asd

Kedilerde Tüy Sorunu

Siz Kedi Severlerin En Çok Merak Ettiği Konulardan Birisi Olan Cins Kedi Fiyatları ile ilgili Makalemize Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Kedilerde Tüy Sorunu

Kedilerin temizlik süreçleri onların sağlıklı gelişim göstermesinde büyük önem sahibi olmaktadır. Kedi sahiplenmek isteyen bireyler onların sağlıklı gelişim göstermesi adına büyük çaba sarf etmektediler. Pek çok durumu analiz ederek kendilerine uygun kedi türleri   arasından bir kedi sahiplenmek isteyebilirler. Durum değerlendirmelerin, sağlayarak sizlere uygun kedi türünü incelemeniz ve bakımı hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Yavru kedi sahiplenmek ve bakımını üstlenmek için bireyler başlangıçta oldukça hevesli olmaktadır. Ancak yavru kedi sahiplenmek oldukça önemli bir sorumluluk sürecini de beraberinde getirmektedir. Bir kedinin ilgi ve sevgi yanında sağlık, beslenme ve temizlik gibi ihtiyaçları da mevcuttur. Tüm durumların değerlendirilmesinin yapılmasının ardından sizlerin uyum sağlamanız gereken durum analizlerinin de sağlanması gerekmektedir.

Kedime Banyo Yaptırmalı Mıyım?

Kediler titizliği ile ünlülerdir. Tuvalet ihtiyaçlarını sağlarken bile gizli ve mahremiyete önem verecek şekilde yürüttüklerini görürsünüz. Mutlaka yaptığı pisliği de kapatmaya çalışmaktadırlar. Ayrıca tüy temizliği de onlar için çok önemlidir. Günün belirli bölümlerinde kendilerini temizlemek için oldukça çok vakit geçirerek harcarlar. Tüylerini yalayarak temizlerler ancak bazı durumlarda desteğe ihtiyaç duyabilirler. Örneğin kediniz yaralanmış ve hareket alanı da kısıtlanmış olabilir. Bir diğer durum ise uzun tüylü olmalarıdır. Kediniz uzun tüylü ise sizin taramanıza sık sık ihtiyaç duyacaktır. British Longhair gibi uzun tüylü bir kedi sahibi iseniz o bağlamda kedilerde tüy bakımı sürecine daha çok destek olmanız gerekmektedir. İran kedileri de uzun tüylüdür ve bu tüylerin bakımının sağlanması gerekmektedir. Her gün yapılacak olan düzenli fırçalamalar ile kirlenme ve topaklanmanın önüne geçilmiş olunmaktadır. 

Kedi sahipleri kedilerinin banyo sürecinden kaçarlar hatta yapılmaması gerektiğine dair düşünceleri de mevcuttur. Ancak bu durum ele alındığında durum analizlerinin sağlanması gerektiğini görebilirsiniz. Örneğin kedinizin üzerine kirli, yağlı veya çok pis bir şey bulaştığını düşünün. Bu durumda sizin göreviniz onu temizlemektir. Aksi durumda kediniz onu yalayarak temizlemey çalışacaktır. Bu temizleme sürecinde ise kendine zarar verebilecektir. Onu banyo yaptırmanız gerekmektedir. Bu durumların dışında kedilerinizi rutin olarak günlük, haftalık veya aylık bir program dahilinde yıkamam gerekiyor gibi bir duruma sahip değilsiniz. Ancak yıkama durumu gereken bir etmende iseniz mutlaka şampuan seçiminizi de doğru yapmalısınız. Şampuanınız evcil hayvan dostu olmalıdır. Ayrıca işlemin bitmesinin ardından mutlaka sıcak tutulması gerekir. Yıkanan kediler üşür ve hasta olmaması adına dikkatli olunmalıdır. Isının sağlanması adına uygun ısı ayarının yapılması gerekir. Isı dengesini sağlamak adına yıkanan kedinizi hemen kurulamalısınız. Islak olarak kalmaması gerekmektedir.

Kedinizi küçük bir leğende yıkamanız onun kaygısını da azaltacaktır. Bazı kediler banyodan kaygılanabilir, ondan kaçabilir. Onu yıkayacak küçük bir küvet almak da mümkündür. Patilerinin hemen üzerine çıkacak su seviyesini tercih ederek onu kaygılandırmadan ılık su yardımı ile yıkamanız mümkündür. Banyodan önce de kedilerinizin tüylerini tarayabilirsiniz Tarama işleminizin ardından yıkarsanız tüylerdeki oluşabilecek dolaşmaların da önüne geçmiş olacaksınız.

Kedilerin yıkanmasında bazı adımlara dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin ilk olarak kulaklarını temizlemelisiniz. Bazı kedi türlerinin kulakları fazlaca akıntı yapabilmektedir. Scottish Fold kedi türlerinin kulak akıntılarının fazlaca olduğu gözlenebilmektedir. Bu duruma dikkat edilmeli, gerekli temizliği yapmak gerekilmektedir. Kulak temizliğinde yumuşak pamuk ve minik çubuk dikkatle kullanılmalıdır. Kulaklarını temizlemek için nemli minik pamuklar kullanırsanız canını acıtmadan kolay bir şekilde temizleme sağlamış olursunuz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı mevcuttur. Kedilerinizin kulaklarınıın içi girintili ve çıkıntılı olabilir. Bu durumda kedinin iç kulağını temizlememelisiniz. Görünen yüzeydeki kirli görünümü almanız yeterlidir. Kulağından içeri çubuk sokmak tehlikelidir. Kulak kanalına zarar verme ihtimaliniz de yüksektir. Kulaklarının temizliğinin ardından ise sırtını, belini ve bacaklarını ıslatabilmeniz de mümkün olacaktır.

Kedilerimde Tüy Sorunlarını Nasıl Çözerim?

Kedilerin tüylerini taramak onları rahatlatmaktadır. Özellikle British kedi türleri tüyleri ile ilgilenilmesinden oldukça hoşlanırlar. Eğer kediniz yorgun veya rahat bir anında ise tüylerini oldukça rahat temizletecektir. Eğer kediniz tüylerini taratmakta güçlük çekiyorsa alıştırmakta fayda vardır. Her gün az az tarayarak bu durumu ona alıştırarak verebilirsiniz. 

Kedileriniz eğer tüy sorunu yaşıyorsa ve tüylerini taramanızdan hoşlanmıyorsa bunu bir pekiştireç yani ödül verme yöntemine dönüştürebilirsiniz. Bu sayede tüyleri taranırsa ödül alacağını bilerek tepkilerini de azaltabilmektedir.

Kedilerin tüy temizliğini sağlamak için özel araçlar kullanılmaktadır. Bu araçların nasıl olması gerektiğini uzman veterinerlerinize sorarak ilerleme sağlayabilirsiniz. Kedilerinizin tüyleri çok uzun ise dolaşabilmektedir. Kıvırcık ve uzun tüylü kedilerin tüylerinin taranması güç olabilmektedir. Uzun tüylü kedilerin genelde çene ve baş kısımlarında dolaşma olabilmektedir. Bazı durumlarda o kadar dolaşma olur ki düzenli tarama da gerçekleşmez ise yumrular haline gelme ihtimali olabilir. Minik o toparlaklar kesilebilir, açılması güç olduğu için kedinizin canını acıtabilir. 

Eğer kedileriniz kısa tüylü ise bakımı da o kadar kolay olmaktadır. Kısa tüylü kedilerin bakımında plastik fırçalar kullanılabilmektedir. Tüyler tarandıkça etrafa da dökülebilmektedir. Bu durumda dökülen tüylerin tamamen saçılmaması için fırçanızı ıslatabilirsiniz. Islak fırçaya tüyler yapışacak ve dökülme oranı da biraz azalacaktır. Ayrıca bu tüylerin daha kolay toplanması adına kauçuk bir masaj eldiveni de tercih edilebilir. Tüylerin uzama yönünün tersine masaj yaparak fazla tüylerin dökülmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu tüylerden arınmak beden sağlığına, cilt sağlığına da etki etmektedir.

Kedilerinizin tüy sorunlarına çözüm ararken kullandığı şampuana da dikkat etmek gerekmektedir. Şampuan türleri onun dökümünü arttırabilir, daha çok dolaşmasına da neden olabilir. Şampuan uygularken de nazik bir masaj yardımı ile kedinizi rahatlatabilir hem tüy temizliği hem de banyo süreçlerine ısınmasına yardımcı olabilirsiniz. Ancak burada çok fazla şampuan kullanmayın. Çok fazla köpük yapmanız durumunda gözlerine köpük kaçabilir. Bu durum onu süreçten iteleyecektir. 

Kedilerinizi ne kadar temizlerseniz temizleyin tüylerini yaladığını göreceksiniz. Bu onlar için oldukça önemlidir. Hem temizlenmeye devam etmek hem de istedikleri gibi tüylerini şekillendirmek için yalama işlemlerine devam edeceklerdir.

Kedilerin temizleme sürecinin aksine tüy temizliği pire ve kene oluşumlarını engelleme fırsatı sunmaktadır. Bazı kedilerin tüy dökme mevsimleri ilkbahar veya yaz olmaktadır.  Bazı durumlarda uzmanlar B vitamini eksikliğinden ötürü kedilerde tüy dökülmesi gözlenebileceğini ifade etmektedir. Stres kaynaklı kedilerde tüy dökülme problemi de ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kapalı karanlık ortamlarda kalan kediler oldukça kaygılanabilmektedir. Hatta bazı kedi türleri yalnız kalmaktan da korkmaktadır. Bu durumda onu tanımalı ve gerekli durumlara karşı önlem almalısınız. Bazı kediler için ise aslında onun güvenli bir şekilde taşıma ihtimalini sağlayan kafesler korkutucu olabilmektedir. Veterinerinizin kontrolleri ile ilerleyerek kedilerde tüy sorunu olarak gördüğünüz durumların incelenmesini sağlayabilirsiniz. Bu dönemlerde daha fazla tüy dökebilmektedirler. Tarak seçiminde ise büyük dişli ve metal türde olanlar seçilebilir. Bu tür taraklar daha diplere inmeye yardımcı olur. Kullanırken de dikkat edilmelidir, kedinizin bedenine zarar vermemek adına nazik bir fırçalama sergilemelisiniz. 

Kedi aşı takvimi ile kedilerinizin aşı süreçlerini kontrol edebilir, hangi hafta hangi aşıyı olacağını tespit edebilirsiniz. Bu durumda iç parazit aşılarının düzenli sağlanması ile kedilerde tüy sorunları konusuna çözüm getirmeniz de mümkün olmaktadır.

Safkan Yavru Kedi Türleri, Yavru Kedi fiyatları hakkında ve En Çok Merak Edilen British Shorthair Cinsi Kedilere İlişkin Ayrıntılı Bilgilere Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz