Kedilerinizin Dişlerine Özen Gösterin

Siz Kedi Severlerin En Çok Merak Ettiği Konulardan Birisi Olan Cins Kedi Fiyatları ile ilgili Makalemize Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Kedilerin bakımında kedi sahipleri pek çok durum analizinde bulunmaktadırlar. Hangi noktalara dikkat edeceği ve hangi alanlarda kedilerine özel bakım sergileyeceği konusunda araştırma ve bilgilendirme sağlamaya çalışmaktadırlar. Kedi bakımı boyunca önem arz eden noktalar; uyku, beslenme ve temizliktir. Peki kedilerde temizlik adımları nasıl sağlanır? Kedi bakımı nasıl sağlanmaktadır?

Kedi bakım süreçlerinde temizlik büyük önem taşımaktadır. Kedi bakım temizliğinde kedileriniz tüy bakımı ve ağız bakımı olarak iki ana kategoride değerlendirir. Kedi tüy sorunları ile kedi türünüze uygun olarak tüy bakım süreçlerini değerlendirirken kedilerde diş sağlığı ile gerekli bakım aşamalarını gerçekleştirebilirsiniz. Kedilerin dişleri fırçalanır mı? Kedilerin kaç dişi vardır? Kedilerin dişleri dökülür mü? gibi soruları sizler için derledik:

Kedilerde Diş Yapısı Nasıldır?

Yetişkin ve yavru kedilerin kedi bakım süreçleri birbirinden farklılık içermektedir. Kedilerin dişlerini incelediğinizde 4 büyük köpek dişi ve köpek dişlerini destekleyen küçük dişlerin olduğunu görebilirsiniz. Yavru kedilerin diş yapılarını inceleyen sahipleri yavru kedimin dişleri ne zaman çıkacak diye düşünür ve sürekli veteriner kontrollerini de sağlamaktadır. Çünkü kediler de insanlar gibi dişleri olmadan doğmaktadırlar. Kedilerin dişleri insanlardan daha erken çıkmaktadırlar. Daha sivri dişleri bulunmaktadır. Hızlı hızlı çıkan dişler 2. aya kadar tamamlanır ancak bu tamamlanma süreci de kedilerin yapılarına göre şekillenmektedir. Her kedi türü kendi tür özellikleri çerçevesinde diş çıkarma süreçlerini sağlayabilmektedir. Veteriner kontrolleriniz sağlanarak gerekli gelişim süreciniz ve ihtiyaçlarınız takip edilmektedir.

Kedilerinizin dişlerini incelediğinizde ön ve köpek dişlerinin ilk çıkan dişler olduğunu görmeniz mümkündür. Bu dişlerin çıkmasından sonra öteki dişlerin de gelişim göstermesi beklenir. Bu süreç türden türe değişim gösterebilir. İncelenerek süreç analizinin sağlanması önemlidir.  Kedi dişlerini dikaktli bir şekilde incelerseniz dört büyük diş gözünüze çarpsa da toplam 30 dişi bulunmaktadır. Bu bakımdan insan diş sayısına yakın bir diş sıkalası gözümüze çarpabilir. Kedilerde kalıcı dişler 5-6 aylıkken tamamlanabilmektedir. 

Kedilerde Diş Fırçalama Nasıl Sağlanır?

Kedilerde diş fırçalamayı sorun olarak görerek kaçınan pek çok birey mevcuttur. Ancak kedilerin küçük yaşlarından beri diş fırçalama alışkanlıkları sağlanmalı ve gerekli temizlik adımlarının da sağlanması gerekilmektedir. Kediler yetişkin oldukça bakım süreçlerini de sağlamak zorlaşabilir, küçük yaşlardan beri destek verilerek bakım aşamalarını sağlamak gerekmektedir.

Kedi fırçaları onlara özel olarak üretilmiştir. Yavru kedilerin tükettiği mamalar ile dişlerinde tartar birikmeleri sağlanabilir. Bu tartarların zamanla diş kaybına kadar sorunları meydana getirdiği için temizlenmesi büyük önem taşımaktadır. Yavru kedi bakımında parmakla veya parça sargı bezi ya da su ile temizleme sağlanabilir. Kedilerde diş temizliği nasıl sağlanır diye düşünen tüm kedi severler ve kedi sahipleri için gerekli bilgiler mevcuttur. Eğer kedilerde diş bakımı sağlıklı bir şekilde yürütülmez ise diş çapraşıklıkları da gözlemlenebilmekteidir.

Kedilerin Dişleri Dökülür Mü?

Yavru kediler dişsiz olarak doğarlar ve birkaç hafta içerisinde dişlerini oluşturmaya çalışmaktadırlar. Daha sonraki süreçlerde 5 ay civarlarında kedilerin dişleri dökülebilmektedir. Kedilerde diş dökülmesi doğaldır. Bu durumda çok kaygılanan kedi sahipleri mevcuttur. Veterineriniz size gerekli gelişim bilgilerini verecektir.

Kedilerde diş tedavisi büyük önem taşır. Sorun gördüğünüz veya kedinizin eskisi kadar iyi beslenmediğini veya halsiz olduğunu görerek bir sorunu olduğunu da düşündüğünüzde bir uzman veterinere durumu danışmalısınız. Düzenli aralıklarda kedilerde bakım süreçlerini takip ettiğinizde sorunlarınız da erkenden tespit edilecektir.

Safkan Yavru Kedi Türleri, Yavru Kedi fiyatları hakkında ve En Çok Merak Edilen British Shorthair Cinsi Kedilere İlişkin Ayrıntılı Bilgilere Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz