asd

Kedilerde Tuvalet Eğitim Nasıl Olmalı ?

Siz Kedi Severlerin En Çok Merak Ettiği Konulardan Birisi Olan Cins Kedi Fiyatları ile ilgili Makalemize Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Kedilerin bakımı için pek çok adımı düzenli ilerletmek gerekmektedir. Bunlar beslenme, barınma, temizlik ve aşı takvimi olarak ifade edilmektedir. Ancak evde bir kedi besliyorsanız sizin için iki durum oldukça önemli olmaktadır. İlki kedilerde tuvalet eğitimi diğeri ise kedilerde tüy sorunu olmaktadır. Peki kedilere tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Kediler doğuştan tuvalet konusunda eğitimlidir. Tuvaletini yaparken mahremiyetine ve temizliğine son derece önem vermektedir. Pisliğini kapatmaz ise oldukça rahatsız olur. Bu konuda ona destek olmak, ihtiyacını karşılamak adına evinizde mutlaka kedi kumu bulundurmalısınız. Kedi kumu kullanımı ayrı bir hijyen ve bakım gerektirir. Kedi kumunun etkili bir şekilde temizlenmemesi kedi bulaşıcı hastalıkları oluşumuna neden olabilmektedir. Bu durumda kedi hastalıklarından arınılması için kedilerde tuvalet eğitimi ve temizlik süreçlerinin ilerletilmesine önem verilmelidir. 

Kum Tepsisi Nasıl Kullanılır?

Kum tepsisinin kullanımı için kedinize yardımcı olmalısınız. Kediler bu adımı oldukça kolay bir şekilde öğrenebilmektedir. Bu noktada iyi bir gözlemci olmanız gerekir. Tuvalet ihtiyacının geldiğini, arıtk tuvalete gitmek istediğini anladığınız an onu kedi kumu yanına götürmeniz gerekir. Ayrıca sabah, öğle ve akşam saatlerinde uyumadan önce ve her yemek yemesinin ardından onu kedi kumunun yanına götürerek bir koşullanma sağlamasına destek olunmalıdır. Zaman ilerledikçe yön bulma ve koku takibi ile aslında kediniz ihtiyacı geldiğinde kedi kumu arayışına girecek ve tuvaleti geldiğinde onun yanına gidebilecektir. Kedilerde mahremiyet ön plandadır. Bu sebeple kedi kumuna ihtiyaçları mevcuttur.

Tuvalet Eğitiminde Temizlik

Kedilerde tuvalet eğitiminde temizlik konusu oldukça önemlidir. Kediler genellikle yaşam alanlarının temizliğine önem vermektedirler. Kendi kişisel bakımlarını da kendileri yapar, tüylerini elinden geldiğince temiz tutmaya çalışırlar. Tuvalet eğitiminde de temizliğe oldukça hassas yaklaşmanız gerekmektedir. 

Temizlik adımlarında bizim fark etmediğimiz ancak onlar için büyük önem taşıyan bazı durumlar mevcuttur. Örneğin kediniz kedi kumu yanında yemek yemeyi ve su içmeyi çok sevmemektedir. Kedi kumu onlar için tuvaleti simgelemektedir. Diğer türlü yanında besin veya suyun olması yaptığı koşullanmayı bozmaktadır. Mümkün olduğunda farklı konumlarda onları tutmalısınız. Koku karışmasını önlemek için bu duruma dikkat etmelisiniz. Ek olarak bu kabın temizliğini de sık sık yapmalısınız. 

Kedim Tuvalet Eğitimini Reddediyor

Kediniz ile tuvalet eğitimini yolunda ilerletmiş ancak sonradan sorunlar ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu duruma nelerin sebep olduğu üzerine düşünmek gerekir. Çünkü kediler için tuvalet eğitimi önemli bir konumdadır. Onlar zaten doğuştan tuvaletin mahrem olduğunu ve gizli yapılması gerektiğini fark ederler. Bu sürece de oldukça kolay alışırlar. Peki neden kediler tuvalet alışkanlığını bozarlar?

