asd

KEDİ TÜRLERİ

Siz Kedi Severlerin En Çok Merak Ettiği Konulardan Birisi Olan Cins Kedi Fiyatları ile ilgili Makalemize Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

“KEDİ TÜRLERİ”

İnsanlar ve hayvanlar arasındaki bağ yaşam boyu oldukça kuvvetli ilerlemektedir. Bizler minik dostlarımız ile vakit geçirmekten hoşlanır, etkileşimlerimiz ile kendimizi de rahatlatırız. Kedi sahiplenmek isteyen bireyler öncelikle hangi kedi türlerinden hoşlandıklarını bilmelidirler.

Her birey her kedi türü ile rahat etkileşime girememektedir. Bazı kediler oldukça sakin, uyumayı seven bir tür iken bazıları ise oldukça hareketlidir ve bakım vereni ile sürekli oynamak isteyebilmektedir. Kedilerinizin bu ihtiyacına cevap verebilmek, kendiniz de tatmin olabilmek adına pek çok durumu göz önünde bulundurmalısınız. Bunların başında seçeceğiniz kedinin türleri gelmektedir.

Çocuklu aileler gözlemlendiğinde evde evcil bir hayvanın bulunması çocuk gelişimine katkı sağlamakta, merhamet ve paylaşma duygularını da desteklemektedir. Bir canlının yaşamına saygı göstermek, onun bakımını üstlenmek özgüven gelişimini de arttırmaktadır.

Kedi Türlerini Neden Bilmeliyim?

Sahipleneceğiniz kedinin özelliğini bilmemeniz onunla olan bağınızın zayıflamasına neden olabilir. Pek çok birey güzel görüntüsü ile kedi seçimine karar vermekte ancak bir süre sonra pişman olarak kararını değiştirmek istemektedir. Hem kendi sağlığınız hemde sahiplenilen kedinin güvenli ortam ihtiyacını karşılamak ve devam ettirmek adına iyi bir karar vermelisiniz.

Bazı kedi türleri çok tüy dökmektedir. Ev tüylerinden hoşlanmayan bireyler için veya alerji hastası bireyler için ciddi problemler meydana getirebilirler. Bazı kediler çok uysal olmakta ve oyuncu kedi isteyen bireylere uygun olmamaktadır. Genel problemler fazla tüy dökmesi ve eşyalara zarar verici yapıda olabilmeleridir. Bu sebepleri değerlendirdiğinizde hangi kedi türünün hangi özellikleri taşıdığını bilmeniz önem arz etmektedir.

Kedi Türü İsimleri

Dünyada pek çok kedi türü yer almaktadır. Aşağıda sık rastlanan ve ev ortamında yaşamak için tercih edilen kediler listelenmiştir.

  • British Shorthair

SAMSUNG CSC

Yuvarlak başlı ve İngiliz kökenli kedilerdir. Başı yuvarlaktır ve tüyleri çok yoğundur. Tüyleri çok uzun olmadığından ötürü dolanmaz. Evde beslenen türler arasında yer almaktadır. Sahiplerinin yanında vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. Sokakta yaşamaktan hoşlanmadıkları için bu kedi türünü sahiplenmek isteyen kişilerin çok dikkatli düşünerek sorumluluğu alması gerekmektedir.

British Longhair

british longhair

En güzel görüntüsü olan kedilerdendir. Uzun tüyleri ile daha sevimli bir hal alır, British shorthair (kısa tüy) ile aynı genetik yapıya sahipken otozomal resesif kalıtımdan dolayı Anne baba taşıyıcı olan kısa tüylü kediden ancak 4 de bir oranında uzun tüy doğacağın öngörülür.  Ev içinde uyumları mükemmeldir.  Sahibine yakın olmayı, yakınıda uyumayı sever. Ayaklara dolanarak kendini sevdirmeye çalışır. Sahiplenmek için en üst sıralarda kedilerdedir.

  • Scottish Fold

Ses güzelliği ve sevimli hareketleri ile bilinen scottish fold kedileri son günlerde oldukça ön planda yer almaktadır. Pek çok bireyin ilgisini çeken scottish fold William Ross tarafından bir çiftlikte keşfedilmiştir. İçe doğru olan kulakları ilgi çekerken onları araştıran William Ross günümüzün en çok bilinen kedisini de bizlerle tanıştırmıştır. Uslu ve cana yakın bir türdür. Kuyruğu kısa ve incedir. Kulak yapısını araştıran William annesinin normal kulaklı olduğunu keşfetse de babasını bulamadığından kesin yorumlar yapamamıştır. Genetik bir mutasyon sonucu bu şekilde olacağını ifade etmiştir.

Oyuncu bir yapısı olduğundan insanlar onunla vakit geçirmeyi çok sevmektedir. Ancak kiminle ne oynayacağını hangi oyuncaklar ile oynayacağını kendisi seçmektedir. Bireylerin en çok düşündüğü eşyalarıma zarar verir mi sorusuna ise hayır diyebiliriz. Saldırgan değildir. Yalnız evde oyuncakları olmadan sıkılırlar. Yoğun bir iş temponuz var ise ona bol oyuncaklar almalısınız.

Beslenmesi de oldukça kolaydır. Özel mamalara ihtiyaç duymazlar.

Kulak yapısından ötürü hasta olduğunu düşünenler de mevcuttur. Sağır değillerdir ancak biraz kulak akıntıları olabilmektedir. Sağır olan türleri diğer kedilerde de görülebilen bir durumdur. Kedi türüne özgü bir sağırlık değildir.

  • İran Kedisi

Uzun ve yumuşak tüy yapısına sahip olan iran kedisi en gözde kediler arasında yerini almaktadır. Basık suratı ve yuvarlak kafası ile oldukça samimi ve görüntüsü nedeni ile de tercih listelerinde başta yer almaktadır. İran kedisi yalnızca görüntüsü ile değerlendirilmediğinde mizaç olarak da sakin ve uslu bir yapısı vardır. Kaslı bir yapıya da sahiptir. Tüylü kediler arasında yer alan iran kedisi tüylerine önem verir. Tüylerini fırçalamanız ve bakım yapmanızı da çok sever.

  • Chinchilla

Sakin kedi istiyor, huzur getirsin diye umuyor ve onunla dinlenmek istiyorsanız chinchilla kedisi sahiplenebilirsiniz. Sevgiye en çok ihtiyaç duyan türler arasındadır. Sevilmeyi çok sever ve oldukça güzel bir sese de sahiptir. Sakinliği ve uyumluluğu iran kedisi olması ile de uyumludur. Tüy renkleri ve yumuşaklığı kemirgen bir hayvandan geldiğinden ismi de ona benzemektedir.

Bazı kedi kuruluşları onu ayrı cins olarak kabul etmektedir kimi kuruluşlar da iran kedisi olarak anmaktadır. İnsan seven ve onlarla vakit geçirmekten çok hoşlanan bir kedi türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüylü kedi cinsleriarasındadır.

-Maine Coon

Maine coon uzun tüylere sahip bir kedi türüdür. Sessiz ve dost canlısı yapısı onu sadık bir dost yapan özelliklerindendir. Amerika kökenli bir kedi olmaktadır. Ülkemizde benzeri olan tekir kediler mevcuttur. Kulakları sivri tüyleri de uzundur. Tüylerinin bakımının sahibince dikkatli bir şekilde yapması gerekmektedir. Yelesini görenler onu bir aslana benzetmektedir. Yele kısmı boyundan aşağı doğru uzanmaktadır. Sahiplerine sadıktır ve çok hareketlidir. Bu hareketli yapısında tüylerinin bakımını yapmanıza ihtiyaçları vardır. Eğer kendinize sadık, hareketli ve tüyleri ile oynamaktan hoşlanacağınız bir kedi sahiplenmek istiyorsanız maine coon size göre olmaktadır.

  • American Shorthair

British Shorthair’in yakın akrabası olan american shorthair ülkemizde tanınır ve sevilir. Kısa tüylü anlamına gelmektedir. Eski dönemlerde avcılık ile tanınırlar. Ancak şu an bu özelliklerinin yanında güzel görünümleri ile bireylerin dikkatini çekmektedirler. Amerika’ya yapılan göçler sırasında oraya gittiği 1960 da bir ırk olarak tanındığı ifade edilmektedir.

Tüy renkleri ve desenleri farklılık göstermektedir. Tüy problemi olan bireyler için uygun bir kedi türüdür. Gözleri bakır, yeşil ve altın olabilmekte tüyleri de duman, turuncu, kahverengi olarak değişim gösterebilmektedir.

Dost canlısı bir kedi olarak uyumludurlar. Çok hareketlidirler. Bu huyları ile çocuklar ile iyi anlaşabilmektedir. Evde beslenebilen kediler arasında yer alabilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta açık bir cam veya kapı, balkon içerisinde yalnız, tasmasız bırakılmaması gerektiğidir. Çünkü bu kedilerin avcılık yapılarından ötürü yakından geçen bir kuşa, böceğe saldırabilirler. Bu oyuncu halleri ile de kendilerine zarar verebilirler. Benim kedim yapmaz diye düşünmeyin, olasılıkları değerlendirerek olumsuz sonuçları ortadan kaldırın.

  • Exotic Shorthair

Büyük yuvarlak başı ve yumuşak tüyleri ile dikkat çekmektedir. Oldukça uysal olan bu tür tüy güzelliği ile anılmaktadır. British Shorthair sahipleri gümüş rengi ve yeşil gözlü kedilere sahip olmak adına iran kedilerine yöneldiler. Gümüş rengi olan british shorthair ortaya koymaya çalışırken exotic shorthair türü ortaya çıkmıştır.

Kısa kalın güçlü bacakları vardır. Kürkü yumuşacıktır, patileri de büyüktür. Tonbul yapıda kedilerdir.

Dışarıda vakit geçirmekten hoşlanmaktadırlar. Güçlü bir avcı olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuk sahibi iseniz bu kediyi sahiplenmek sizin için oldukça uygundur. Oval küçük kulakları olmaktadır.

Bakımı diğer kedilere göre biraz daha zahmetlidir. Her hafta düzenli olarak tüylerinin taranması gerekmektedir. Mevsimsel olarak tüylerin dökülmesi gözlenebilir.

  • Birman Kedisi

Kucaktan indirmek istemeyeceğiniz bir kedi arıyorsanız bu kedi birman kedisi olabilir. Sahibini çok seven mavi gözlü kedi kucakta oturmaya bayılır. Sakin bir yapısı vardır. Tüyleri uzundur. Taramak ve bakım vermek gerekmektedir.

  • Tiffanie

Oldukça yumuşak huylu ve sevecen bir türdür. Uzun tüylü kediler olarak bilinirler. Kucakta tutmak isterseniz size uygun olmayabilir çünkü hareketli ve oyunu çok severler. Tüylerinin bakımına özen göstermeniz gerekmektedir.

  • Van Kedisi

Kendi bakımını üstlenme konusunda sizlere pek çok avantaj sağlayan van kedileri kucakta durmaktan hoşlanmamaktadır. Sahipleri ile vakit geçirmekten hoşlanırlar ancak sıkılmayı sevmezler. Onlar birer avcı olarak bilinmektedir. Yüzen bir kedidir. Gözünün biri kehribar biri de mavidir.

Egzersizleri ve etkileşimli oyuncakları sevmektedirler. Nazik ve uysaldırlar. Yarı uzun tüylü bir yapıya sahiptirler.

  • Bengal Kedisi

Görünürde diğer kedilere göre daha vahşi olarak nitelendirildikleri olmaktadır. Ancak sahipleri onların çok sıcak bir yapıda olduklarını ifade etmişlerdir. Oldukça meraklı ve su ile arası olumsuz bir deneyim yaşamadığı sürece iyi düzeydedir.

Asya leopar kedileri atalarıdır. Kısa tüylüdür. Oyuncu, hareketlidir. Çocuklarla arası diğer kedilere göre daha azdır. Oldukça zekidir bakım ihtiyacı da düşüktür. Yalnız ilk defa bir kedi sahibi olacak ve çok yoğun bir tempoda yaşayacaksanız size uygun olmamaktadır. Çok ilgi ve alakaya ihtiyaç duymaktadırlar.

Safkan Yavru Kedi Türleri, Yavru Kedi fiyatları hakkında ve En Çok Merak Edilen British Shorthair Cinsi Kedilere İlişkin Ayrıntılı Bilgilere Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İnstagram

Son yazılar

Kedilerde Beslenme ve Yemek Düzeni

Kedilerde beslenme süreci pek çok durum hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirmektedir. Beslenme süreçlerinin düzenlenmesi ile sağlık ve uyku gibi diğer alanların işlevsel ilerleme sağlanması...

Kediler: Sevimli Ve Çeşitli Cinsler

Kediler: Sevimli Ve Çeşitli Cinsler Kediler evcil hayvanlar arasında en popüler olanlarından biridir. Birçok farklı cins ve karakterleriyle herkesin ilgisini çeken kediler, aynı zamanda sahiplenmek...

Kedi Türlerinin Fiyatları

Kediler, evcil hayvan olarak oldukça popülerdir ve farklı cinsleri farklı fiyat aralıklarına sahiptir. Kedi severlerin sıkça tercih ettiği 3 farklı kedi cinsinin ve 2...

Kedilerin İnsan Üzerindeki Önemi

Günümüzde pek çok insan kedi besliyor ve bu evcil hayvanların insan yaşamında önemli bir rolü olduğu kabul ediliyor. Ancak cins kedilerin de payı göz...

Kediler: Evcil Hayvanların Sakin ve Sevimli Kraliçeleri

Kediler, insanlık tarihinin en eski evcil hayvanlarından biridir. Zarif hareketleri, bağımsızlıkları ve çeşitli türlerinin güzelliğiyle, kediler yüzyıllardır insanlar tarafından sevilerek beslenmiştir. Bugünlerde, dünya çapında...