British Longhair ve British Shorthair Özellikleri

Siz Kedi Severlerin En Çok Merak Ettiği Konulardan Birisi Olan Cins Kedi Fiyatları ile ilgili Makalemize Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

“BRİTİSH LONGHAİR , BRİTİSH shorthair özellikleri.”

British Longhair ve British Shorthair Özellikleri

British kediler günümüzde kedi türleri  arasında önemli bir yer tutmaktadır. Pek çok kişi kedi sahiplenmek istediklerinde ilk olarak british kedi türleri üzerinde yoğunlaşma göstermektedir. Peki british kedi türleri özellikleri nelerdir? British Longhair ve British Shorthair arası farklar nelerdir? Ben hangi kedi türünü tercih etmeliyim? gibi sorular ile sık sık düşünüyorsanız ve karar vermekte zorlanıyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kedi Sahiplenmek

Kedi sahiplenmek günümüzde oldukça yaygındır. Evlerinde bir canlı beslemek isteyen artık bir kedi ebeveyni olmaya karar veren pek çok birey hangi kedi türü seçimini yapacağı hakkında fikir sahibi değildir. Ancak en çok aklına gelen kedi türü british türü kedilerdir. Bu kedilerin güzelliği ve uysallığı, ev ortamına ait hissederek size yakın olması en çok tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır. Süreç boyunca gerekli tüm durumların ele alınması ile kedi sahibi olmak isteyen bireylerin tercihlerini değerlendirmesi  gerekir.

Her birey her kediyi sahiplenmemelidir. Çünkü her bireyin kendi kişilik özellikleri vardır. Bu özellikler ile uyumlu olacak olan bir kedi sahiplenmek ile hem kendi ihtiyaçlarını doyurur hem de kedisine sağlıklı bir bakım geliştirmiş olmaktadır.

Bazı kediler daha uysal ve sakin iken bazı kediler daha oyuncu ve hareketli olabilir. Bazı kediler kendilerini sevdirmeyi çok severken bazıları dokunmanızdan çok hoşlanmamaktadır. Siz eğer oyun oynayacak ve onun hareketliliği ile kendinize hareketlilik katmak isterseniz size uygun kedi türleri ve özellikleri kısmını araştırabilirsiniz. Daha uysal ve siz evde olmasanız bile oyuncakları ile oynayacak bir kedi arıyorsanız british kediler sizlere göredir. British Shorthair ve British Longhair kedileri ile sevgi ve bağ kurabilir, evinizde onlara kolaylıkla yer açabilirsiniz.

British Kedi Tüylerinin Bakımı Zor Mudur?

British kedi bakımı oldukça kolaydır. Longhair ve shorthair türde kediler birbirinden tüy bakımı konusunda ayrılmaktadır. Longhair kedilerin tüyleri daha uzundur ve bakımı da o anlamda diğerine göre bir tık zor olabilir. Ancak genel kedi türleri ve bakımı içerisinde kıyaslandığında oldukça kolay adımlar ile tüyler taranabilir. Shorthair tüyleri kısa ve birbirine dolaşmaz. Bu durumdan ötürü de kolaylıkla tüylerini tarayabilirsiniz. Tüy bakımı üzerinde durulursa dökülme oranı da oldukça azdır. Kedilerde tüy bakımı hakkında veterineriniz ile de görüşmeler sağlayarak ayrıntılı bilgilendirmelere sahip olacaksınız.

British Kedilerini Tanıyalım

Yuvarlak ve tombul yüzü, yumuşak tüyleri, sevecenliği ile insanların ilgini çeken british kediler İngiliz kedilerinin eski ırklarından olmaktadır. Kökeni şu şekilde olduğu bilinmektedir: Romalılar 2.000 yıl önce Britanya topraklarını işgal ettiklerinin ardından Britanya’ dan dönerken yanlarında bazı kedi türleri de getirmişlerdir. Bu türlerin bu denli önemli olduğu hakkında henüz net bilgiler de mevcut değildir.

Romalı kedilerin kökeni de Eski Mısır’dan geldiği bilinmektedir. Bu kökenlerin İngiliz kedileri ile çiftleştirilmesi ile British Shorthair kedisi meydana gelmiştir. Günümüzdeki kaynakların da incelenmesi ile en çok bilinen saf ırk olma özelliğini taşımaktadır. Bazı kaynaklar onu İran kedisi olarak da adlandırabilmektedir. Dünya Savaşı’ndan sonra kedi yetiştiriciliği de devam ederek ilerlemiştir. The American Cat Association (Amerikan Kedi Birliği) ırkı 1967 yılında tanısa da Cat Fanciers Association ırkı 1980 yılına kadar British Shorthair tanınmış olamadı. Şu an oldukça tanınmaktadır. Hatta pek çok çizgi film karakterlerinde Alice Harikalar Diyarında veya Çizmeli Kedi karakterindeki kedilerde British Shorthair türü ön plana çıkarılmaya çalışılmıştır.

British Shorthair kedi türleri ev ortamındaki bireylerle çok iyi anlaşabilmektedir. Çocuklarınız var ise onlarla uyum halinde olmaktadırlar. Eşyalara zarar vermemektedir. Oyuncakları ile oynarken oldukça memnundur. Ancak sevgi de istemektedir sahibinden. Bu sevgi bağını kurmak oldukça kolaydır. Sevdiği oyuncakları onun ile oynar paylaşırsanız sizi sevecek ve vakit geçirmek de isteyecektir. Oyuncakları ile gün içerisinde vakit geçirebilirler. Bakıldığında yoğun bir çalışma temposu içerisinde iseniz evde bir kedi sahiplenmek istiyorsanız bu durumda British Shorthair tercihiniz olabilecektir.

British Kedilerinin Fiziksel Özellikleri ve Sağlığı

Kedi sağlığı bizler için oldukça kıymetli bir durumdur. Kedi sahiplenmek bir ebeveyn olmayı gerektirir. Sahiplendiğiniz minik dostunuza hem sevgi hem bakım anlamında destek sunmaktasınız. Bu sevgiye her kedi ihtiyaç duyarken bazıları fiziksel olarak daha yoğun olarak ihtiyaç duymaktadır. British Shorthair ve British Longhair türleri bu kategori arasında yer almamaktadır. Bu kedi türleri sevilmeyi ve ilgiyi sevseler de kucakta durmaktan ve bunaltılmaktan hoşlanmazlar. Bu durumdan ötürü sürekli onları kucağınızda tutamazsınız. Oyun ile ve bakımını sağlayarak sevgi ilginizi verebilirsiniz.

British Longhair diğer türüne göre tüylerinin uzunluğundan ötürü bir tık bakım olarak zorlaşabilmektedir. Tüylerinin haftada bir taranması gerekebilmektedir. Onun dışında diğer tüm tavırları ve karakteristik özellikleri benzerdir.

British Longhair

British Shorthair ve British Longhair fiziksel yapısı yuvarlak başı, tombul gövdesi ve altın sarısı gözleri ile dikkat çekmektedirler. Belirgin kirpikleri bulunmakla beraber kafa yapısı da güçlü olmaktadır. Doğal yapısı hafif kilolu gibi olmaktadır. Onu ilk gören bazen çok şişman olduğunu düşünebilmektedir. Beslenme süreçlerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu yapısı onun kilolu bir yapıya dönmesine yardımcı olabilmektedir. Kedilerin beslenme süreçleri hakkında bilgi sahibi olmak için veterineriniz ile de ayrıntılı bir değerlendirme süreci yapmalısınız. Fiziksel özelliklerinden bir tanesi de kısa bacaklarıdır.

Sağlık süreçlerinde kedi aşı takvimi hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Kedilerin annelerinden aldığı antikorlarının yanı sıra kedilere yaptırılması gereken aşılar ile de sağlıklarının korunması amaçlanmaktadır. Bu durumda hangi hafta hangi aşıların yaptırılması gerektiği önemlidir. Kedi yavruları altıncı haftadan itibaren aşılara başlamalıdır. Antikorları bu dönemden itibaren azalmaktadır. Ortalama ömürleri 14-17 yıl olarak belirlenmiştir. Etkili bakım süreçleri ile de sağlıklı bir ömür geçirmiş olacaklardır. Uyumayı severler ve genel olarak gün içerisinde sık uyuduklarını da gözlemlemiş olmaktasınız.

Kedi bakımlarında tüy, kum, aşılar ve bakım büyük önem taşımaktadır. Bir diğer atlanan durum ise tuvalet temizliğidir. Kedi kumu bakımı kedilerin yaşamında önemli bir yer tutmaktadır. Kedi kumlarının temiz olması onların kendilerini rahat hissetmesi için gereklidir. Kedilerimiz temizliğe çok önem verirler.

Kedi kumlarının su kenarına konulduğu fazlaca görülmektedir. Her nesnenin yanyana durması ve kolay erişmelerini sağlamaları adına kedi sahipleri bu karara varabilmektedirler. Ancak kum ve su yan yana kalmamalıdır. Kediler genelde su içmekten kaçabilmektedirler. Bu durumda genelde kedi sahipleri akış halinde su olan bir aparat kullanımı sağlayarak akan sudan içmeyi seven kedilerine yardımcı olmaya çalışmaktadırlar. Ancak kumlarının yanında duran suya yaklaşmayabilirler. Kumun temiz olması ve tuvaletini yaptığı bu aygıtın sudan uzak durması gerekir. Kokular onu su içmekten itebilmektedir.

Tırnak bakımlarının da sağlıklı bir şekilde ilerletilmesi gerekmektedir. Tırnakların kesimi kedilerde zorlayıcı olabilir ama British Shorthair oldukça uysal bir türdür. Kedi patilerinin tam ortasına bastırırsanız tırnakları açığa çıkar. Tırnak keserken dikkat etmelisiniz çünkü tırnakları dipten keserseniz yara oluşumu ve enfeksiyonu da arttırabilirsiniz.

British kedi türleri genetik yatkınlıklarına bağlı olarak sağlık sorunları da gözlenebilir. Bu durumda veteriner kontrolünde olması önemlidir.

Safkan Yavru Kedi Türleri, Yavru Kedi fiyatları hakkında ve En Çok Merak Edilen British Shorthair Cinsi Kedilere İlişkin Ayrıntılı Bilgilere Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İnstagram

Son yazılar

Kedilerde Beslenme ve Yemek Düzeni

Kedilerde beslenme süreci pek çok durum hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirmektedir. Beslenme süreçlerinin düzenlenmesi ile sağlık ve uyku gibi diğer alanların işlevsel ilerleme sağlanması...

Kediler: Sevimli Ve Çeşitli Cinsler

Kediler: Sevimli Ve Çeşitli Cinsler Kediler evcil hayvanlar arasında en popüler olanlarından biridir. Birçok farklı cins ve karakterleriyle herkesin ilgisini çeken kediler, aynı zamanda sahiplenmek...

Kedi Türlerinin Fiyatları

Kediler, evcil hayvan olarak oldukça popülerdir ve farklı cinsleri farklı fiyat aralıklarına sahiptir. Kedi severlerin sıkça tercih ettiği 3 farklı kedi cinsinin ve 2...

Kedilerin İnsan Üzerindeki Önemi

Günümüzde pek çok insan kedi besliyor ve bu evcil hayvanların insan yaşamında önemli bir rolü olduğu kabul ediliyor. Ancak cins kedilerin de payı göz...

Kediler: Evcil Hayvanların Sakin ve Sevimli Kraliçeleri

Kediler, insanlık tarihinin en eski evcil hayvanlarından biridir. Zarif hareketleri, bağımsızlıkları ve çeşitli türlerinin güzelliğiyle, kediler yüzyıllardır insanlar tarafından sevilerek beslenmiştir. Bugünlerde, dünya çapında...