asd

Kısaca Kedi Sağlığı

Siz Kedi Severlerin En Çok Merak Ettiği Konulardan Birisi Olan Cins Kedi Fiyatları ile ilgili Makalemize Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Kedi Sağlığı Spot Bilgiler

Evcil hayvanlarımız bizlere yaşamımızda pek çok alanda katkı vermektedir. Karşılıklı duygusal bağ kurduğumuz evcil hayvanlarımız ile sağlıklı bir yaşam sürmek, onların bakımına destek olmak oldukça önemlidir.

Evcil hayvanlarımızdan olan kediler bizim dostumuzdur. Onların bakımını üstlenmek aslında fazla sorumluluk getirmemektedir. Kendi bakımını kendisi sağlayan kedilerimizin sağlık anlamında bize ihtiyaçları mevcuttur. Kedilerimizin iyi bir bakım sürecinde sağlıklı olması kedi sahiplenme isteği olan bireyler için oldukça önem taşımaktadır.

Sağlıklı kedilerin olması hem genetik hem de çevresel etmenlerle şekillenmektedir. Bakım veren kişilerin beslenme başta olmak üzere barınma, temizlik ve muayene süreçlerine dikkat etmesi ile kedi sağlığı korunmuş olacaktır. Cins kedi sahiplenme niyetinde olan bireylerimizin bu kedi türlerine ait bakımların hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Her kedi sağlığı korunması belirli türlere göre düzenlenmektedir. Her türün özelliklerinin bilinerek ihtiyaç analizlerinin sağlanması gerekmektedir. Kedi sahiplenmek isteyen her bireyin bilmesi gereken temel noktalar mevcuttur.

Kedi Sağlığı İçin Önemli Noktalar

  • Beslenme takibinin düzenli bir şekilde ilerletilmesi

Kedi beslenmesi süreç için büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı bir hayat sürmesine destek olmak adına her cins kedi türlerinin özellikleri ve yaşam standartlarının bilinmesi gerekmektedir. Bu bilgilendirmeler ışığında hangi tür besinin ne kadar düzeyde verilmesi gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Hangi mama türünün ne düzeyde vermesi gerektiğinin planlaması gerekmektedir. Cins kedi sahiplenmek isteyen bireyleri bir diğer dikkat etmesi gereken etmen de sahiplenmiş olduğu kedinin beslenme rutinini düzenleyebilmesidir.

Kuru mama veya yaş mama tercihi olan kedilerin tercihini değiştirmesi zordur. Bu durumda ev yemeği yemeyi reddedebilirler. Özel ama ve vücut ihtiyacı olan besinleri tüketmeleri gerekmektedir. Yemek yemenin yanı sıra yemeğin sağlıklı bir mama kabına konulması gerekir. Çelik, porselen ve cam kaselerde besin verilmesi gerekmektedir. Özellikle dışarıda yemek ihtiyacını karşıladığını kedilerin taslarını sık sık değiştirmelisiniz. Tasların koku yapması veya pislenerek mikrop kaplaması ile besin tüketimi de kısıtlanmaktadır.

  • Sağlıklı su dengesinin korunması

Kedi sahiplenme isteği olan bireylerin bir diğer dikkat etmesi gereken konu da kedilerinin sağlıklı su tüketimini sağlamasıdır. Yapılan araştırmaların sonucunda kedilerin diğer canlılara göre daha zor şartlara dayanıklı olduğu da ortaya konulmuştur. Ancak su tüketiminin sağlanması gereklidir. Çünkü su olmadan sağlıklı ve sağlam yapının korunması oldukça zorlanmaktadır. Su aracılığı ile besin maddeleri ve mineraller kana karışmaktadır. Ek olarak vücut sıcaklığının korunması da su yardımı ile gerçekleşmektedir. Kedi sağlığı üzerinde etkili olan faktörlerden suyun önemi oldukça büyüktür. Hücrelerin yenilenmesi ve temizliğin sağlanmasında su oldukça büyük önem taşımaktadır. Tüylerinin temizlenmesi kediler için büyük önem taşımaktadır.

