Kedilerde Beslenme

Siz Kedi Severlerin En Çok Merak Ettiği Konulardan Birisi Olan Kedi Fiyatları ile İlgili Makalemize Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Kedilerin Beslenme Düzenleri

Sağlıklı kedi bakımı sürecinde pek çok adım ön plana çıkarılmaktadır. Bu adımların dikkatle kontrol edilerek süreç boyu değerlendirilmesi gerekmektedir. Kedi türleri beslenme süreçlerine etki etmektedir. Her kedi türü kendi içerisinde beslenme sürecini ilerletmektedir. Kediler nasıl beslenmektedir? İdeal kilo cetveli nasıldır? gibi soruları beraber inceleyelim.

Kedilerde Beslenme Düzeni

Kediler ev ve dış ortamda yaşadıklarına yönelik olarak beslenme rutinleri oluştururlar. Bazı kediler özellikle dışarıda yaşam sürenler avlanarak ve çeşitli haşereler ile beslenmelerine devam etmektedirler. Ev ortamında yaşayan kediler sahiplerinin onlara sunduğu beslenme çerçevesi üzerinden bakımlarını sağlamaktadırlar. Ev ve dış ortamda beslenme rutinlerine devam eden kedilerin beslenme ve su ihtiyaçlarının giderilmesinde kedi severler önemli bir konumda yer almaktadırlar.

Her kedi kendi düzeni içerisinde bir beslenme süreci oluşturmuştur. O yüzden bir ev kedisini dışarıya bırakmak oldukça zararlıdır. Avlanmayı ve nereden besin bulacağını bilemediği için hayati tehlike yaşamış olacaktır. Ek olarak ev hijyenine uygun bir besin tükettiğinden ötürü de dışarıda yediği besinler onların bağışıklık sistemini etkileyecektir. Bazı mikrop türlerini dışarı çıkmadığından ötürü hiç vücuduna girmemektedir. Bu durumda yeni karşılaşılan mikrop veya virüsler kediyi daha çok etkileyebilmektedir.

Kediler Ne Yemeyi Severler?

Kediler evde genellikle kuru mama ve yaş mama ile beslenmektedir. Bazı kediler ev yemekleri ile de beslenmeye devam edebilmektedirler. İster evde ister bahçede yetişirse yetişsin kedilerin avcılık özellikleri her kedide mevcuttur. Bazı kediler bunu daha yoğun hissederken bazıları daha sakin yapıda kalabilmektedirler. Kedi sahipleri olarak balkona çıkardığınız kedilerinizin daha hareketli olduğunu, uçan cisimlere yöneldiğini görmüşsünüzdür. Bahçede yetiştirdiğiniz bakım sağladığınız bir kediniz mevcut ise kedinizin bir fare, sinek gibi canlıları ölü biçimde size getirdiğine de şahit olmuşsunuzdur. 

Ev yemeklerinde kedilerin mide hassasiyetine dikkat etmek gerekmektedir. Verilen yemeklerin protein ağırlıklı olması önemlidir. Bu sebeple et, tavuk, balık, yumurta (haşlanmış) ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Ancak bazı kedilerde tavuk tüketimi alerjik reaksiyonlara da girebilmektedir. Bu durumda kedilerinizi gözlemlemek gerekmektedir. Kedilere çiğ et vermek oldukça sakıncalıdır. Kedi aşı takvimi incelendiğinde kedilerde iç ve dış parazit oluşumuna engel olmak için gerekli tedavi adımları uygulanmaktadır. Çiğ et parazit oluşumuna neden olabilmektedir. Bu durumda salam, sosis gibi direkt markette bulunabilecek ürünleri sokaktaki kedilere vermemelisiniz. Çoğu birey sokakta gördükleri kedilere üzülerek hemen bir bakkaldan marketten sosis salam almaktadır. Ancak bu onlara verilecek büyük zararlardan bir tanesidir. Bir diğer yanlış bilinen durum kediler süt içmeli mi? sorusudur. Kediler süt içmemelidir. Çünkü sütte bulunan laktoz enziminin emilimi kediler tarafından sağlanamadığından ötürü mide sorunlarına neden olabilmektedir. Bu enzim problemi kedilerin sindirim sistemlerine de zarar getirmektedir. Kediler ishal olabilir ve bu ishal özellikle yavru kediler için çok tehlikeli boyutta olabilir. İhtiyacı olan su ve minerali kaybeden kediler hızla kilo da vererek bağışıklığını kaybedebilirler.

Haşlanmış sebzelerin tüketimi de kedileriniz için oldukça sağlıklıdır. Kalsiyum dengelerine yardımcı olmak adına yoğurt da ek olarak menülerinde yer alabilmektedirler. Ancak yoğurdun kaymaksız olmasına dikkat etmek gerekir. Süt tüketemeyen kedilerin laktoz enzimini sindirememesinden ötürü kaymak da tercih edilmemelidir. 

Bir diğer kullanılan ürün de kedi konservesi olmaktadır. Kedi konserveleri kedilerin kendilerini iyi hissetmelerine destek vermektedir. Bu mamaların belirli sıklıkları mevcuttur. Ne zaman kedi konservesi kullanmalıyım? Kedi konserveleri balık, et ve tahıl gereksinimini sağlamak adına üretilmesi sağlanmıştır. Ancak sürekli kedi konservesi verilmesi doğru bir yaklaşım değildir. Hem kuru hem de konserve mama tüketimini kedinize vermelisiniz. Kedilerin su tüketimini de bu doğrultuda dengelemeniz gerekmektedir. Konserve maması içindeki et oranının yeterli düzeyde olup olmadığının konrol edilmesi gerekmektedir.

Kedilerinizin sağlıklı bakımı için uygun mama tercihine dikkat etmelisiniz. Protein ve vitamin ihtiyaçlarını karşılayacak mama türlerine yönelmeniz onlar için oldukça önemlidir. Bu ihtiyaçlar kedilerin gelişim dönemlerine göre şekillenecektir. Yavru, yetişkin ve yaşlılık dönemlerine göre kedilerin beslenme ihtiyaçlarında değişim gözlenebilmektedir. Mama türüne alışkanlık kedilerde sık gözlenen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Kuru mamaya özellikle alışmış kedilerin diğer mama türlerini tercih etmesi daha zor olacaktır. Mama değişimlerini sağlarken küçük paketler kullanarak kedinizin hangi mama türünü daha çok beğendiğine dair çalışmalar yapabilirsiniz. Maddi dengeniz de bu anlamda zarar görmeyecektir. 

Kedilerin Yemek Kabı Nasıl Olmalıdır?

Kedilerin yemek yeme taslarının cam veya seramik gibi ürünlerden oluşmasına dikkat etmek gerekmektedir. Sağlığı açısından plastiğin tercih edilmemesine dikkat etmek gerekmektedir. Sıcak yemeklerin plastik maddeden yapılmış kaplara konulması kedi sağlığını oldukça etkilemektedir. Bu kaplarda beklemiş mama ve suyun kokusu da farklı olacaktır. Kediniz sevdiği yemekleri de reddedebilmektedir. 

Ayrıca kullandığı yemek ve su kabı gibi kişisel eşyaların temizliğinin sağlanmasına da önem verilmelidir. Yemek kokularının veya mama kokularının birbirine karışması durumunda kediniz yiyecek olduğu ürünü tercih etmeyebilir. Ayrıca kabın sağlamlığı da önem verilecek bir diğer husustur. Kedinizin bir pati darbesi ile dökmeyeceği su ve mama kaplarının olmasına dikkat etmek gerekmektedir. 

Kediler su içme konusunda oldukça zorlanan canlılardır. Çoğu kedi sudan kaçar, hem içmek hem de oynamak istemeyebilir. Taze su onlar için önemli olan bir durumdur. Bu sebeple su kaplarındaki suların bekletilmemesi büyük önem taşımaktadır. Bazı su aparatları kullanarak kedilerin su içmesi daha çok teşvik edilmektedir. Akış halinde olan sudan kedilerin içmesi oldukça sık rastlanan bir durumdur. Gerekli aparatlar yardımı ile su içmelerine destek olunabilir. Küçük şelaleyi andıran yapılar kullanılarak suyun akış halinde olmasına yardımcı olunabilir.

