Kedilerde Tüy ve Renk Özellikleri

Siz Kedi Severlerin En Çok Merak Ettiği Konulardan Birisi Olan Kedi Fiyatları ile İlgili Makalemize Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Kedilerde Tüy ve Renk Özellikleri

 

Kedilerin tüy yapıları cinslerine göre değişim göstermektedir. Kedi türleri pek çok durumu şekillendirmektedir. Hangi kedi tüy yapısı na sahip olunacağı, hangi renk seçeneklerine uygun olacağı hakkında kaynaklar kedi türlerine göre şekillenmektedir. Kediler en çok hangi renkler ile karşımıza çıkmaktadır? Kedi tüyü özellikleri nasıl belirlenmektedir? gibi sorular kedi sahiplerini düşündürmektedir.

Yavru kedi sahiplenmek isteyen kişiler pek çok özelliği de ifade etmektedir. Örneğin kıvırcık tüylü, gri ve daha az tüy döken bir kedi tercih etmek isteyebilirsiniz. Ya da turuncu uzun tüylü, daha oyunbaz bir kediye sahip olmak da isteyebilirsiniz. Bu durumda kedilerin tüy özelliklerinin bilinmesi ve hangi renklere sahip olabileceğinin de tespit edilmesi gerekilmektedir.

Kedi türleri hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olunması gerekilir. Hangi kedi türünün hangi renk ve tüy özelliğine sahip olunacağı hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. İstek ve beklentilere uygun bir yavru kedi sahiplenmek bir ömür beraber yaşamayı ve mutluluğu da beraberinde getirmeyi amaçladığından önem arz etmektedir.

British Shorthair

british Shorthair

 

British Shorthair uyumlu ve dayanıklı bir kedi türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Yuvarlak ve güçlü bir kafa yapısına sahip olan British Shorthair burnu yayvan ve orta büyüklüktedir. Bıyıkları belirgin yapıdadır.

Gözleri altın sarısı ve yuvarlaktır. Bedenine bakıldığında tıknaz ve arka tarafı düz görünümdedir. Çoğu birey görünümüne baktığında daha kilolu bir yapıda olduğunu düşünebilirler. Daha sakin ve daha dinlenme odaklı bir yaşam sürdürdüklerinden dolayı beslenme süreçlerine dikkat edilmelidir.

British Shorthair 19.yy sonlarına doğru Weir adında bir kedi sever tarafından kedi gösterisinde sergilenmek üzere tüm dünyaya tanıtılmış olunmaktadır. Bu güne kadar adı duyulmamış ve tam ün sahibi olamamış British Shorthair artık oldukça popüler olmuş olmaktadır.

British Shorthair kendini temizlemede başarılı olmaktadır. Kedilerde tüy sorunu British Shorthair kedileri için büyük olmamaktadır. Bu kedi türleri ile ev içerisinde kolaylıkla yaşayabilirsiniz. British kedi türleri kendi içerisinde tüy rengi kategorilerine göre ayrılmaktadırlar.

Bir yandan da British Longhair yumuşak ve uzun tüylü yapısı ile karşımıza çıkmaktadır. British Shorthair ile benzer özelliklere sahip olmaktadır. Farkı tüylerinin daha uzun olması ve bu durumda da tüy bakımının sağlanması gerekmektedir. Irk türü olarak uzun tüylüler kategorisindedir. Tüyleri çok fazla dökülmemektedir. Haftada 3-4 kez taranabilir, bu durumu iki günde bir olarak ele almak da mümkündür. Burada tüy dökme sorununu çözümlemede yediği, tükettiği mama türlerinin değerlendirilmesi ile ele almak mümkün olmaktadır. Oldukça sosyaldir, daha hareketsiz kalmayı benimsemektedir. Yemek yemeye bayılmaktadırlar. Beslenme süreçlerinde hassaslardır. Yeterli ve düzenli bakımı sağlayamadıklarında hastalanabilir, size küsebilirler. Kırılgan varlıklar olarak nitelendirilebilmektedirler. Kedilerde kusursuz tüyler British kedilerinde mümkün olmaktadır. Longhair kedileri de uyumlu, dinlenmeyi seven tam bir ev kedisidir. Patileri küçüktür, kuyrukları da uzun tüylerle kaplıdır. Güçlü kafa ve çene yapısına sahip olunmaktadır. Kedilerin tüylerinin temizlenmesi gerekir. Aksi durumda tüyleri sertleşebilmektedir. Bakım konusunda titizlik istemektedirler. Bu durum dışında masraflı bir kedi türü değildir. Bakımı için düzenli veteriner kontrollerine ihtiyaç duyulmaktadır. Kedilerde aşı takvimi çizelgesine uygun olarak düzenlemeler sağlanmalı ve bu doğrultuda ilerleme gösterilmelidir. Her kedi gibi bu kedi türünün de sağlıklı gelişim göstermesi, hastalıklarından korunması gerekir. Aşılarının sistemli yapılması ile düzen sağlanmalıdır. Tüyleri kızıl, gri olarak değişim gösterebilmektedir.

Kedilerdeki Tüy Bakımlarının Püf Noktaları

Kedi tüy bakımı sık sık yapılması gerekli olan temel bir etmendir. Kedilerde tüy bakımı kedilerin sağlıklı olması adına önemlidir. Kedilerde tüy bakımı kedilerde bulaşıcı hastalıklar üzerinde önemlidir. Örneğin tüy bakımı kedilerde dış parazit gibi hastalıkların önüne geçilmektedir. Kedi aşı takvimi çerçevesinde gerekli tedavi süreçlerinin yürütülmesi ile sağlıklı yapı korunmuş olunmaktadır.

