. Viral veya bakteriyel, bir kedi üst solunum yolu enfeksiyonu, soğuk algınlığı semptomlarını taklit eder. Ek semptomlar arasında öksürük, uyuşukluk ve göz ve burun akıntısı yer alabilmektedir.

Birden çok kediye sahip iseniz yemek, su ve kum kaplarını ayrı ele almanız gerekmektedir.

Tek kediye sahip olmanızda bile kedilerinizin eşyalarını düzenli dezenfekte ediniz.

5. Diyabet

Kedinizin aşırı susaması, sık idrara çıkması, tuhaf kokulu nefesi şeker hastası olduğunun açıklayıcı işaretleri olabilir. Erkek, yaşlı veya aşırı kilolu olmak, diyabeti biraz daha olası kılar. Kedilerde diyabet hastalığı önemle üzerinde durulması gereken bir konudur.

Kediniz oldukça hastalanana kadar sıklıkla fark edilmeyen bir kedi hastalığıdır. Veterineriniz, kan testi ve idrar tahlili dahil olmak üzere bir dizi test yapacaktır. Tedaviler, daha şiddetli vakalarda oral ilaçlar, diyet değişiklikleri ve insülin enjeksiyonlarını içerebilir. Tedavi edilmezse, kediniz hayatta kalamayacağı başka hastalıklar geliştirmeye devam edecektir.

Kedilerde en sık gözlenen hastalıklar olarak ele alabileceğimiz bu hastalıklara karşı korumak da bizim elimizdedir. Özellikle kedilerin kedi aşı takvimi içerisinde yer alan tarihlerde bakımlarının yapılması büyük önem taşımaktadır. Yaşamın ilk yıllarında annesinden aldığı antikorlar ile büyüme ve gelişme sağlayan kediler zamanla aşılara ihtiyaç duymaktadırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İnstagram

Son yazılar

KEDİ ÇEŞİTLİLİĞİ VE ÖNEMLİ TÜRLER: BRITISH LONGHAIR VE BRITISH SHORTHAIR

Kediler, dünyanın dört bir yanında sevilen evcil hayvanlardır. Farklı ırklar ve çeşitler arasında büyük bir çeşitlilik bulunur. Bu makalede, British Longhair ve British Shorthair...

Cins Kediler ve British Shorthair

Kediler, dünyadaki en popüler evcil hayvanlardan biri olarak bilinir. Onların sevimli yüzü, bağımsız kişilikleri ve sevgi dolu tavırları, birçok insanın evlerinde kedi beslemesini sağlar....

British Longhair Hakkında

British Longhair, dünyanın en sevimli kedi ırklarından biridir. Özellikle kalın ve ipeksi tüyleri ile tanınırlar. Bu cinsin temsilcileri, genellikle büyük ve sağlam bir yapıya...

British Longhair ve Shorthair Hakkında

Kediler, evcil hayvan sahibi olan birçok kişi için sadık, sevgi dolu ve keyifli arkadaşlar olarak kabul edilir. Kedilerin farklı ırkları arasında British Longhair ve...

Kedi Cinsleri ve Kedi Fiyatları

Kediler, evcil hayvan severler arasında popüler bir seçimdir. Her bir kedinin farklı bir ırkı ve özellikleri vardır. Kedilere sahip olmanın maliyeti ise birçok faktöre...