KEDİ BAKIMI İÇİN MALZEMELER NELERDİR ?

Siz Kedi Severlerin En Çok Merak Ettiği Konulardan Birisi Olan Kedi Fiyatları ile İlgili Makalemize Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Kedi Bakımında İhtiyaç Duyulacak Ürünler

Kedi bakımı için gerekli ürünlerin sağlanması kedilerin sağlıklı bakımlarının yapılmasında önemli olan bir konu olarak karşımıza çıkar. Her kedi türü birbirinden farklı olsa da temel ihtiyaçları bağlamında yanı noktada birleşirler. Her kedinin oyuncaklara, tuvalet kumuna, mama taslarına ve yeterli miktarda besinlere ihtiyaçları bulunmaktadır. Kedi sahiplenmek isteyen bireyler düşündükçe bu durumları analiz etmekte ve gerekli olan ürünleri seçmektedir. Aslında evinize minik dostlarınızda yer açmak istiyorsanız düzeninizi değiştirecek veya çok etkileyecek bir durum söz konusu değildir. Birkaç yeni ürün kullanımı ile sürecinizi şekillendirmeniz mümkündür. Yalnızca alışveriş yaparken dikkatli ürün seçerseniz daha sonra gerekli ürünlerin sayısını azaltacak ve maliyetinizi de korumuş olacaksınız. 

Peki kediler hangi malzemelere ihtiyaç duyarlar? Biz hangi ürünleri nasıl temin etmeliyiz? Seçerken nelere dikkat etmeliyiz? soruların cevaplarını beraber inceleyelim.

Kedi Bakımı Malzemeleri

Genel anlamda kedilerin ihtiyaçları için malzemeleri toparlamak istiyorsak;

Kum Kabı

Mama ve Su Kabı

Kedilerin Taşıma Kutuları

Tüy Tarama Tarağı

Tüy Toplama Ruloları

Tırmalama Çubukları

Paspaslar

Yatak

Kedi oyuncakları olarak ifade etmemiz mümkündür. 

Kedi Kumu

Kedi kumu bir kedi sahibi olmak istiyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken malzeme türüdür. Günümüzde incelenen ürünlere baktığınızda çok farklı fiyat ve çeşitlerde kedi kumu bulunmaktadır. Kendi kendini temizleyebilen ürünlerin kullanımı da mevcuttur. Çok farklı seçenek arasında hangisinin seçileceği hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Kedi kumu evde yaşayan kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için kullanılmaktadır. Bazı kedilerin klozeti kullanma imkanları da vardır. Ancak her kedi bunu tercih etmemektedir. Bu nedenle kedinizin alıştığı kedi kumunu tercih etmeniz gerekmektedir. Doğru kum seçimi kedi sağlığı için önemlidir. Kumların sıvıyı ve kokuyu içine hapseden türden olması, tüylere yapışmaması gerekmektedir. Çünkü çoğu kedi kumunu seçmektedir. Kum seçiciliği tuvaletin yapılmamasına, tutulmasına veya kum dışı bir yere yapılmasına neden olabilmektedir. Kediler mahremiyete çok önem verirler. Bu verdikleri önem tuvalet anlarında rahat olmasını da gerektirmektedir. Kolay temizlenen ve koku yapmayan kum kullanımı oldukça önemlidir. Kediniz kumunu sevmediyse bunu hemen anlarsınız. Kaygılanmayın, değişim sağlayarak size uygun kum türünü seçmiş olacaksınız.

Kumu bulmanızın ardından onun bakımını sağlamanız gerekir. Kediler temiz bir kum tercih ederler. Sürekli pis olarak kalması da kumun bakteri oluşturmasına neden olabilmektedir. Bu noktada kedinizin temizliğine dikkat etmelisiniz. Kedilerin koku hassasiyeti mevcuttur. Bu nedenle sürekli dikkat etmelisiniz, gözden bir durumu kaçırmamak adına hassas davranmalısınız. Kedileriniz kum ve mama kaplarının aynı yerde olmasını istememektedir. Birbirlerine koku karışmasını önlemek adına aralarına mesafe koymanız önem arz etmektedir. Özellikle kedi kumunuz uzak bir noktada, daha gizli ve mahrem bir yerde konumlandırılmalıdır.

Kedi Kumu Değişimi Nasıl Temizlenir?

Kedi kumu türleri topraklanan, granül, silika olmak üzere gruplandırılmıştır. Bu kumlar emicilik ve tane boyutları ele alınarak gruplandırılmışlardır. Örneğin kristal silika kumu tercih ederseniz sıvıyı kolayca emmektedir. Silika kumu tercihi yüksek olan kum türü arasında yer almaktadır. Her kedi farklı türden kumu tercih edebilmektedir. Bazı durumlarda tercihini kedi sahipleri belirlemektedir. Eğer bir kum türünden diğerine geçiş sağlayacaksınız alıştırma ve yavaş adımlarla ilerleme yöntemlerini tercih etmelisiniz. Yeni kumu üste eski kumu alta dökerek geçiş sağlayabilirsiniz.

Kedi kumu temizliğinde kum küreği kullanılabilmektedir. Temizlik esnasında eldiven kullanarak hijyeni korumamız gerekmektedir. Kum miktarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer yeterince kum olmadığını düşünüyorsanız ekleme yapabilirsiniz. 

Kum kabı temizliği de süreç için oldukça gereklidir. Sadece kum temizliği yeterli değildir. Kum kabının da en az ayda bir kez yıkanıp temizlenmesi gerekmektedir. 

Mama ve Su Kabı Seçimi

Mama ve su kabı için farklı ürün seçenekler mevcuttur. Cam, seramik, çelik ürün seçenekleri ile kediler için mama kabı kullanabilirsiniz. Plastik ürün kullanımı sağlık açısından çok önerilmemektedir. Kedi mama kabı ve su kabını nasıl ve nereden almalıyım? sorusunu düşündüğünüzde herhangi bir yerden alabilir, petshoptan almak zorunda değilsiniz. Burada hangi ürün seçeneğini değerlendireceğiniz önemlidir. Seramik mi çelik ? Ona göre arama sağlayabilirsiniz.

Birkaç tane kasenizin olması gerekmektedir. Bu kaselerin temizliğini sağlamak önem taşımaktadır. Eğer yeterince iyi temizlenmez ise kedilerde bulaşıcı hastalıklar açığa çıkarıp, bulaş durumunu da gerçekleştirebilir.

Kedi Taşıma Kutusu Seçimi Nasıl Sağlanır?

Kedi taşıma kutusu kedi sahipleri için oldukça önemlidir. Veterinere götürürken veya herhangi bir yere gideceğiniz zaman kedinizi yanınızda sağlıklı ve korunaklı bir şekilde götürmek istiyorsanız bu adımlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Peki kedi taşıma çantaları nasıl seçilir? Uygun bir kedi taşıma çantası nasıl olmalıdır?

Bazı durumlarda kedi taşıma çantalarını bir bez çanta gibi görebilir bazen de kutu şeklinde görebilirsiniz. Kediler genellikle bu çantalardan hiç hoşlanmazlar, sürekli tepki gösterirler. Bu durumu daha çekilir kılınması açısından uygun seçeneklerin değerlendirilmesi gerekir. 

Kedi taşıma kutusu boyutu çok önemlidir. Boyutu nasıl olmalıdır diye düşünüyorsanız ayakta durabilecek ve hareket edebilecek nitelikte olması gerekmektedir. Kediler çanta içine girdiklerinde kötü bir yere doktora, iğneye gideceklerini düşünebilirler. Zaten çanta içinde stresi de artmaktadır. O yüzden hem boyut hem de güvenlik anlamında yardıma ihtiyaçları olmaktadır.

Güvenlik gelen darbe ve düşmelere karşı önlemi ifade etmektedir. Kediniz çok hareketli olduğu anlarda yere düşebilir. Bu durumda darbelere karşı önlem almalısınız. Bazı durumlarda çok uzun süre taşıma kabı içerisinde yer alacak ise mama ve su ihtiyacını da gidermek gerekmektedir. Ek bir durum da havalandırma sisteminin yeterince yeterli olup olmadığının kontrol edilmesidir. 

Taşıma çantasını çok sık kullanmasanız dahi temizliğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bazı kediler taşıma çantası içindeyken daha çok kaygılanabilir ve tuvaletini de yapabilir. 

Kedi Tarağı ve Rulosu Seçimi

Kedilerde tüy sorunu önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlıklarının korunması açısından kedi tüy bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Kediler gün boyunca vaktinin çoğunu tüy temizliğine ayırmaktadır. Tüylerinin temiz ve bakımlı olmasına önem vermektedirler. Plastik veya metal tarakların kullanımı ile kedilerinizin tüylerini düzenli aralıklarda taramalısınız. Burada önemli olan nokta her kedi tüyünün kedi türleri içerisinde değerlendirilmesidir. Bazı kedi türleri uzun tüylü olabilmektedir. Bu kediler daha fazla tüy dökebilir ve taranmaya da ihtiyaçları fazlacadır. Rulo kullanımı ile bu tüylerin toplanması önemlidir. 

Tırmanma Çubuğu

Kedilerin tırmanma ve tırmalama ihtiyaçlarının giderilmesi için onlara oyuncaklar alınabilir. Bu oyuncaklar onların ruhsal gelişimlerine destek olmaktadır. Bazı kediler ev eşyalarına zarar verip onları tırmalamaya çalışabilirken bazı kediler daha uysaldır.  

Paspas Kullanımı

Paspas tercihi bireye özel olmaktadır. Bazı kedi sahipleri tüylerinin daha az dökülmesi ve dağılmaması için bir örtü ve paspas yardımıyla onları toparlamaya çalışırlar. Daha sonra örtüyü silkeyelip etrafa tüy saçılmasını önlemiş olurlar.

Yatak Seçimi

Kedilerinizin sevdiği ve rahat ettiği bir yatak tercihinde bulunursanız uyku sağlığını da korumuş olacaksınız. Rahat bir yatak seçimi ile kedinizin fizyolojik sağlığına destek olursunuz. Her ürünün kontrolü gibi kedinizin de temiz bir ortamda uyumasına destek olmanız önemlidir.

Safkan Kedi Türlerinden En Çok Merak Edilen British Shorthair Cinsi Kedilere İlişkin Ayrıntılı Bilgilere Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İnstagram

Son yazılar

KEDİ ÇEŞİTLİLİĞİ VE ÖNEMLİ TÜRLER: BRITISH LONGHAIR VE BRITISH SHORTHAIR

Kediler, dünyanın dört bir yanında sevilen evcil hayvanlardır. Farklı ırklar ve çeşitler arasında büyük bir çeşitlilik bulunur. Bu makalede, British Longhair ve British Shorthair...

Cins Kediler ve British Shorthair

Kediler, dünyadaki en popüler evcil hayvanlardan biri olarak bilinir. Onların sevimli yüzü, bağımsız kişilikleri ve sevgi dolu tavırları, birçok insanın evlerinde kedi beslemesini sağlar....

British Longhair Hakkında

British Longhair, dünyanın en sevimli kedi ırklarından biridir. Özellikle kalın ve ipeksi tüyleri ile tanınırlar. Bu cinsin temsilcileri, genellikle büyük ve sağlam bir yapıya...

British Longhair ve Shorthair Hakkında

Kediler, evcil hayvan sahibi olan birçok kişi için sadık, sevgi dolu ve keyifli arkadaşlar olarak kabul edilir. Kedilerin farklı ırkları arasında British Longhair ve...

Kedi Cinsleri ve Kedi Fiyatları

Kediler, evcil hayvan severler arasında popüler bir seçimdir. Her bir kedinin farklı bir ırkı ve özellikleri vardır. Kedilere sahip olmanın maliyeti ise birçok faktöre...