Kedi kumu bakımı sekteye uğramış olabilir. Örneğin kedinizin kedi kumunu düzenli aralıklar ile temizlerken birden bu durumu aksatmış, uzun süre evde vakit geçiremediğiniz için unutmuş olabilirsiniz. Düşündüğünüzde kedi kumu bakımı onlar için ne denli önemli biliyorsunuz. Kirli bir kaba kedi tuvaletini yapmak istemez, kendi de kirlenecek diye düşünebilir.

Bir diğer durum kedilerin dikkat çekmesidir. Kedi türleri genel olarak incelendiğinde bazı kedi türleri oldukça sakin ve uysaldır. Genel olarak kediler sahipleri ile etkili iletişim sürecini kurduklarında uysal ve sakindirler. Evde oyuncakları ile vakit geçirmeyi severler. Özellikle Scottish Fold ve British Fold kedi türleri sahipleri yokken de etkinliklerine devam etmekten hoşlanırlar. Ancak her kedi ilgi ve sevgi ihtiyacını taşımaktadır. Çok sıkıştırılmayı kucakta gezmeyi sevmeseler de sahiplerinin onunla ilgilenmelerine ihtiyaçları vardır. Genelde sorunsuz bir hayvan olan kediler sorun çıkararak sahiplerinin dikkatlerini üzerine çekmeyi öğrendilerse bunu kullanabilirler. Bu durumda en önemli sorunlardan biri olan tuvalet ihtiyaçlarını giderirken sorun yaşayabilirler. Son günlerde olan değişmeleri ve kedinizin normal olmayan davranışlarını gözlemlemek sizler için oldukça büyük önem taşımaktadır. 

Kedilerin tuvalet eğitimi süreçlerini aksatmalarına neden olabilecek, süreci tersine döndürecek bir diğer durum da yeni bir kedinin eve gelmesi olabilir. Yavru kedi sahiplenmek isteyen bireyler genelde evde tek oyuncak ve kum bulundururlar. Her iki kedinin de aynı oyuncak ve kum ile bakımlarını gidermesini düşünürler ancak bu durum sanıldığından daha karmaşık ve özeldir. Her kedi kendi alanınında özgür olmayı ve aitlik duygusunu hissetmeyi istemektedir. Aynı kumu bir diğer kedi ile paylaşması kendi sınırlarının işgali anlamına gelmektedir. Ayrıca temizlik ve bakım açısından ele alırsak kedilerin aynı kumu kullanması çok önem verdiğimiz bir durum olarak karşımıza çıkmamaktadır.

Kedilerde bulaşıcı hastalıklar dışkı yolu ile bulaşabilmektedir. Bu hastalıklar incelendiğinde bazıları belirli semptomları gösterirken bazıları daha gizli ilerleme göstermektedir. Salmonellez, giardiyaz ve toksoplazmoz gibi hastalıklar kedi dışkısından geçebilmektedir. Kedilerin aynı kumda tuvaletini yapması bu hastalıkların geçişini de hızlandırabilmektedir. Bu hastalıkların ateş, kusma gibi semptomları gösterirken size de bulaşma ihtimalini arttırmaktadır. 

Kedi Kumu Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde pek çok kedi kumu türü mevcuttur. Bu kedi kumu türleri içerisinden hangi kedi kumu türünü kedim için almalıyım diye düşünen pek çok kedi sahibi bulunmaktadır. Günümüzde yer alan kedi kumu çeşitleri şu şekilde isimlendirilmektedir: 

  • Doğal kedi kumu
  • Bentonit kedi kumu
  • Organik, diatomit, sepiyolit, çam pelet kumu
  • Doğal olmayan kedi kumu ve silikadır.

