asd

En Pahalı Kedi Türleri Hangileridir?

Siz Kedi Severlerin En Çok Merak Ettiği Konulardan Birisi Olan Cins Kedi Fiyatları ile ilgili Makalemize Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Yavru kedi sahiplenmek isteyen bireyler için pek çok kriter incelenmelidir. Kedileri sahiplenmek, onlara evinizde yer açmak oldukça kıymetlidir. Günümüzde pek çok kedi türü mevcuttur. Bu kedi türleri farklı desenlere, renk ve kökenlere sahip olmaktadır. Bu durumda gerekli kedi türü nitelikleri incelenmelidir. Bireylerin hangi kedi türlerini sahiplenmeleri gerektiğine dair bilgilendirmelerin sağlanması gerekilmektedir.

Kedi türleri nelerdir? Hangi kedi türleri en çok tercih edilmektedi? Kedi sahiplenmenin önemi nedir? Kedi fiyatları nelerdir? Kedi fiyatlarının belirlenmesinde etkil olan faktörler nelerdir? soruları hakkında ayrıntılı bilgilendirme için okumaya devam ediniz.

Kedi Türleri Nelerdir?

İnsanların yaşamlarına pozitif duygular katmak, yavru kedi sahiplenmek isteyen bireyler için büyük anlam taşımaktadır. Pek çok birey kedi türleri üzerinde bilgi sahibi değildir. Bu kedi türleri bireylerin hangi kedi türünü istediği, onunla vakit geçirmek, yaşamak istediği hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olmaktadır.

En Çok Tercih Edilen Kedi Türleri

Yavru kedi sahiplenmek isteyen bireyler pek çok türü araştırmakta ve kendilerine uygun bir tür arayışı içine girmektedirler. En çok tercih edilen türlere göre kedi fiyatları da şekillenmektedir. Kedi fiyatları değerlendirmelerinde en çok tercih edilenlere ek olarak kökeni, deseni ve rengi de ön plandadır. Yavru olması da bir ek tercih olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Toyger kedisi, Ashera, British Shorthair, Savannah, California Spangled, Bengal Kedisi, Scottish Fold, Sphynx, Mavi Rus Kedisi kedi fiyatları yüksek kategorisinde yer almaktadır.

Toyger Kedisi

Toyger kedisi günümüzde oldukça dikkat çeken bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Adından da belli olduğu gibi desenli kürkü ile beğenileri üzerinde toplamaktadır. Kedi fiyatları dolar üzerinden bile hesaplanabilmektedir. Toyger kedi fiyatları yüksek olması ve az olarak bulunan bir tür olmasından ötürü yavru kedi sahiplenmek isteyen bireylerce zor bulunmaktadır. 

Tüy bakımına özen gösterilmektedir ancak zorlayıcı bir bakım süreci gerekmemektedir. Yapısı olarak bakıldığında sert ve korkutucu olarak algılayanlar olsa da oldukça sakin ve uyumludur. Bireyler oldukç sevimli ve zeki olan toyger kedileri ile oldukça sıkı samimiyet içerisinde olabilmektedir. 

California Spangled

Gri ve kahve görünümü ile bir leoparı andıran cilt deseniyle toyger kedisi gibi ilgi çekmektedir. Kedi fiyatları içerisinde değerlendirildiğinde dolar üzerinden fiyat analizleri yapılmaktadır. Mısır kedileri ve Güney Afrika kedileri ile altı tür ırkın çiftleşmesi sonucu meydana gelmiş melez bir kedi türü olarak bilinmektedir. Güçlü bir ağız yapısı ve keskin bakışları vardır. Görenler onu soğuk ve sert bir kedi olarak da adlandırabilirler. Asil bir yapıya sahiptir. Oldukça zeki olan California Spangled diğer türler ile karşılaştırıldığında da oldukça zekası ile ön plana çıkabilmektedir.

Uzun ve ince bir görünümü vardır. Avcı yapısı ile de bilinmektedir. Hareketli olmayı sever. Sahibiyle etkileşim kurduğunda oldukça anlayışlı enerjik ve oyuncu bir yapısı ile karşımıza çıkmaktadır.

Tüyleri yumuşacık ve bakımlıdır. Nazik dokunuşlar ile yaklaşıp düzenli aralıklar ile bakım sağlamanız önerilmektedir. Kahverengi, gri ve kehribar gözleri olabilir. Oldukça sağlıklı ve dayanıklı bir yapısı olmakla beraber çocuklarınız ile de anlaşması mümkündür. 

Scottish Fold

Scottish Fold en çok tercih edilen kedi türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Scottish ler sevimli görünümü ve uysal yapısıyla oldukça dikkat çekmektedir. 

William Ross tarafından 1961 yılında İskoçya’da keşfedilmiştir. 1966 yılından itibaren artık kendine özgü kulak yapısı ile diğer türlerden ayrılmıştır. Çoğu birey onu British Shorthair kedi türüne benzetmekte, karıştırmaktadır. Onun bu türlerden ayrılmasına destek veren etmeni kulak yapısı olmaktadır. Tam kökeni hala araştırılmaktadır ancak bir atasının British Shorthair olduğu bilinmektedir. Kulaklarında kıkırdak hastalığının olmasından ötürü kıvrıklık olduğu bilinmektedir. Enfeksiyon ve genetik rahatsızlıkların etkisi ile gözlenen sağlık sorunları kulak yapısına etki etmektedir. 

