British Longhair Shorthair Özellikleri

Siz Kedi Severlerin En Çok Merak Ettiği Konulardan Birisi Olan Kedi Fiyatları ile İlgili Makalemize Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

“British Longhair-shorthair özellikleri.”

British Kedilerin Özellikleri ve Kökeni

Günümüzde kedi sahiplenmek isteyen pek çok kişinin ilk aklına gelen kedi türü olan British kediler oldukça sevecen ve uysaldır. Pek çok kedi severler Britishlerin tatlı görünümü ve uysal yapılarına karşı oldukça hassastırlar. Çocuklar arasındaki ilişki biçimlerinin güzelliği, zekası ve eğitilebilirliği göz önüne alındığında oldukça tercih listesinde olan british kediler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için yazımızı okuyunuz.

British Kedi Tarihçesi

British Shorthair Büyük Britanya kökenli bir kedi ırkıdır. Tarihçesine indiğimizde Mısır’a dayanmaktadır. Romalılar ile beraber istila süresince İngiltere’ye gittiği düşünülmektedir. Yüzyıllardır varlığı olan british short hair kedi ırkı süreç boyunca az değişime uğramıştır.

Victorian döneminden bu yana hala üretimi devam etmektedir. Böceklere karşı önlem alması için özellikle Victorian dönemlerinde evlerde yetiştirilmektedir. Daha sonra artık hareşe önlemi yerine bir prestij olarak beslenmek istenmişlerdir. Süreç içinde önemli olduğu, farklı bir ırk olduğu anlaşılmıştır.

British kedileri iki dünya savaşı sırasında da zarar görmüşlerdir. Sayıları gün geçtikçe azalmaktadır. Günümüzde de en çok beslenmek istenen kediler arasında yer almaktadır. Ancak çeşitli sebeplerce kediler ev dışına bırakılmıştır. Sokak yaşam tarzına uygun olmayan yapıları ile hayati tehlike de yaşayabilmektedirler. Bu durumlar göz önüne alındığında kedi türleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunmalıdır. Hangi kedi türü hangi özellikleri taşımaktadır sorularına cevap bulunarak sizlere uygun kedi türlerini sahiplenmeniz gerekmektedir.

Bir kedi üreticisi olan Harrison Weir tarafından 19 yy. da bir kedi yarışmasına katılan British Shorthair günümüzde en çok tanınan kedi türü olmaktadır. Şu an İran Kedisi ile başa baş gitmektedir.

British Kedilerinin Fiziksel Özellikleri

British ırkı boyutları değişkenlik göstermektedir. Erkek kediler 5 kg 10 kg arasında değişim göstermektedir. Dişi kedi türlerinde ise 3.5 ve 6.5 arası değişim görebilirsiniz. Daha az hareketli ve sakin yapıları ile yemek kontrolü sağlanması gerekli olan bir türdür. Diğer durumlarda British kediler obezite olmaya yatkın olabilmektedirler. Kısa tüyleri ile bakımı oldukça kolaydır. Özel bir tarama zorlu bir süreç gerekmemektedir.

Oldukça dayanıklı bir yapısı olan kedi türü genelde orta boy uzunluğundadır. Genelde gri rengi tercih edilmektedir.

Baş yapısı yuvarlak ve geniş olmaktadır. Kulak arkasında kalan tepe bölgesi de düzdür. Oldukça sabırlıdırlar. Gövdesi iri ve kaslıdır. Altın sarısı gözleri ile dikkat çekmektedirler. Bakım ihtiyacı diğer kedilere göre daha az olmaktadır. Oyunu çok severler, onlara değişik oyuncaklar alıp sabırlı yapısı ile evde oynamalarına katkı sağlayabilirsiniz. Yoğun çalışıyor ve evde çok vakit geçiremiyorsanız onun canının sıkılmaması adına oyun ihtiyacını geliştirmelisiniz. Britishler evlerinizdeki eşyalara zarar vermez, sizi yıpratmazlar ancak ilgiye her kedi gibi ihtiyaç duymaktadırlar.

Uysal yapıları bazı kişilerin sanki çok tembel ve hareketsiz gibi algılanmalarına neden olabilmektedir. Oyunu çok severler yalnızca diğer kediler gibi etrafa ciddi zararları olmaz, sakindirler.

Genelde üç veya dört yavru doğurabilirler. Anne olduklarında da oldukça şefkatli, dikkatli ve oynamaktan memnundurlar. Olgunlaşma dönemi de düşünüldüğünde beş yaşına kadar gelişim dönemi içerisinde olmaktadırlar.

Bir diğer British kedi türü olan British Longhair arkadaş canlısı ve sakin bir karakterlidir.

Oldukça sosyaldir ve insanlarla birlikte olmayı severler. Shorthair kedileri ile aynı özellikleri taşımaktadırlar. Yemeği çok severler ve onlar da sahipleriyle veya onlar yokken kendileri vakit geçirebilirler. Günlük yemek düzenlerini sağlamak sağlıklı gelişimini ilerletmek adına oldukça önemli olmaktadır.

Uzun tüylü yapısı ile ortalama 11-25 kg ağırlığındadırlar. Beklenen yaşam süresi  15-17 yıl olarak değerlendirilebilmektedir. Shorthairlardan farklı olarak daha sık bir bakım ihtiyacı gütmektediler. Tüy bakımının sağlanması gerekmektedir. Hem iç hem de dış mekanda yaşamaya elverişlidirler. Çocuk ve diğer hayvanlara karşı oldukça sabırlıdırlar. Sarılı beyazlı türleri de mevcuttur. En fazla da tercih edilen renk de bu olarak karşımıza çıkmaktadır.

British Kedilerinin Bakımı 

Kedi bakımı oldukça önemlidir. Kedi aşı takvimi ve kedi temizlik adımları hakkında bilgilendirilmeli ve bu durum üzerinde durulmalıdır. Sağlıklı bir kedi gelişimi için sevgi ve ilginin yanında temizlik, aşı süreçleri de ön planda olmalıdır.

British kedi bakımları oldukça kolaydır. Tüyleri daha sık olmaktadırlar. Bu sıklık da kedilerin daha yoğun yumuşak ama düğümlenmesi olmayan tüy yapısını meydana getirmektedir. Tüylerinin sağlıklı bir şekilde bakılması gerekir. British Longhair türlerinin ise tüyleri daha uzun olmaktadır. Bu tüylerinin temizliğinin  sağlanması gerekir. Haftada bir tüy fırçalanması onlar için yeterlidir. Banyo çok nadir gerekebilir ancak dişler her gün fırçalanmalıdır.

Kurtukları orta uzunlukta ve geniştir.

Erkek cinslerinin vücut yapıları dişilere göre daha kaslı ve iri olmaktadırlar. Her ortama ısınan ve ayakta kalabilen türler olması adaptasyon sürecini de kolaylaştırmaktadır. Gerekli ilginin verilmesi gerekebilmektedir. İlgisiz kaldıklarında depresif olabilmektedirler. Genelde yabancıları sevmezler, biraz tanımaları gerekir. Sahiplerine karşı bağlıdırlar. Sıcaktan hiç hoşlanmazlar. Sıcak havalar onu bunaltabilmektedir. Bu yüzden tüy bakımı bu dönemde oldukça önem kazanmaktadır.

Diş etlerinin temizlenmesi, ağız ve diş sağlığı bakımının yapılması oldukça önemlidir. Diş eti iltihabın yatkın yapıdadırlar. Bu sebepten ötürü bakımlarının yapılması oldukça önemlidir.

Ne kadar ilgiyi ve sevgiyi isteseler de sürekli kucağınıza alıp onları sevemezsiniz. Kucakta taşınmaktan çok hoşlanmazlar. Sıkıştırılmayı sevmezler onlar sahiplerinin onlarla ilgilenmesini, vakit geçirmesini isterler. Kedi sahiplenmek tüm bu durumların bilinmesini ve uygun hareket edilmesini gerektirmektedir.

British Kedilerinin Sağlık ve Beslenme Süreçleri

Sağlık yapılarına bakılırsa göz akıntısı, diş eti iltihabı ve kardiyomiyopati hastalıkları görülebilmektedir. Kardiyomiyopati, kalp kası sorunu anlamına gelmektedir. Bağırsak hastalıklarına yatkınlıkları da mevcuttur. Kedi kumlarının her zaman temiz olması şarttır. Kediler temizliğe çok önem verirler. Bu huylarının korunması oldukça önem taşımaktadır. Bazı durumlarda kedi sahipleri kedi kumu ve mama taslarını yan yana koyabilirler. Özellikle suyu çok tercih etmeyen kedilerin su taslarının kum yanına konması uygun değildir. Koku karışması yaşayan kedileriniz sudan uzak durabilir ve su içmeleri de güçleşebilmektedir.

Beslenme süreçlerine değinirsek kedi ırkına özgü mama üretimleri tercih edilmektedir. Bu ırka özel ihtiyaçların sağlanması ile vitamin ve beslenme takviyeleri gerekebilmektedir. Tüylerinin bakımının da sağlanmasında beslenme önemli yer tutmaktadır. Daha parlak ve az dökülen tüyler için mama kullanımı büyük önem taşımaktadır.

Kedi aşı takvimi içerisinde yapılan değerlendirmelerde hangi hafta hangi aşının neden yapılacağı belirtilmiştir. İlk birkaç haftada yeni doğan kedi annesinden aldığı antikorlar ile sağlıklarını korumaktadırlar. Ancak belirli haftalardan sonra aşıların düzenli şekilde ilerlerletilmesi gerekmektedir. Aksi durumda belirli hastalıklar kedinizin bağışıklığını düşürebilmektedir.

Tırnak bakımının da sağlıklı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Tırnak kesmek kedi sahipleri için zor olabilmektedir. Bu adımda hırçınlanan kediler için sahiplerinin dikkatli olması gerekmektedir. Kedilerin patilerinin tam ortalarına basıtırnca tırnakları kolayca çıkmaktadır. Çıkan tırnakları daha kolay kesebilirsiniz. Dipten kesmemeye dikkat etmelisiniz Aksi durumda yaralar oluşur ve enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bakteri oluşturmaması ve kedi bulaşıcı hastalıkları meydana gelmemesi adına tırnak bakımına da önem vermelisiniz.

Tüm risklerin azaltılması adına gerekli düzenlemelerin sağlanması gerekir. Beslenme, bakım ve sağlık kontrollerinin kurularak british kedi türleri başta olmak üzere tüm kedi türleri için özel adımların planlanması gerekmektedir.

Safkan Kedi Türlerinden En Çok Merak Edilen British Shorthair Cinsi Kedilere İlişkin Ayrıntılı Bilgilere Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İnstagram

Son yazılar

Kedilerin İnsan Üzerindeki Önemi

Günümüzde pek çok insan kedi besliyor ve bu evcil hayvanların insan yaşamında önemli bir rolü olduğu kabul ediliyor. Kedilerin insan üzerindeki etkisi çok çeşitlidir...

Kediler: Evcil Hayvanların Sakin ve Sevimli Kraliçeleri

Kediler, insanlık tarihinin en eski evcil hayvanlarından biridir. Zarif hareketleri, bağımsızlıkları ve çeşitli türlerinin güzelliğiyle, kediler yüzyıllardır insanlar tarafından sevilerek beslenmiştir. Bugünlerde, dünya çapında...

KEDİ ÇEŞİTLİLİĞİ VE ÖNEMLİ TÜRLER: BRITISH LONGHAIR VE BRITISH SHORTHAIR

Kediler, dünyanın dört bir yanında sevilen evcil hayvanlardır. Farklı ırklar ve çeşitler arasında büyük bir çeşitlilik bulunur. Bu makalede, British Longhair ve British Shorthair...

Cins Kediler ve British Shorthair

Kediler, dünyadaki en popüler evcil hayvanlardan biri olarak bilinir. Onların sevimli yüzü, bağımsız kişilikleri ve sevgi dolu tavırları, birçok insanın evlerinde kedi beslemesini sağlar....

British Longhair Hakkında

British Longhair, dünyanın en sevimli kedi ırklarından biridir. Özellikle kalın ve ipeksi tüyleri ile tanınırlar. Bu cinsin temsilcileri, genellikle büyük ve sağlam bir yapıya...