Kedi kumu seçerken en çok dikkat edilmesi gereken durum, kedinizin kokulara hassasiyetini azaltmak için seçeceğiniz kumun koku kapasitesinin yüksek olması gerekmektedir. Çam kedi kumu olarak adlandırılan organik kumlar kokuları absorbe ederek daha uzun süre kullanımı sağlanır. Yüksek emiş gücü vardır ve idrar yolları sağlığını korumak için oldukça önemli bir kum çeşididir. Eğer daha önce bu kedi kumu türünü kullanmadıysanız kediniz farklı algılayabilir. Bu durumda kaçışlar veya kullanmama gözlemlenebilir. Bu durumda eski kum üzerine biraz yeni kedi kumu koyabilirsiniz. Geçişi daha az adımlarla ilerleterek alıştırma yapmak kedinizin tepkilerini de kontrol altına almayı sağlamaktır. Alerjik durumları engellemekle beraber organik olduğu için kedinizin tüylerine yapışma durumu olmamaktadır. Kedi tüyleri sorunu değerlendirildiğinde kediler tüylerinin temizlenmesi önemlidir. Kediler tüylerinin bakımlarına dikkat ederler. Kumların yapışmasını istemezler ve yalayarak temizlendiğinde de rahatsız olurlar. 

Diğer bir kedi kumu türü de silica yani kristal kedi kumu olmaktadır. Bu kum taneleri kedi idrarını içine çekerek kuru bir görünüm kazandırmayı amaçlamaktadır. Artık kumların rengi değişim gösterdiğinde değişim vaktinin geldiğini de sizlere verecektir. 

Bentonit kedi kumu bentonit adı verilen maddeden üretilmektedir. Bu madde doğada az bulunmaktadır. Yüksek emici özelliği ile kedi kumu arayışında olanlar için oldukça gözde bir maddedir. Sıvıyı emme ve dışkıyı kurutma özellikleri ile bilinmektedir. Özellikle uzun tüylü kediler için ideal bir kum türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Kedi türleri incelendiğinde uzun tüylü kedi türleri bakım anlamında oldukça desteğe ihtiyaç duymaktadır. Bu tüylerin temizlenmesi ve dışkının da yapışmaması için gerekli önlemler alınmalıdır. Aksi durumda kediniz bu maddeleri kendi temizlerken zarar görebilir, hastalık kapabilir. Bentonit kumu kedi tüylerinin arasına girerek onların sağlıklarına da etki etmemiş olmaktadır.

En iyi kedi kumları nelerdir diye sorulduğunda önemli olan durumların kokusuz ve yapışma özelliği olmayan kumlar olduğunu bilmeniz önemlidir. Kokusuz olmasının yanında kokuyu hapsedip, emici yapıda olması da kedi sağlığı için oldukça büyük önem taşımaktadır.

Safkan Yavru Kedi Türleri, Yavru Kedi fiyatları hakkında ve En Çok Merak Edilen British Shorthair Cinsi Kedilere İlişkin Ayrıntılı Bilgilere Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İnstagram

Son yazılar

Kedilerde Beslenme ve Yemek Düzeni

Kedilerde beslenme süreci pek çok durum hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirmektedir. Beslenme süreçlerinin düzenlenmesi ile sağlık ve uyku gibi diğer alanların işlevsel ilerleme sağlanması...

Kediler: Sevimli Ve Çeşitli Cinsler

Kediler: Sevimli Ve Çeşitli Cinsler Kediler evcil hayvanlar arasında en popüler olanlarından biridir. Birçok farklı cins ve karakterleriyle herkesin ilgisini çeken kediler, aynı zamanda sahiplenmek...

Kedi Türlerinin Fiyatları

Kediler, evcil hayvan olarak oldukça popülerdir ve farklı cinsleri farklı fiyat aralıklarına sahiptir. Kedi severlerin sıkça tercih ettiği 3 farklı kedi cinsinin ve 2...

Kedilerin İnsan Üzerindeki Önemi

Günümüzde pek çok insan kedi besliyor ve bu evcil hayvanların insan yaşamında önemli bir rolü olduğu kabul ediliyor. Ancak cins kedilerin de payı göz...

Kediler: Evcil Hayvanların Sakin ve Sevimli Kraliçeleri

Kediler, insanlık tarihinin en eski evcil hayvanlarından biridir. Zarif hareketleri, bağımsızlıkları ve çeşitli türlerinin güzelliğiyle, kediler yüzyıllardır insanlar tarafından sevilerek beslenmiştir. Bugünlerde, dünya çapında...