Kedilerin Tüketmemesi Gereken Besinler

Bazı besin türleri kedilerin en çok önemliyken bazıları ise çok zararlıdır. Nasıl iç ve dış parazit neden olabilecek çiğ etin tüketilmemesi gerekir ise tatlı türlerine de dikkat etmek gerekmektedir. Çikolata, dondurma gibi tatlılar;  kızartma, sucuk, pastırma gibi baharatlı besinlerin tüketimi oldukça zararlıdır. İnek sütü tüketimi de laktoz emilimi zorluğundan ötürü de oldukça zararlıdır. İlla inek sütü verecekseniz suyla karıştırmalı oranını da azaltmalısınız. 

Ekmek, karbonhidrat yoğunluklu besin grubu da kedinize herhangi bir sağlıklı besin içeriği katmamaktadır. Bu sebeple kedi maması seçerken protein ağırlıklı ve karbonhidratı az olan mama türleri seçilmesi gerekmektedir. Kedinizin bağışıklık sistemini korurken aynı zamanda vücutsal gelişimini de desteklemek gerekmektedir.

Yanlış Beslenme Süreçlerinin Getirdiği Hastalıklar

Yanlış beslenme süreçleri kedilerin yaşamlarını tehlikeye atabilmektedir. Özellikle mide ve bağırsak hastalıkları beslenme süreçleri ile iç içe ilerlemektedir. Kabızlık, bağırsaklarda daralmaya ve sindirim zorluğuna neden olabilmektedir. İdrar yollarında sürekli kuru mama yeme durumundan ötürü kristalleşmeler gözlenebilir. Bu yollar kuru mama nedeni ile tıkanabilirler. Bu durumda kedilerin operasyon geçirmeleri bile gerekebilir. Veteriner kontrollerinin sağlanarak düzenleme yapılmasına destek verilmektedir. Özellikle su tüketimi olmadığında ya da istenenden az olduğunda iç hastalıkların ve temizliğin eksikliği gözlenebilmektedir. Hafif kabızlık noktalarında lifli besin tüketimine destek verilmektedir. Şiddetli kabızlık gözlemlediğinizde mutlaka veteriner kontrolü ve onun önerdiği gerekli yöntemleri sağlamak gerekmektedir. Doktor kontrolünün dışında herhangi bir ilaç vermemektedir. 

Safkan Kedi Türlerinden En Çok Merak Edilen British Shorthair Cinsi Kedilere İlişkin Ayrıntılı Bilgilere Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İnstagram

Son yazılar

KEDİ ÇEŞİTLİLİĞİ VE ÖNEMLİ TÜRLER: BRITISH LONGHAIR VE BRITISH SHORTHAIR

Kediler, dünyanın dört bir yanında sevilen evcil hayvanlardır. Farklı ırklar ve çeşitler arasında büyük bir çeşitlilik bulunur. Bu makalede, British Longhair ve British Shorthair...

Cins Kediler ve British Shorthair

Kediler, dünyadaki en popüler evcil hayvanlardan biri olarak bilinir. Onların sevimli yüzü, bağımsız kişilikleri ve sevgi dolu tavırları, birçok insanın evlerinde kedi beslemesini sağlar....

British Longhair Hakkında

British Longhair, dünyanın en sevimli kedi ırklarından biridir. Özellikle kalın ve ipeksi tüyleri ile tanınırlar. Bu cinsin temsilcileri, genellikle büyük ve sağlam bir yapıya...

British Longhair ve Shorthair Hakkında

Kediler, evcil hayvan sahibi olan birçok kişi için sadık, sevgi dolu ve keyifli arkadaşlar olarak kabul edilir. Kedilerin farklı ırkları arasında British Longhair ve...

Kedi Cinsleri ve Kedi Fiyatları

Kediler, evcil hayvan severler arasında popüler bir seçimdir. Her bir kedinin farklı bir ırkı ve özellikleri vardır. Kedilere sahip olmanın maliyeti ise birçok faktöre...