Kedilerde tüy bakımı sağlanırken sağlıklı ve parlak rengi ön plana çıkarılmış olunmaktadır. Tüylerin kısa olması bireyler için avantaj iken aynı zamanda bakımını da kolaylaştırmaktadır.

Kedileriniz tüylerine çok önem verdiği için özellikle kendini sevdiymeyi seven kediler için de oldukça kolay ilerlemektedir. Kediler genellikle karın bölgesi dışında kendilerine dokundurulmayı, tüyleri ile uğraşılmayı çok sevmektediler. Ancak onların rahat olduğu anları bulduğunuzda tüylerini taramanız daha kolay olabilecektir. British Shorthair ve British Longhair türleri sahiplerinin ilgilerini istemektedir, kucağa gelirler ancak fazla durmak istemezler. Kendilerini korumaya almak isteyen kediler için de uygun bir ortam hazırlanmalıdır.

Kedilerde tüy taranmak veya fırçalamak uygun araçlar yardımı ile sağlanmalıdır. Kedileri rahatlatmalıdır ve canlarını acıtmamalıdır. Kedi tüyleri karışması ile küçük topaklar düğümler meydana gelebilir. Bu durumda canı acıyabilir kedinizin. Dikkat etmek için uygun şampuan kullanmanız gerekilmektedir. Kedilerinizin tüylerinin yumuşaklığı ve bakımının sağlanmasında kullanılan ürün içeriği oldukça önemlidir.

Tüy bakım süreçlerinde kedilerde gözlenebilecek kene, pire oluşumu da erkenden tespit edilmiş olunacaktır. Bu şekilde cilt sağlığı korunmuş olunmaktadır.

Kediler tüylerinin temizlenmesi, taranması sindirim sistemlerine yardımcı olması, sorunları meydana getirmemesi adına önemlidir. Kediler sürekli tüylerini yalayarak düzen vermeye çalışmakta ve temizlemektedir. Ancak uzun tüylü ve bakımsız tüylü kedilerin tüylerini yalaması tüyleri midesine gönderip sindirim sürecini aksatmasına neden olabilmektedir.

Kedi türleri kendi içerisinde pek çok özellikler barındırmaktadır. Bir kedinin türü onun tüy yapısını, rengini ve çeşitliliğini ortaya koymaktadır. Hangi tür kedi sahibi iseniz o türe uygun bir bakım süreci planlamalısınız.

Abyssinian Kedileri (Habeş Kedileri) neden tercih edilir ?

Oldukça yetenekli ve oyuncu bir kedi olan Abyssinian kedisi (Habeş) ile oldukça eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Bu kedi türü için göze çarpan ilk faktör ise oldukça güzel kesimi olan kulaklarıdır. Burun kısmı sivri ve köşelidir. Gözlerinin altında sanki kalemle çekilmiş gibi çizgilerinin olması onun da ilgi çekmesine neden olabilmektedir.

Kedi türlerinin tüy rengi kızıl ve kahverengi olarak gözlemlenebilmektedir. Bazı türlerinde ise koyu renkli bantlar ile tüyleri desen alabilmektedir. Tüylerinin koyu, yanık kahve rengi oldukça dikkat çekmektedir. Kızıl tüylü kediler tüy rengi olarak çikolata ile birleşmektedir ve sıcak bir görünüm kazanmasına yardımcı olunur.

Bazı türlerinde ise mavi tüy rengi sahibi olabilmektedir. Fildişi rengi iç tüyleri ile değişik tonlarda gri, açık gri seçenekleri de mevcuttur. Genel anlamda hangi  tüy rengine sahip olursa olsun iç tüyleri daha açık renk olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Sağlıklı gelişimi için tüy temizliğine dikkat edilmelidir. Genel olarak tüy sorunu olmayan kediler kategorisinde yer almaktadır. Çünkü ölü tüyleri aldığınızda ve ara sıra tırnak kesimi de sağladığınızda bakımını tamalamış olmaktasınız. Kedilerde tüy sorunu ve kedilerde tırnak bakımı kedi sahipleri için önemli bir etmendir. Bu durumdan ötürü Abyssinian kedileri olarak bilinen Habeş Kedileri oldukça kıymetlidir.

Safkan Kedi Türlerinden En Çok Merak Edilen British Shorthair Cinsi Kedilere İlişkin Ayrıntılı Bilgilere Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İnstagram

Son yazılar

KEDİ ÇEŞİTLİLİĞİ VE ÖNEMLİ TÜRLER: BRITISH LONGHAIR VE BRITISH SHORTHAIR

Kediler, dünyanın dört bir yanında sevilen evcil hayvanlardır. Farklı ırklar ve çeşitler arasında büyük bir çeşitlilik bulunur. Bu makalede, British Longhair ve British Shorthair...

Cins Kediler ve British Shorthair

Kediler, dünyadaki en popüler evcil hayvanlardan biri olarak bilinir. Onların sevimli yüzü, bağımsız kişilikleri ve sevgi dolu tavırları, birçok insanın evlerinde kedi beslemesini sağlar....

British Longhair Hakkında

British Longhair, dünyanın en sevimli kedi ırklarından biridir. Özellikle kalın ve ipeksi tüyleri ile tanınırlar. Bu cinsin temsilcileri, genellikle büyük ve sağlam bir yapıya...

British Longhair ve Shorthair Hakkında

Kediler, evcil hayvan sahibi olan birçok kişi için sadık, sevgi dolu ve keyifli arkadaşlar olarak kabul edilir. Kedilerin farklı ırkları arasında British Longhair ve...

Kedi Cinsleri ve Kedi Fiyatları

Kediler, evcil hayvan severler arasında popüler bir seçimdir. Her bir kedinin farklı bir ırkı ve özellikleri vardır. Kedilere sahip olmanın maliyeti ise birçok faktöre...