Scottish fold – Scottish Straight Kedi Bakımı

Siz Kedi Severlerin En Çok Merak Ettiği Konulardan Birisi Olan Cins Kedi Fiyatları ile ilgili Makalemize Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Scottish Fold -Straight Kedi Bakımı

Yavru kedi sahiplenmek çoğu bireyin yaşam içerisinde istediği ve yaygınlaşmakta olan bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu birey kedi sahiplenmek konusunda kendi tartmakta, acaba hangi kedi türleri bana uymaktadır diye soru sormaktadır. Bu soruya en uygun cevabı vermek için kedi türleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Bu yazımızda Scottish Fold kedi türünü ele alacağız. Kulak yapısından beri ilgi çekmeye, bireylerin gözdesi olmaya en çok sahip edinilmek istenen kedi  kategorisinde yer alan Scottish Fold kedi türleri oldukça uysal ve sevimlidirler. Peki  bu kedi türlerin özellikleri nelerdir? Bakımı zor mudur? gibi sorulara cevap alacağız.

Kedi Bakımı ve Sağlığı Hakkında

Kedi bakımı oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireyler kedilerinin bakımının sağlanması adına pek çok bilgi edinmekte ve uygulamaktadırlar. Kediler güçlü canlılardır. Kendi sağlıklarına önem verirler ve temizlik süreçlerinde de gerekli özeni göstermektedirler. 

Yavru kedi bakımında anne rolünü taşımak önemlidir. Yavru kediler annelerinin bakımına ihtiyacı vardır. Özellikle antikor üretiminde yaşamın ilk altı haftası önemlidir. İlk altı haftada anneden alınan sütten antikor alan kedilerin ileriki yaşamlarında ek takviyelere ihtiyacı olmaktadır. Kedi aşı takvimi içerisinde gerekli aşıların neler olduğu ve nelerin ne zaman yapılacağına değinilmiştir. Kedilerinizin bakımlarını aksatmadan gerekli süreç adımlarını takip etmeniz gerekmektedir.

Kedi Bakımında Gerekli İpuçları

Kedilerin bakımlarını sağlıklı bir şekilde ilerletmeniz için temel ihtiyaçlarını sağlamanız gerekmektedir. Mama ve su kabı, tuvalet  kumu, yatakları başlıca ihtiyaçlarıdır. Eğer balkona veya bahçeye çıkan bir kediniz var ise tehlikelerden atlamalardan korumak adına tasma kullanımı önemlidir. Özellikle oyuncu bir kediniz var ise uçan kuşa, kelebeğe atlayan kediniz kendini tehlikeye atma ihtimali de yüksek olacaktır. 

Burada dikkat edilecek bir diğer etmen ise mama ve kum kabının temizliğidir. Kediler temizliğe oldukça önem gösterirler. Kum kabının temiz olması onlar için önemlidir. Bir diğer önemli olan konu ise kum kabının su ve mama kabının yanında olmaması büyük önem taşımaktadır. Koku karışması kedilerin besin tüketmelerini sınırlandırabilmektedir. Bu durumda birbirlerinden uzak konumlarda eşyaların yer almasına özen göstermek gerekir.

Kedilerin su içme durumu da oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Çoğu kedi su içmeyi sevmemektedir. Bu durumda suların içimini arttırmak gerekir. Akış halinde olan su tüketimini arttırmak için uygun aparatların kullanılması gerekilmektedir. Bu aparatlar suların akış halinde olmasına yardımcı olurken kedilerin de daha çok su içmelerine yardımcı olmaktadır.

Kedi Türleri ve Bakımı

Kedi türleri farklı bakım şekilleri içerisinde yer almaktadır. Her kedi türü kendi çerçevesinde bakım süreçlerine ihtiyaç duymaktadır. Özellikle kedilerde tüy sorunu bizlere pek çok konuya dikkat etmemiz gerektiğini düşündürmektedir. Kedilerde tüy sorunu oldukça önemlidir. Tüylerin temizlenmesi büyük önem taşımaktadır. Kedilerin kendini daha sağlıklı hissetmesi adına tüylerinin bakım yapılması gerekmektedir. 

Tüy bakımı her kedi türü için farklılık göstermektedir. Bazı kedi türleri kısa tüylü kediler kategoriside yer almaktadır.  Kısa tüylü kedilerin bakımı oldukça kolaydır. Tüylerini haftada birkaç kere tarasanız yeterli olmaktadır. Ancak uzun tüylü kediler bakım anlamında daha zordur. Bu durumda uzun tüylü kedilerin gerekli aparatlar kullanılarak bakımının sağlanması gerekir. Aksi durumda kediler tüylerini temizlerken zorlanır, ek hastalıkların oluşumuna da neden olunabilir. 

SAMSUNG CSC

Scottish Fold Özellikleri

Scottish Fold kedi türü tüm dünyada tanınan ve oldukça sevilen bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Safkan kedi üretimi alanında araştırmalar yapan bilim insanları ve kedi üreticiler Scottish Fold türünü oldukça araştırmışlardır. Estetik ve biyolojik anlamda yeni araştırma süreçlerine yön vermek amacıyla cins kedi üretimi son yıllarda daha ön planda yer almaktadır. Cins kedi üretimi ile ilgili yapılan çalışmalar tüy rengi, ırk ve yapısı hakkında bilgilerin ele alınarak yaşam boyunca incelenmesine katkı sağlamış olunmaktadır. Safkan kedi üretimi profesyonel bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır. Cins kedi üretiminde en çok ismi geçen Scottish Fold ve British Shorthair kedi türleri tarihsel süreçte pek çok araştırmaya konu olmuştur. Safkan kedi türleri üretiminde mutlaka kontrollerin ve gerekli müdahale adımlarının sağlanması gerekilmektedir. Aksi durumda ortaya çıkabilecek durumlar genetik sorunların meydana gelmesine neden olabilmektedir. 

Scottish Fold kıvrık kulakları ile ilgi çekerken masum ve uysal davranışları ile de bireyleri etkilemektedir. William Ross tarafından keşfedilerek dünyaya tanıtılması için uğraş verilen Scottish Fold zamanla evlerinizde git gide yer almıştır. Amerika’da üretimi sağlanarak 1960’lı yıllarda Governing Council of the Cat Fancy adlı kuruluş tarafından resmi olarak kedi ırkı kayıt altına alınmıştır. Bu dönemden itibaren pek çok bireyin gözdesi olmaya ve en çok tercih edilen kediler arasında yer almaya da başlamıştır.

Scottish Fold Karakter Yapısı

Uysal, cana yakın, sevimli kediler olan Scottish Fold kedileri sahiplerine oldukça bağlıdır. Onlarla vakit geçirmeyi çok sevmektedirler. Bu kedilerin en güzel özelliği uyum içerisinde yaşamlarını sürdürmeleridir. Kendini sevdirirler ancak onları sürekli kucağınızda taşırsanız rahatsız olurlar. Sıkıştırılmayı sevmezler. Kendileri oyun oynamayı severler.

Oyuncakları ile oynarken oldukça mutludurlar. Gündüz ev içerisinde çok fazla bulunmuyor, dışarıda daha çok vakir geçiriyorsanız onlara vakit geçirmek için oyuncakları almanız gerekmektedir. Aksi durumda canları çok sıkılabilir. Ancak kendileri sevdiği oyuncaklarla vakit geçirebilirler. Sağlık durumu oldukça iyidir, özel bir diyet sistemine ihtiyaç duymadan beslenebilmektedir. 

Scottish Fold Eğitimi

Kendileri eğitim konusunda oldukça ustadır. Kolay öğrenir ve öğrendiklerini de uygulayabilirler. En güzel özelliklerinden biri de uysal yapılarının ev eşyalarına zarar vermeyecek cinste olmasıdır. Oyunlarını kendi oyuncakları ile oynar, sizin kişisel eşyalarınıza zarar vermemektedirler.

Yavru kedi sahiplenmek isteyen bireyler genellikle aşırı hareketli olmalarından ve eve zarar vermelerinden korkmaktadır. Ayrıca onların ihtiyaçlarına yeterince cevap veremeyeceğini düşünerek bazı kişiler kedi sahiplenme konusunu erteleyebilir veya düşünmeyedebilir. Ancak Scottish Fold kedi türleri bu konuda oldukça avantaj sahibi olmaktadır. Kedi fiyatları bakımından değerlendirildiğinde en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Safkan kedi üretimi ve cins kedi üretimi konusunda çalışmalar yapan bilim insanları bu türleri oldukça araştırma içerisine dahil etmişlerdir.

Scottish Fold Tüy Bakımı

Scottish Fold tüy bakımı hakkında ayrıntılı bilgilendirmelerin sağlanması gerekir. Kedilerde tüy bakımı büyük önem taşımaktadır. Kedilerde tüy sorunu özellikle uzun tüylü kedilerde ön plana çıkmaktadır. Uzun tüylü kedi türleri iki günde bir tüylerinin taranmasını gerektirmekedir. Scottish ve British türleri kısa tüylü kedi kategorisinde yer almaktadır. Bu kedi türlerinin bakımı oldukça kolaydır. Haftada bir iki kez taranması ile kedi tüylerinin bakımı sağlanmış olunur.

Kedi tüylerinin bakımında kullanılan şampuanlar da oldukça önemlidir. Hatta kullanılan kedi maması türleri de tüylerin canlılığından önemlidir. Kedi şampuanları tüylerin bakımlarında önemlidir. Bitişiklik yapmaması ve sağlıklı cilt gelişimine destek olmak adına kedilerde tüy bakımı büyük önem taşımaktadır. Genellikle kediler bahar dönemlerinde tüy dökmektedir. Beklenen normal durumdan daha fazla tüy dökümü görülebilir. Bu dönemlerde veteriner kontrollerinin yapılarak önlem alınması ve aksi durumların değerlendirilmesi gerekilmektedir.

Kedilerde tırnak bakımı başlangıçta zorlayıcı olabilmektedir. Ancak siz uygun zamanda, kedinizin kendini rahat hissettiği bir ortamda yavru bir kedi iken bu işlemi yapmaya başlarsanız zamanla size karşı gelmediğini görebilirisiniz.

Safkan Yavru Kedi Türleri, Yavru Kedi fiyatları hakkında ve En Çok Merak Edilen British Shorthair Cinsi Kedilere İlişkin Ayrıntılı Bilgilere Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İnstagram

Son yazılar

Kedilerde Beslenme ve Yemek Düzeni

Kedilerde beslenme süreci pek çok durum hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirmektedir. Beslenme süreçlerinin düzenlenmesi ile sağlık ve uyku gibi diğer alanların işlevsel ilerleme sağlanması...

Kediler: Sevimli Ve Çeşitli Cinsler

Kediler: Sevimli Ve Çeşitli Cinsler Kediler evcil hayvanlar arasında en popüler olanlarından biridir. Birçok farklı cins ve karakterleriyle herkesin ilgisini çeken kediler, aynı zamanda sahiplenmek...

Kedi Türlerinin Fiyatları

Kediler, evcil hayvan olarak oldukça popülerdir ve farklı cinsleri farklı fiyat aralıklarına sahiptir. Kedi severlerin sıkça tercih ettiği 3 farklı kedi cinsinin ve 2...

Kedilerin İnsan Üzerindeki Önemi

Günümüzde pek çok insan kedi besliyor ve bu evcil hayvanların insan yaşamında önemli bir rolü olduğu kabul ediliyor. Ancak cins kedilerin de payı göz...

Kediler: Evcil Hayvanların Sakin ve Sevimli Kraliçeleri

Kediler, insanlık tarihinin en eski evcil hayvanlarından biridir. Zarif hareketleri, bağımsızlıkları ve çeşitli türlerinin güzelliğiyle, kediler yüzyıllardır insanlar tarafından sevilerek beslenmiştir. Bugünlerde, dünya çapında...