Hangi cins kedi olursa olsun kedilerin tüylerinin temizlemesi su yardımı ile olur. Tükürük bezlerinin çalışması su ile gerçekleşmektedir. Su dünyadaki her canlı için önemlidir hayatın kaynağıdır. Kediler çok fazla miktarda su tüketmeseler de yeterli miktarda su alamazlar ise böbrek sorunları yaşayabilirler. Ev ortamında yaşayan kedilerinizi gözlemlediğinizde su ihtiyacını yeterince karşılamayan kedilerinizi görebilirsiniz. Özel su kapları, şelale gibi akışı olan yapıların sağlanması ile kedilerin seveceği bir şekilde su ihtiyacını karşılaması sağlanabilir. Suyu taze ve canlı tutan bir kap, materyal tercihinin yapılması gerekmektedir.

  • Yeterli bir barınma ortamının sağlanması

Kedilerin barındığı ortam onların sağlıkları açısından büyük önem taşımaktadır. Barınma ihtiyacı her canlı için olmazsa olmazdır. Kedilerin bakımının sağlıklı bir çevrede sağlanması gerekir. Her kedi cinsi kendi vücut sıcaklığına uygun bir alanda barınması gerekir. Çoğu kediyi sokaklarda görebilmekteyiz. Bu kedilerin bir çoğu kedi sahiplenmek isteyen ancak sonradan vazgeçen bireylerin olmaktadır. Kedi sahiplenmek ciddi bir sorumluluktur. Uygun ortamda büyümeye başlayan sonradan sokağa bırakan kedi sağlığını da tehlikeye sokmuş olmaktadır. Cins kedi sahiplenmek isteyen bireyler evlerinde uygun ortamı kurmalıdır.

  • Oyun ve vakit geçirmek

Kediler oyuncu hayvanlardır. Onların bakımlarında oyun büyük bir öneme sahiptir. Kediler ile bağ kurmanın önemli bir yolu olan oyun oynamak tek başına sizi evde bekleyen kediler için önemlidir. Hem tek hem de çift kişilik oyunlar seçmeniz kedinizin sağlıklı vakit geçirmesi için gerekmektedir. Pinpon topu, kağıt, ip gibi materyaller ilgisini çekmektedir. Ancak tehlikeli hale gelmemesi adına ip kullanımına da dikkat etmek gerekmektedir. Sesli uyaranları olan materyaller ile oyunlar oynanması önemlidir. Oyunlar genelde bir ipin ucuna takılmış zil, top, fare veya tüy olabilir.

  • Uyku düzeninin sağlanması gerekmektedir.

Kedilerin uyku düzeninin kurulmasında sağlıklı bir çevre sağlanması gerekir. Gerekli düzen sağlandığında kedi sağlığı da ön plana çıkmaktadır. Uyku bir dinlenme ve besinleri sindirme süreci olarak kediler için önemlidir. Kedilerin uyuma süreci kedi cinsi etmenine göre şekillenmektedir. Günlük yaşam sürecinde yaşı ve türünün yanında aktivitelerinin yoğunluğuna göre 14 ile 18 saat arasında değişmektir. Kediler kısa kısa tekrarlayacak şekilde hafif uykular ile ilerlemektedir. Bakıldığında hafif uykuları vardır. Uyku için güvenli yerleri aramaya çalışırlar.

Küçük yavru kedilerin evde çok aktivite yaparak enerjilerini harcaması uyku ihtiyacını daha çok arttırmaktadır. Bazı kediler çok uzun süre uyuyabilir. Her kedi kendi cinsi içerisinde değerlendirilmektedir. Bedensel ve ruhsal gelişimleri için uyku oldukça önem taşımaktadır. Kedilerin geceleri daha aktif iken gündüzleri daha çok uyuduğu gözlemlenmektedir. Kedi sahipleri gece uykularını arttırmak adına gündüzleri daha aktif faaliyetlere kedilerini yönlendirir ve gündüz uykularını bölerlerse amaçlarına biraz daha yakın olabilirler.

Kedi yatağı da uyku için önemli bir noktada yer almaktadır. Kedi yatağı özellikleri nedir, nasıl kedi yatağı seçilmelidir diye düşündüğünüzde kolay temizlenen ve yıkanan bir yapı sağlanması önemlidir. Kediler temizlenmeye oldukça önem vermektedir ve yataklarının da temiz olması önem taşımaktadır. Yatak seçiminde hasır yapılar rahatsızlık hissi verebilmektedir. Zamanla eskiyebilir veya aşınabilir. Bu da kedinizin sağlıklı yapısına zarar verebilmektedir. Yüksek yastıklar, kedi evleri, karton kutu veya benzeri ürünler ile kedinize ev yapabilirsiniz.

Ayrıca sadece kendi sahiplendiğiniz kediler için gerekli bir unsur olmamakla birlikte sokak kedileri için de gerekli barınma olanaklarını kurabilirsiniz. Kedi sağlığı için gerekli uyku ve dinlenme ihtiyacını düzenleyecek barınma ihtiyacının sağlanması gerekmektedir. Kedi evlerinin yaygınlaştırılması, karton evlerin yapılmasına destek olabilirsiniz.

  • İlgi ve sevgi ihtiyacının kurulması

İlgi ve sevgi her canlının ihtiyacıdır. Koşulsuz sevgi veren minik dostlarımıza veren ilgi ve sevginin değeri yaşam için büyük önem taşımaktadır. Kedilerin bakımında sevgi önemlidir. Bizler ile aynı hisleri taşıyan canlılara yansıtılan hisler onların sağlıklı olmasında önemlidir.

Kedilerimizin de bizleri sevdiğini gösteren bazı belirtiler olmaktadır. Yavaş göz kırpmaları ile kedileriniz size bir sinyal vermektedir. Size de sevmeye izin veriyorsa oldukça önemli bir adım atmışsınız demektir. Korunma iç güdüsüyle beraber kapanma ihtiyacı içerisinde olan kedileriniz genelde sırtını sevdirir karnına dokundurmak istemezler. Ancak karnına dokundurmak güvende hissedemediği anlamına da gelmektedir. Burnunu bize sürtmesi de bize bir mesaj vermektedir. Sürekli yanımızda olarak yakınlık ihtiyacını kurması gerekir.

Sağlıklı bir kedi yetiştirmek adına pek çok noktaya dikkat etmek gerekmektedir. Bu adımların hepsini değerlendirerek ilerlemek gerekmektedir.

Safkan Yavru Kedi Türleri, Yavru Kedi fiyatları hakkında ve En Çok Merak Edilen British Shorthair Cinsi Kedilere İlişkin Ayrıntılı Bilgilere Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İnstagram

Son yazılar

Kedilerde Beslenme ve Yemek Düzeni

Kedilerde beslenme süreci pek çok durum hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirmektedir. Beslenme süreçlerinin düzenlenmesi ile sağlık ve uyku gibi diğer alanların işlevsel ilerleme sağlanması...

Kediler: Sevimli Ve Çeşitli Cinsler

Kediler: Sevimli Ve Çeşitli Cinsler Kediler evcil hayvanlar arasında en popüler olanlarından biridir. Birçok farklı cins ve karakterleriyle herkesin ilgisini çeken kediler, aynı zamanda sahiplenmek...

Kedi Türlerinin Fiyatları

Kediler, evcil hayvan olarak oldukça popülerdir ve farklı cinsleri farklı fiyat aralıklarına sahiptir. Kedi severlerin sıkça tercih ettiği 3 farklı kedi cinsinin ve 2...

Kedilerin İnsan Üzerindeki Önemi

Günümüzde pek çok insan kedi besliyor ve bu evcil hayvanların insan yaşamında önemli bir rolü olduğu kabul ediliyor. Ancak cins kedilerin de payı göz...

Kediler: Evcil Hayvanların Sakin ve Sevimli Kraliçeleri

Kediler, insanlık tarihinin en eski evcil hayvanlarından biridir. Zarif hareketleri, bağımsızlıkları ve çeşitli türlerinin güzelliğiyle, kediler yüzyıllardır insanlar tarafından sevilerek beslenmiştir. Bugünlerde, dünya çapında...