Scottish Kedilerin Irk Özellikleri
S

Ana SayfaPati BilgileriÖnemli BilgilerScottish Kedilerin Irk Özellikleri

Siz Kedi Severlerin En Çok Merak Ettiği Konulardan Birisi Olan Kedi Fiyatları ile İlgili Makalemize Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

“scottish fold ve Scottish Straight “

Scottish  Kedisi ve Türleri

Cinskedi,cinskedisahiplendirme,scottishfold,scottishstraight,kedihastalıkları,kedilerdemantar,istanbulcinskedi,bursacinskedi,kocaelicinskedi,kediaşıları,kediyavrusu,satılıkkedi,cinskedisahiplendirmeplatformu,britishlonghair,biritshshorthair,blh,ns12,as12,as11,ns11,kedihastalıkları,kediaşıları,kedilerdegebelik,kedisahiplendirme,ankarascottish,beyazkedi,safkankedi,

Scottish fold türleri sakin huyları ve estetik yapıları ile pek çok kişinin gönlünü kazanmaktadır. Pek çok kişi kedi sahiplenmek istediğinde aklına ilk gelen tür scottish fold veya Scottish Straight olmaktadır. Peki bu türün özellikleri nelerdir? Bakımı nasıl sağlanır? Sahiplenmek zor mudur? Ayrıntılar için yazımızı okumaya devam ediniz.

Kedi Sahiplenmenin Önemi

Yavru kedi sahiplenmek hem sorumluluk hem de özveri gerektiren bir durumdur. Yavru kediler sevgi ve ilgi beklemektedir. Sizler hayatlarınızda onlara yer açarak onlara destek verirken kendiniz de size huzur ve mutluluk getirmektedir.

Bazı kedi türleri daha uysal ve ev ortamında yetiştirilmeye oldukça müsait iken bazı türler çok daha hareketli, kendini sevdirmeyi istemeyen bir yapıda olabilmektedir. Bu huylar kedi türleri içerisinde farklılık göstermektedir. Her bireyin kedi sahiplenmeden önce bilmesi gereken pek çok özellik bulunur. Her kedi türü farklı özellikler taşımaktadır. Bu özellikler pek çok bakım sürecini de beraberinde getirmektedir.

Kedi Bakımı ve Temizlik Süreci

Her kedi türü kendine özel bakım ve temizlik adımlarını içermektedir. Bu özellikler kedi sahiplenmek isteyen her birey tarafından bilinmelidir. Kedi bakımında tüy temizliği önde gelir. Bazı kediler kısa tüylü olmaktadır ve özel bir bakım süreci gerekmemektedir. Uzun tüylü kedilerin tüylerinin taranması ve bakımının da sağlanması gerekmektedir. Haftada birkaç kez taranan, bakım olmadığında da dökülebilecek yapıda olan kedi temizliğine önem verilmelidir.

Scottish Fold Kökeni Nedir?

Scottish fold adından en çok bahsettiren kedi türü olarak karşımıza çıkmaktadır. İskoçya kökenli olan kedimizin annesi düz kulaklı olmaktadır. Babası bilinmemekle, araştırmacılar onun kulaklarının içe dönük olabileceği hakkında görüşlerini dile getirmektedir.

Çiftlikte William Ross tarafından bulunan ve günümüze kadar gelen kedi türü oldukça sevimlidir. Ayırt edici yönü de kulaklarının aşağı içe doğru dönük olmasıdır. İsmini de incelediğinizde kökeni İngiliz ırk olarak belirlenen kedimiz kedi severler tarafından çok dikkat çekmektedir. British shorthair ile benzer yapıları, görünüşleri sonucunda bu kedi cinsi ile de çiftleştirilmektedir.

Scottish Fold Ne Zaman Bulundu?

1960’lı yıllarda bir ahırda bulunan scottish iran, exotic shorthair, american shorthair ve birman kedilerilerinin çiftleştirilmesi sonucu daha da gen havuzunu genişletmiştir. Ross yaptığı çalışmalarda bu kedinin özel bir yapıya sahip olduğunu dile getirerek çalışmalarına hız vermiştir. 1966 yılında ise Governing Council of the Cat Fancy tarafından resmi olarak türünün kaydı tamamlanmıştır. Hatta bazı araştırmacılar bu süreçte bir kulak hastalığının olup olmadığını değerlendirmek istemişler ve kaydı durdurmuşlardır. Daha sonra 70’li yıllarda Amerika’ya götürülerek işlemler de ilerletilmiştir. Amerika’da popüler ilk on kedi türü arasında yerini korumaktadır.

Scottish Fold Özellikleri Nelerdir?

Oldukça kolay öğrenen, eve uyum sağlayan, uysal bir ev kedisi olarak bireylerin en çok dikkatini çeken tür olabilmektedir. Uysallığı ev içi hasarın az olmasına, etrafın da bakımlı olmasına destek vermektedir. Çoğu kedi türü daha hareketli ve oyuncu olabilirken fold oldukça sakin bir yapıya sahip olmaktadır.

Kediler ev içerisinde enerjilerini atmak için sürekli zıplarlar. Bazı türler avcı niteliği taşımaktadır ve etrafta uçan cisimler arayarak hatta balkonlara çıkıp kuşlara zıplayarak sahiplerini de tedirgin edebilmektedirler. Stottish Fold oldukça sakin ve sessizdir.

Eğer dilerseniz bahçede de onun bakımını sağlayabilirsiniz. Genelde ev ortamında bakılmak için alınırlar ancak bahçede beslemek isteyenler de mevcuttur. Ancak konforlarına önem verirler. Kendilerine ait bir köşe bulurlar ve orada uyular. Bu şekilde kendilerini daha rahat hissedebilmektedirler.

Kolay arkadaşlıkları vardır. Varsa diğer evcil hayvanlarınız ile iyi geçinebilmektedirler.

Tüyleri hemen hemen her renkte gözlenebilmektedir. Gözleri oldukça parlaktır. Ortalama yaşam süresi 15 yıl kadardır.

Oturuşları oldukça ilgi çekicidir. Arka ayakları üzerine oturarak bir süre öyle kalabilirler. Bu görünüş bireyleri pek çok mutlu etmektedir.

Kucağa alınmayı seven ve gün boyu onunla ilgilenmek istediğiniz bir kediye sahip olmak isterseniz scottish fold size göre olabilmektedir. Sahibinin yanında olmaktan ve onunla vakit geçirmekten hoşlanırlar.

Yaşam Koşulları Nelerdir?

Scottish fold rutin bir yaşam oluşturmayı sevmektedir. Günün belli saatlerinde oluşturduğu beslenme, bakım, oyun, uyku süreçlerinin olması onun için önem taşımaktadır. Oldukça zeki olduğundan ötürü ev içerisinde olanları takip eder, çabuk öğrenir ve içinde bulunduğu yaşam içerisinde uyum sağlamaya çalışmaktadır. Scottish fold sevdiği kişiye bağlanır ve onunla olmayı çok sever.

Dikkat edilmesi gereken bir yönü kilosudur. Zayıflatmak zor olabilmektedir. Bu nedenle beslenme rutinlerini takip ederek dikkatli olunması gerekilmektedir. Karındaki yağlanmaya karşı hareket halinde olması gerekir anca sakin yapısı ona engel olabilmektedir.

Scottish Fold Görünüm Özellikleri

Yuvarlak başı, içe dönük kulakları, çıkıntılı yanakları ile oldukça sevimli bir görünümü olan Scottishler’in göz renkleri altın ve bakır renklidir. Bazı yavrular doğduğunda kulakları normal olabilmektedir. Ancak büyükçe zamanla kulaklarının içe doğru kıvrıldığını görebilmektesiniz.

Omuz ve göğüsleri geniştir. Patileri yuvarlaktır ve bacakları vücuduna göre oldukça güçlüdür. Kısa bacakları vardır.Tüyleri yumuşaktır. Hem uzun tüylü hem de kısa tüylü olanları mevcuttur. Shorthair türü de ayrı olarak mevcuttur.

Genellikle biz onları gri renkli olarak görmekteyiz.

Scottish Fold Sağlık Sorunları

Scottish fold kulak yapısından ötürü pek çok araştırmaya tabi olmuştur. Bu kulak yapısının bir sorunu da beraberinde getirip getirmediğine dair araştırmaların yapılması gerektiğini düşünen bireyler fazladır. Yapılan çalışmalarda beyaz tüy genleri olan kedilerde sağırlık olabileceği gözlemlenmiştir. Scottish beyaz kedilerinde de sağırlık görülebilmektedir. Ancak kulaklarının kıvrıklığı ile ilgili bir durum söz konusu olmamaktadır. Kulaklarında salgılanma daha fazla olabileceği görülmüştür. Bakımlarının yapılmasına dikkat edilmelidir.

Kulaklarını haftada bir temizlemek bakım süreçleri için büyük önem taşımaktadır. Kısa tüylü bir kediniz varsa temizlik ve bakım süreçleri sizler için daha kolay ilerleyeceltir. Longhair olanlar haftada en az iki kez taranmalıdır. Tüy dökümlerinin azalması için bakımının da düzenli bir şekilde ilerletilmesi gerekilmektedir.

Tırnak bakımı da süreç için önemlidir. Bazı kediler tırnak bakım süreçlerinde zorlanmaktadır. Bu nedenle yavru kedi sahiplenmiş olan bireyler küçük yaşlarından itibaren onun bakımını rutinli bir şekilde yerine getirerek alışmasına destek olmaktadırlar. Düzenli aralıklarla tırnaklarını kontrol ederek uzunluğuna bakabilirsiniz. Tırnak temizliği bakteri oluşumunu engelleyerek sağlıklı yapı kazanılmasına yardımcı olmaktadır. Kedi tırnağını bulmak zorlayıcı olabilmektedir. Bu noktada patisinin ortasına hafif bastırınca tırnakların çıkacağını görebilmektesiniz.

Kedi bakımı ve kedi sahiplenmek bireyler için uzun süreçli ama eğlenceli bir deneyimdir. Sevimli dostlarımızı tanımak ve kişilik özelliklerini araştırarak sürece başvurmak oldukça önemlidir. Daha ayrıntılı bilgi almak için british kedilerin özellikleri konulu makalelerimize de göz atabilirsiniz.

Safkan Kedi Türlerinden En Çok Merak Edilen British Shorthair Cinsi Kedilere İlişkin Ayrıntılı Bilgilere Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

mutlaka okuyun

Latest Posts