Kedilerde Mantar Enfeksiyonunu Hafife Almayın !

Siz Kedi Severlerin En Çok Merak Ettiği Konulardan Birisi Olan Kedi Fiyatları ile İlgili Makalemize Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

“Kediden kediye insandan kediye bulaşabilir.”

Kedilerde Mantar Hastalığı

Kedi sahibi olmak pek çok sorumluluğu beraberinde getirmektedir. Yavru kedi sahiplenmek onun hem fiziksel hem de ruhsal sağlığını korumak anlamına gelmektedir. Bireyler bu durumda önemli bir rol sahibidir. Kedilerde bulaşıcı hastalıklar gözlenebilen  bir durum olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu durumlar ile karşılaşmamak ve kedinizin sağlıklı bir yaşam sürmesi için kedi aşı takvimi içerisinde durum değerlendirilmesinin yapılması önemlidir.

Kedilerde mantar hastalığı nedir? Mantar hastalığı belirtileri nelerdir? Ben kedimi nasıl mantar hastalığından korurum? gibi soruları kendinize soruyor ve veterineriniz ile iletişim kurarak sağlıklı bilgiler almaya özen gösteriyorsunuzdur. Bu yazımızda kedilerde mantar hastalığı belirtileri ve çözüm yolları yer almaktadır.

Kediler Bağışıklığını Nasıl Korur?

Yavru kediler annesinden aldığı süt ile vücutlarında antikor oluşturmaya başlamaktadır. Bu antikorlar küçük bir bebek olan yavru kedinizi sağlıkla korumaktadır. Bu antikorlar bebek kedileri 6-12 haftaya kadar korumaktadır. Anne kedi yavrusunu emzirerek antikorların yavru kedide oluşmasını sağlamaktadır. Ancak 6. haftadan itibaren bu antikorların azalmaya başladığı gözlemlenmiştir. Bu durumda ek desteğin sağlanarak kedi aşı takvimi çerçevesinde  işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kedilerde aşıların tamamlanması büyük önem taşımaktadır. Aşılar tamamlanmadan dışarı çıkılmamalıdır. Aksi bir durum ile karşılaşıldığı zaman bazı hastalıklar kedinize bulaşabilir.

Kedilerde Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Kedilerimizi çok severken onların bakımlarını da sağlamak görevimizdir. Kediler güçlü canlılardır ancak  sistemlerinin korunması adına desteğe de ihtiyaçları vardır. Bazı kedi hastalıkları onların bağışıklıklarını da zayıflatabilmektedir. Kedilerde gençlik hastalıkları gözlenebilir. Bu hastalık bulaşıcıdır ve aşı yapılmadığı takdirde zararlı sonuçlara da yol açabilirler. Kedinizde kusma, ishal veya iştahsızlık mevcut ise dikkali olmalısınız. Aşılarının tam yapılıp yapılmadığını değerlendirerek sürecinizi kontrol etmeniz önerilmektedir. Bir diğer hastalık ise kedi nezlesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kedi nezlesi basit ancak dikkate alınması gereken bir hastalıktır. Aşı yapılmaması durumunda nezle zatürre gibi önemli bir hastalığa sahip olunma riski de fazlalaşmaktadır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının artması ile nefes almada zorlanmalar da gözlenebilen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kuduz hastalığı da kedilerde gözlenebilen bir hastalıktır. Şimdi kolay ve etkili bir tedavi ile sonuçlanabilen kuduz hastalığı kediler ve diğer canlılar için tehlikeli bir hastalık olarak karşımıza çıkabilmektedir. Kedilerde gözlenebilen AIDS için de oldukça araştırmalar yapılmaktadır. Ancak etkili sonuçlar gözlenmemiştir, korunması gerekilmektedir.

Kedilerde Cilt Hastalıkları Nelerdir?

Kedilerde cilt hastalıkları gözlenebilen bir durumdur. Cilt mantarı sıklıkla gözlenebilen ve kolay bulaşabilen bir hastalık olarak karşımıza çıkabilmektedir. Ancak kedilerinizi bu hastalıktan korumanız da mümkün olmaktadır. Kedilerde mantar enfeksiyonu kedilerin mantarları soluması veya vücudunda bir çizikten girmesi veya yaradan girmesi ile meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kedilerinizin vücut bütünlüğünün sağlanması ve kontrol edilmesi gerekmektedir. Düzenli muayenelerin yapılması gerekilmektedir. Veteriner kontrollerinin sağlanarak kedinizde var olan hastalıkların tespit edilmesi ve erken müdahale edilmesi gerekilmektedir. Ayrıca gerekli kedi aşı takvimi uygulanarak olası sorunların önüne geçilmektedir.

Mantarlar Nerede Bulunurlar?

Kedi mantarları kolayca vücuda girebilir. Bulunan ortam temizliği büyük önem taşımaktadır. Kedilerde mantar var ise onun dışkısında da mantar bulunabilmektedir. Bu sebepten ötürü de kedi kumlarının temizlenmesi, temizliğine önem verilmesi gerekilmektedir. Kedilerde mantar hastalığında cinsiyet veya yaş faktörü önemli değildir. Her cinse eşit olarak hastalık bulaşması da mümkün olmaktadır. Oldukça kolay bulaşabildiğinden ötürü de kedilerde sıklıkla gözlenebilen bir hastalık türü olarak karşımıza çıkabilmektedir. Hem cilt hem de solunum sorunları mantar hastalıkları ile meydana gelebilmektedir.

Kedilerde Mantar Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde mantar hastalıkları mantar türleri ile çeşitlilik göstermektedir.

  • Kedi ciltlerinde kızarıklık gözlenebilmektedir.
  • Kedilerde tüy sorunları mevsimsel ve stres faktörleri ile karşımıza çıkabilmektedir. Geçiş dönemlerinde tüy dökümleri fazlaca görülebilmektedir. Ancak bazı durumlarda kediler normal dışı tüy dökümü Mantar hastalıkları kedilerde tüy sorunları oluşmasına neden olabilmektedir.
  • Cilt sorunlarını meydana getiren mantar hastalıkları deride pullanma gözlenebilmesine neden olabilmektedir. Bu sebepler de düşünüldüğünde muayene süreçlerinin değerlendirilmesi gerekilmektedir.
  • Kedilerde ciltte gözlenen değişimlerde kötü kokular meydana getiren cilt lezyonları da meydana gelebilmektedir.
  • Kedilerin tüy bakımlarının yapılması ile sağlıklı bir cilt yapısının oluşması sağlanmaktadır. Ancak tüy bakımlarında dikkat edilmeyen unsurlar mevcut ise bu hastalıkların oluşmasına da neden olabilmektedir. Ciltte daha yağlanma gözlenebilmektedir. Ayrıca kedi cilt / derisinde kalınlaşma da gözlenebilmektedir.
  • Cilt koyulaşması, yağlanmasına ek olarak cilt renginde de sorunlar meydana gelebilmektedir. Cilt renginin değişmesi bizlere bazı sorunların meydana geldiği anlamını getirmektedir.
  • Kedilerin mantar hastalığına yakalanmasında enfeksiyon riski yüksektir. Kedi tırnak bakımı enfeksiyon sürecinde önemlidir. Kedilerde tırnak kesimi zorlayıcı olabilmektedir. Her kedi sahibi tırnak kesim sürecinde kaygılanmaktadır. Bu kaygılar bazen yanlış hareket etme durumunu da beraberinde getirmektedir. Örneğin kedilerin tırnak kesiminde zorlanması süreci güçleştirmektedir ve hareketli olmalarına neden olabilmektedir. Bu hareketlilik kesimin yanlış veya fazla derinden olmasına neden olmaktadır. Fazla derinden kesilen tırnak enfeksiyon gelişmesine neden olabilir. Bu enfeksiyon mikroplara, mantarlara açıktır ve vücuda da kolayca girebilmektedir. Bu duruma dikkat edilmelidir. Kedilerinizin rahat olduğu durumları gözlemlemeniz tırnak kesim sürecinde sizin için avantaj olmaktadır.
  • Bazı kediler çok hareketli olmaktadır. Bazı kediler oyunu severler, bazıları ise çok sakindirler. Örneğin British Shorthair ve Scottish Fold kedi türleri oldukça uysal ve kendi halindedir. Oyun oynamayı ama ilgi almayı da sevmektedirler. Bu kedilerin uysallığı bilinmektedir. Ancak bazı kedi türleri oldukça hareketli ve oyunu da sevmektedir. Bu kedilerin uysallaşması, halsizleşmesi ve durağanlaşması bizim için bir işaret olabilmektedir. Kedilerde depresif özelliklerin gözlenmesi bazı hastalıkların habercisi olduğunu göstermektedir. Kedilerde mantar hastalığı cilt sorunları, cilt altında nodüllerin meydana gelmesinin yanında kedilerin ruhsal sorunlarının da oluşmasına neden olabilecektir.
  • Bazı durumlarda kaşınma da bizlere birer mesaj olabilmektedir. Kediniz çok fazla kaşınıyor ise öncelikle cilt temizliğinin ne kadar sağlıklı bir şekilde ilerletildiğine bakmalısınız. Hangi temizleme şampuanının kullanılacağına bakılmalıdır. Bu durumun ve gerekli kedi aşı takvimi düzeninin sağlanmasının ardından kontroller sağlanmalıdır. Bu belirtilerin olması kedinizin mantar hastalığı taşıyabildiği anlamını getirmektedir. Ancak bu belirtiler sizlere kesinlik vermemelidir. Uzman değerlendirmelerinin ardından gerekli bilgilendirme ve tedavi süreci sağlanmalıdır.

Kedilerde Cilt Mantarı Nasıl Oluşur?

Kedilerde her mantar hastalığı aynı belirtilere neden olmamakta, aynı sorunları da meydana getirmemektedir. Pire alerjilerinin olması, bazı yaralanmaların meydana gelmesi cilt mantarlarının oluşmasına neden olabilmektedir. Kedilerinizin hastalık kontrollerinin sağlanması gerekilmektedir. Karaciğer ve pankreas organlarının özellikle incelenmesi ve gelişiminin takip edilmesi gerekilmektedir. Bu durumda kedilerde kanser, tümör izlenimleri meydana geliyorsa önlem alınmalıdır. Ayrıca kedilerinizi aşısız ve korumasız dışarıda, diğer kediler ile yan yana bırakmamalısınız. Diğer kedilerin dışkıları ile temas etmesi durumunda enfekte olabilme ihtimali de yüksek olunmaktadır. Ayrıca direkt aynı havayı solumalarında da mantar hastalığı geçişinin sağlanması gerekilmektedir.

Veterineriniz gerekli muayene süreçlerinin ardından kan tahlili de yaparak hastalığı netleştirmektedir. Bu süreçte kedinizi ayrıntılı bir şekilde gözlemlemelisiniz. Doğru bilgilendirmelerin sağlanması gerekilmektedir.

Kedilerde mantar hastalığı tedavisinde merhemler, kremler veya ağızdan alınan ilaçlar kullanılmaktadır. Bazı durumlarda uygun ilaç içerikli şampuanlar ile de etkili çözümler alınmaktadır. Antifungal ilaçlar faydalı görünse dahi mantarlar dirençli organizmalardır. Bir evdeki tüm kedilere bulaşabilir. Tedaviden önce önlem ilk seçenek olmalıdır.  Ev dışından gelen herkes kedinizine dokunmadan ellerini dezenfekte etmelidir.

Safkan Kedi Türlerinden En Çok Merak Edilen British Shorthair Cinsi Kedilere İlişkin Ayrıntılı Bilgilere Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İnstagram

Son yazılar

KEDİ ÇEŞİTLİLİĞİ VE ÖNEMLİ TÜRLER: BRITISH LONGHAIR VE BRITISH SHORTHAIR

Kediler, dünyanın dört bir yanında sevilen evcil hayvanlardır. Farklı ırklar ve çeşitler arasında büyük bir çeşitlilik bulunur. Bu makalede, British Longhair ve British Shorthair...

Cins Kediler ve British Shorthair

Kediler, dünyadaki en popüler evcil hayvanlardan biri olarak bilinir. Onların sevimli yüzü, bağımsız kişilikleri ve sevgi dolu tavırları, birçok insanın evlerinde kedi beslemesini sağlar....

British Longhair Hakkında

British Longhair, dünyanın en sevimli kedi ırklarından biridir. Özellikle kalın ve ipeksi tüyleri ile tanınırlar. Bu cinsin temsilcileri, genellikle büyük ve sağlam bir yapıya...

British Longhair ve Shorthair Hakkında

Kediler, evcil hayvan sahibi olan birçok kişi için sadık, sevgi dolu ve keyifli arkadaşlar olarak kabul edilir. Kedilerin farklı ırkları arasında British Longhair ve...

Kedi Cinsleri ve Kedi Fiyatları

Kediler, evcil hayvan severler arasında popüler bir seçimdir. Her bir kedinin farklı bir ırkı ve özellikleri vardır. Kedilere sahip olmanın maliyeti ise birçok faktöre...