Genellikle 5-8 kg ağırlığında sık, kısa ve yumuşak tüylere sahip uyumlu bir kedi türüdür. British Longhair ile tüy yapılarından ötürü ayrışmaktadırlar. Longhair türünün tüyleri daha uzundur ve bakımı daha kapsamlı yapılmalıdır. Shorthair türünde bu durum gözlenmez, tüyleri daha kısa olmaktadır. British Longhair tüyleri haftada 2-3 kez taranmalıdır.

Kendileri oyun oynamayı severler. Ev içerisinde daha sakindirler. İlgi ve sevgiyi severler ancak kucakta çok fazla durmaktan hoşlanmazlar. Bu sebepten ötürü onları fazla sıkıştırmamalısınız. Ortalama ömürleri 12-16 yıl olarak belirlense de iyi ve sağlıklı bakım süreci ile yaşamlarını devam ettirmektedirler.

Mavi Rus Kedisi

Mavi ve grimsi rengi ile oldukça dikkat çeken kedi türleri arasında yer almaktadır. Oyun severliği ile bilinmekle beraber aile içerisinde uyum sağlamaktadır. En çok tercih edilen kediler arasında yer almakla beraber kedi fiyatları yüksek kategorisinde yer almaktadır. 3,5-7 kg ağırlığında olabilmektedir. Oldukça sağlıklıdır, hastalıklara karşı direnci de yüksek olmaktadır. Sağlıklı olmasının nedeni de doğal olarak meydana gelmiş, doğmuş olmasıdır. İngiliz denizcilerin eve dönerken yanlarında götürerek onları Rusya dışında bir yere taşıdıkları düşünülmektedir. Yaşamın ilk 4 ayı gözleri sarı gibi dursa da en önemli ve dikkat çeken özelliği gözlerinin parlak yeşil olmasıdır. Kedilerin yaşam yılı düşünüldüğünde oldukça uzun bir yıla sahiptirler. 25 yıl kadar yaşama olanakları mevcuttur. 

Oldukça sevecen insanlara karşı da uyumlu yapı göstermektedirler. Çocuklarla arası çok iyidir. Bakıldığında oyunseverliği ve hareketliliği ile oldukça atletiktirler. Bağımsızlığına düşkün, özgür ruhludurlar. Kedilerde tüy sorunu durumu da oldukça kolaydır. Tüylerine kolaylıkla bakabilirsiniz. Uygun mamalar ile beslenmesi sonucunda daha sağlıklı bakımlı tüylere de sahip olması mümkündür.

Sfenks Kedisi

Tüysüz ve buruşuk vücudu ile en dikkat çeken kediler arasında yer almaktadır. Ağız yapıları dışa doğru geniş kulakları da uzunca olan sfenks kedileri insanlarla çok iyi anlaşmakta, uyumlu bir kedi olmaktadır. Oldukça hareketlidirler. Siyah bir kediden doğan tüysüz kedi olarak tarihte bilinmiş ve Mısır kedileri olarak tarihte yer edinmekte, Afrika’da da bu şekilde anılmaktadır. 

Peterbald Kedisi

Mısır kedisi olarak bilinen Sfenks’ lere benzer bir yapıd olan Peterbald kedileri de en nadir bulunan tüysüz kedi ırkları arasında yer edinmektedir. Kedi fiyatları çerçevesinde değerlendirildiğinde 5000 dolara kadar fiyatlandırıldığı görülmektedir. Bunun sebepleri arasında çok nadir bulunan bir tür olarak karşımıza çıkması gelmektedir. 

İran Kedisi

Oldukça sevimli görünüşleri ile insanların ilgilerini üzerine toplayan İran kedileri günümüzde çok sevilmekte ve beğenilmektedir. Basık yüzlü, tüylü olan iran kedisi bakımı tüy bakımından biraz zordur. Yavru kedi sahiplenmek isteyen bireyler kedilerde tüy sorunu içerisinde durum değerlendirilmesi yapmasına rağmen iran kedileri en çok sahiplenilmek istenenler arasında yer almaktadır. Her gün tüy bakımlarını yapmanız onları memnun etmektedir. Onun dışında oldukça uysal, oyunu ve insanı seven canlılar olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Bengal Kedisi

Bengal kedileri görünümleri ile Toyger kedilerine çok benzemektedir. Leopar desenli tüyleri ve bakışları ile insanları büyülemektedirler. Oldukça uysal ve sevimli görünmelerinin yanı sıra atletik yapıları ile kendilerini sevdirmektedirler. Çoğu kediler banyodan hoşlanmamakla beraber Bengal kedileri banyoyu ve suyu çok sevmektedirler. 

Savannah Kedileri

Ataları Afrika ve Siyam kedileri olan Savannah kedileri vahşi görünümleri ile hem ilgi çekmekte hem de kaygı uyandırabilmektedir. Bu durumların aksine oldukça sıcak ve uysaldır. Kedi fiyatları bakımından incelendiğinde ise oldukça yüksek rakamlara rastlamak da mümkün olmaktadır. Bengal kedileri gibi suyu çok sevmekle beraber oyun oynamaya da bayılırlar. 

Safkan Yavru Kedi Türleri, Yavru Kedi fiyatları hakkında ve En Çok Merak Edilen British Shorthair Cinsi Kedilere İlişkin Ayrıntılı Bilgilere Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz