Nadir Kedi Irkları Hakkında
N

Ana SayfaPati BilgileriNadir Kedi Irkları Hakkında
Siz Kedi Severlerin En Çok Merak Ettiği Konulardan Birisi Olan Cins Kedi Fiyatları ile ilgili Makalemize Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.
 

Nadir kedi ırkları

Kedi Irkları Özellikleri

Günümüzde pek çok türü bulunan kedilerin ırkları hala araştırılmaya devam edilmektedir. Bu ırkların keşifleri onları daha iyi tanımamıza ve birden fazla evcil hayvan sahibi olmak istiyorsak hangilerinin beraber yaşayabileceği konusunda bizlere de referans olacaktır. Ayrıca bu kedi ırklarından bahsederken kedi fiyatları hakkında bilgi için hemen tıklayabilirsiniz.  Ayrıntılar için devam edelim;

Habeş Kedisi

Genellikle Mısır’da kutsal kedi torunu olarak bilinmektedir. Kökeni çok araştırılmış ve farklı görüşler ile ele alınmıştır. Kimisi İngiltere kimisi Afrika kökenleri hakkında yorumlarda bulunmuştur. İngiltere’de tanınmasından ötürü İngiliz İşaretlisi olarak anılmaktadır. Oldukça popüler ve ilgi çekmektedirler.

Asil görünümünün altında oldukça uysal ve sevecendir. Uzun ince bir kuyruğa sahiptir. Genelde koyu kahve bir renge sahiplerdir. Çocuklarlar arası oldukça iyidir çünkü çok iyi bir oyuncudur. Bakım ihtiyacı öteki kedilere nazaran daha azdır. Oldukça zeki ve hareketlidir.

Yükseğe tırmanmayı severler. Zıplamaktan da çok hoşlanırlar. Ev içerisinde de yükske yerlere çıkmaya çalışırlar.

Sürekli kucağınıza alıp sevebileceğiniz bir kedi değildir. İhtiyaç duyduğunda sahibinin yanına gelerek onunla vakit geçirebilmektedir. Enerjik yapısı ile oyuna yönelirler.

Kısa tüylü yapıda oldukları için bakımı da kolaydır. Tüyleri dökülmeye başladığında da banyo yaptırılabilir.

Oyuncaklarının temizlenerek temizlik ve bakım işlemlerinin de yapılması önemlidir. Diş ve tırnak temizliğine dikkat edilmelidir. Enfeksiyon ve diğer kedi bulaşıcı hastalıkları ndan kaçınmasına destek olunmalıdır.

American Bobtail

Uysal ve sakin bir kedi sahiplenmek istiyorum diyorsanız american bobtail size göre olabilir. Köpeğe benzer bir kedi türü olarak karşımıza çıkarlar. İsminden de anlaşıldığı gibi kısa kuyruklu yapıda olmaktadırlar. Oldukça minik bir kuyruğu, yumuşacık ve çok kabarık tüyleri bulunmaktadır.

1960 larda Amerika’da keşfedilmiştir. Siyam ve Tekir cinslerinin çiftleştirilmesi ile gelişim göstermiş olan bir ırktır.

Oldukça zeki ve sevimlidir. İri yapılı ve tüylüdür.

Birçok birey seyehat sorunu yaşan kedilerden muzdariptir. Kediler rutinleri ve güvenli ortamları severken seyehat sürecinde zorluk çıkarabilmektedir. Bobtail seyehatlere oldukça uyumludur. Hareketliliği ve oyunculuğu ile çocuklarlara arası da iyidir. Bakım ihtiyacı tüylerinden ötürü yüksek gibi dursa oldukça kolaydır. İnce dişli taraklar ile haftada 1-2 kere tanama ihtiyacı bulunmamaktadır. Tüyleri aynı boyda olduğu için dolanmaz. Bakım ve temizliğe çok dikkat edilmesi gerekilmektedir.  Şampuanın yağlı olmaması gerekir.

Sevecendir ve bağ kurmayı da çok sevmektedir.

American Curl

Arkaya doğru kıvrılmış kulakları ile dikkat çeken american curl ilk kez California’da gözlemlenmiştir. Shulamit ırkından olan bir kedi doğurduğunda 4 yavrudan iki tanesinin kulaklarının geriye doğru olduğu gözlemlenmiştir. Genetik araştırmalar bu türün varlığını ortaya koymaktadır. Oldukça asil görünümünün altında meraklı ve dost canlısı bir yapısı da mevcuttur.

Amerika kökenli kedimizin genellikleri tüylerinin rengi siyah, gri, beyaz, duman rengi olabilmektedir. Yavru kedi halindeki yapısı ile büyüdüğünde de ilerlemektedir. Oldukça sevecendir ve sevginizi hissetmek istemektedir. Uyurken bile sizlerin yanında olmaya özen göstermektedir.

Çocuklar ile iletişimi de oldukça etkilidir. Sürekli oyun oynamayı seviyorsanuz bu kedi türü tam size göre olmaktadır. Çabuk öğrendiklerinden ötürü de eğitilmeleri de oldukça kolaydır. Çok fazla miyavlamazlar.

Bilinen genetik bir hastalığa sahip değillerdir. Çok güçlü bir ağız yapısı bulunmaktadır.

American Keuda

Barınaklarda çoğaltılmaya başlanan Güney Amerika kökenli 1980’li yıllarda keşfedilen türlerdendir. Diğer kedilerin aksine suyu sevmeleri ile insanları şaşırtmaktadırlar. Düzenli bir beslenme süreci sağlandığında atletik bir yapıda olabilmektedirler. Oldukça iyi bir yüzücüdürler. Ancak evinizde bir akvaryum var ise balıklarınızı hiç rahat bırakmayacaklardır.

Kendilerini eğlendirmeyi severler. Herhangi bir oyuncak ile oynamayı çok severler. Dışarıda koşmayı severler ve aktif olmaya bayılırlar. Tırmanma ve koşmayı severler.

Dış görünümü Mısır Mau’su cinsi ile benzemektedir. Ev dekorenize çok önem veriyor, oyun tarafınız daha sınırlandırılmış ise bir kez daha düşünerek kedi sahiplenme fikrini değerlendirebilirsiniz.

Tüylerinin rengi beyaz, krem, siyah ve kızıl olabilmektedir. Kürkleri incedir. Oldukça özgür bir yapıda olmaktadır.

Yeni tanıştıkları insanlara aynı sevecen yapısını hemen gösteremeyebilir. Sahiplerini kıskanırlar. Oldukça özel ilgi ve şefkate ihtiyacı yoktur. Onunla vakit geçirmeniz, eğitilirse de yürüyüşe çıkmanız ona yetecektir.

American Shorthair

British Shorthair’in yakın akrabası olarak İngiltere kökenli American shorthair ilk göçmen kedi olarak bilinebilmektedir. Kısa tüylü bir yapıya sahiptir. Güzel bir görüntüsünün yanında Amerika’da 1895 yılında yapılan bir kedi şovunda çok begenilmiştir. Avcı nitelikleri taşımaktadır. Bu neden ile birlikte açık kapı veya cam yanında kedinizi bırakmamalısınız. Camdan aşağı atlama, kuşa doğru yönelme gibi bir ihtimali olabilir. Dikkatli olunması gereklidir. İçgüdüsel hareketleri oldukları için yönlendirme oldukça zordur.

Tüy renkleri birbirinden farklılaşmaktadır. Gri, tekir, beyaz, mavi, duman ve kahverengi renklere sahip olunabilmektedir.

Evde beslenebilen kediler arasında yer alan, samimi ve dost canlısıdırlar.

Güzel görünümüne ek olarak mizaç özelliklerinin de değerlendirilerek sahiplenme sürecini tasarlamalısınız. Asla yalnız bırakılmaması gereken bir türdür. Onun ihtiyacı olan enerjiyi atmasına destek olabilirseniz, oyuncak temin edebilirseniz oldukça verimli bir süreç geçirebilirsiniz.

American Wirehair

1966 yılında New York’da görülmüştür. Bir mutasyon kedisidir. Shorthair kadar rağbet görmemektedir ancak dik ve kıvırcık tüyleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Çok sevecen ve sürekli sahibinin yanında durma ihtiyacı gütmektedir. Herkesin sevgi ve ilgisini kazanabilmektedir.

Amerika kökenli kedi iyi huylu ve hareketlidir. Oyuncu yapısı onu daha sevecen hale getirmektedir. Tüy renkleri; gri, beyaz, siyah, alacalı ve kahverengidir. Sosyalleşmeyi çok severler, sert görünümü olsa da oldukça uysaldırlar. Ancak canı ne zaman isterse o zaman kucağa gelmeye çalışırlar. Sıkıştırılmayı, sürekte kucakta durmayı sevmemektedirler. Meraklı gözleri ile araştırmayı sevmektedirler.

Özel tüyleri bakıma ihtiyaç duymaktadır. Fırça veya tarak ile tüylerini haftada bir kez tarayabilirsiniz. Onun dışında özel bir bakım sürecine ihtiyaç duymamaktadırlar.

Colorprint Shorthair

Siyam kedilerinin akrabalarındadır. Habeş kedileri ve American Shorthair kedi türleri çifleştirilmesi sonucu meydana gelmiştir. Pek çok rengi mevcuttur. Siyam ırkı olarak bilinmektedirler. Görünümleri ile insanların sevgilerini kazanmışlardır. Ve bu özellikleri onun ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Ev ortamını çok sevdiklerinden ötürü evde beslenilecek bir kedi türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer hayvan türleri ile çok iyi anlaşamadığı gözlemlenmiştir. Yavru kedi sahiplenmek istiyorsanız colorpoint shorthair türünü ayrıntılı ele alabilirsiniz.

Tüy renkleri mavi, lila, çkolata ve krem olarak gözlenebilmektedir. Kürkü yumuşak ve kısadır. Uzun ince bir kuyruğa sahiptir. Hareketli ve sadık olmakla beraber merakı ile araştırmacı kişiliği ön plana çıkmaktadır. Kısa tüylü olmasından ötürü bakımı da oldukça işlevsel olmaktadır.

Cornish Rex

İngiliz kökenli kedi türü olarak karşımıza 1950’li yıllarda çıkmıştır. En seyrek gözlenebilen türlerdendir. Kulakları bir tavşana benzemekte, tüyleri de kıvırcık olmaktadır. Akrobatik hareketleri nedeni ile karnavallarda gözlemlenebilmektedir. Hareketli ve yalnız kalmaktan hiç hoşlanmayan sosyal bir kedi sahiplenmek istiyorsanız ona bir şans verebilirsiniz.

Siyah, beyaz, gümüş, duman ve sarı gibi renklerle gözlemlenebildiği gibi krem rengi tüyleri de olabilmektedir. Çocuklara yönelik iyi bir oyun arkadaşı olabilmektedir. Hareketli ve oyuncu yapısı sizleri de memnun edecektir.

Çok yoğun çalışıyor, evden ayrı kalıyor ve vakit ayırabilecek yanlarında birini bulamayacaksanız bir kez daha düşünmelisiniz. Çünkü yalnız kalmak onları depresyona kadar götürebilmektedir. Evinizde onlara bir alan açmanız, oynamaları için destek vermenzi gerekmektedir.

Bakımı oldukça kolaydır. Ekstra işlem gerektirmemektedir. Sık taranma ihtiyacı olmamaktadır. Haftada bir taranması yeterlidir.

Safkan Yavru Kedi Türleri, Yavru Kedi fiyatları hakkında ve En Çok Merak Edilen British Shorthair Cinsi Kedilere İlişkin Ayrıntılı Bilgilere Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

mutlaka okuyun

Latest Posts