Kedilerde Tüy ve Göz Renkleri

Siz Kedi Severlerin En Çok Merak Ettiği Konulardan Birisi Olan Kedi Fiyatları ile İlgili Makalemize Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Kedilerde Renk Kodlaması

Kedilerde ırk ve desen kodları çok yaygın olarak ele alınamamaktadır. Araştırmaların yabancı kaynaklar ile sınırlı olması kodların tam bilinmemesine neden olunabilmektedir. Kedilerde ırk, renk ve desenler farklı kodlar ile ele alınmaktadır.

Tüm Kedi Türleri kendi kategorisi içerisinde değerlendirilmektedir. Ayrı ayrı ele alınan kodlar EMS adı verilen Easy Mind System yani Kolay Zihin Sistemi olarak çevrilir. EMS kodlarının kullanılması kedilerin ırk özelliklerinin renk ve desen isimlerini ifade etmektir. 

Kedilerin ırkı, deseni ve rengi hakkında ayrıntılı bilgi almamız için EMS kodları kullanılmaktadır. Safkan kedi ırkları hakkında bilgi almak ve üreticilik hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için EMS kodlarına hakim olmalısınız. Yeni doğan kedilerin kayıt evraklarının doğru bir şekilde doldurulması adına EMS kod hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır. Yavru kedi sahiplenmek isteyen bireyler kod analizleri ile kedilerinin hangi desen, ırk ve renk yapıları hakkında bilgi sahibi olacaklardır.

Kedilerde Renk Kodu Adlandırması Nasıl Yapılır?

Adlandırma kuralları için aşağıdaki öncelik sırası kullanılarak ilerleme yapmak mümkündür. Her madde bizlere adlandırma için gerekli seçenekleri sunmaktadır: 

1. Mevcut kedi türü terminolojisini kullanın 

2. Cins geliştiricinin terminolojisini kullanın (ör. Salt and Pepper) 

3. Terminolojiyi diğer çiftlik hayvanlarından ödünç alın (ör. Kuşaklı, örtülü, örümcek ağı) 

4. Açıklayıcı düz İngilizce (kıvrımlı, kokarca çizgili)

5. Bir kez görülen mutasyonlar için, gözlemlendiği yeri kullanın (ör. Fince) 

6. Tıbbi terim kullanın (ör. Perioküler lökotrik)

Koduİsmi
nSiyah, fok (sivri uçlu kedilerde), kahverengi (Birmanya’da), kırmızı (Abyssinian ve Somali’de), sarımsı kahverengi (Ocicat’ta)
aMavi
bÇikolata
cLeylak
dKırmızı
eKrem
fSiyah tortie
gMavi tortie
hÇikolata tortie
lLeylak tortie
oTarçın (Habeş ve Somali’de kuzukulağı)
pAçık kahverengi
qTarçınlı tortie (Abyssinian ve Somali’de kuzukulağı tortie)
rAçık kahverengi tortie
wBeyaz

Kırmızı esaslı renkler genetik olarak katıdır, ancak kırmızı pigment ve agouti olmayan genin etkileşimi nedeniyle fark edilebilir tekir işaretlere sahip olabilirler. Kedi genetik olarak siyah, genetik olarak krem vb. Olabilir, ancak beyaz genin varlığı rengi belirsizleştirir. Diğer kendi kendine beyaz kediler, daha sonra tartışılacak beyaz lekelenme geninin aşırı ifadesinin sonucudur.

Kırmızı renk X kromozomu üzerinde taşındığından ve XX (dişi) genetik makyaj gerektirdiğinden, kaplumbağa kabuğu erkek kedilerde nadirdir. Bazen gelişimsel veya genetik anomalilerin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Lekelenme geni, altta yatan uskumru veya klasik tekir desenini noktalara ayırır. Bazı klasik tekmeler, yoğun işaretler nedeniyle koyu bir “pelerin” sergiler; agouti alanları siyah bir arka plan üzerinde küçük lekelere indirgenebilir.

Koduİsmi
sGümüş
yAltın

Normal agouti tüyleri, kaplama rengine karşılık gelen açık ve koyu pigment bantlarına sahiptir; genetik olarak siyah kediler için siyah ve kahverengi bantlar, genetik olarak kırmızı kediler için kırmızı ve krem ​​bantlar. Gümüş gen mevcut olduğunda, ışık bantları soluk gri veya neredeyse beyazdır. Genetik olarak tekir (agouti) kedilerde bu, gümüş bir kaide üzerinde tekir veya işaretli bir desenle sonuçlanır. Tıklama derecesine bağlı olarak, bu, uçlu (çinçilla) gölgeli ve gümüş tekir arasında değişir. Gümüş geni kendi (agouti olmayan) bir renkle birleştirildiğinde, sonuç dumandır. Bazı dumanlı kedi yavruları, yetişkin kürklerini tam olarak alana kadar artık tekir desen gösterebilir.

Koduİsmi
mDeğiştirici
amMavi bazlı karamel
cmLeylak bazlı karamel veya boz kahverengi
emKayısı, krema bazlı
pmKaramel, açık kahverengi bazlı
gmKaramelli tortie
jmKaramel, leylak tortie veya taupe tortie bazlı
rmKaramel, açık kahverengi tortie bazlı
*mKaramel, temel rengin bilinmediği yerlerde
Koduİsmi
01Van
02Alacalı
03Çift renkli
04Takıldı
05SNO-white
09Herhangi bir miktarda beyaz
Koduİsmi
11Gölgeli
12Kabuk
21Belirtilmemiş tekir
22Lekeli kedi
23Uskumru tekir
24Benekli tekir
25İşaretli tekir

Beyaz lekelenme geni, değişken beyaz lekelere neden olabilir. Genel olarak konuşursak, beyaz lekelenme geninin bir kopyasına sahip bir kedi% 0 ila% 50 beyaz olurken, genin iki kopyasına sahip bir kedi, grafikte gösterildiği gibi% 50 ila% 100 beyaz olacaktır.  

Diğer Beyaz İşaretler Diğer beyaz lekeler, beyaz lekelenme geniyle bağlantılı değildir. Bazıları yeni ortaya çıkan gen mutasyonlarından (ör. “Fin” mutasyonu, roan mutasyonu), bazıları ise gelişimsel anormalliklerden veya hastalık / yaralanmadan kaynaklanmaktadır. Terminolojinin bir kısmı, tasvir edilen modeli sergileyen diğer çiftlik hayvanlarından ödünç alınmıştır.

Sivri Desen ve Tipik Cins Rengi

Koduİsmi
31Burmalı sivri
32Tonkinese sivri uçlu
33Siyam sivri uçlu
34Singapur rengi / samur foku sepya işaretli
35Habeş rengi / tıkırtı

Kuyruk

Koduİsmi
51Huysuz
52Engebeli yükseltici
53Kısa
54Uzun

Göz Rengi

Koduİsmi
61Mavi
62Turuncu
63Tek, farklı gözlü
64Yeşil
65Burma göz rengi
66Tonkinese göz rengi
67Siyam göz rengi

Göz renkleri kürk renkleri ile ilişkilendirilir. Rastgele yetiştirilmiş kediler en geniş göz rengi yelpazesine sahipken, soyağacı ırklarda göz renkleri seçici üreme ile sınırlandırılmıştır. Diğer türlerde renge / desene neden olan gen ayrıca göz rengini de etkiler. 

Kulaklar

Koduİsmi
71Düz 
72Kıvrılmış

Kürk Yapısı

Koduİsmi
81Longhair/ düz tüyler (sadece Don Sphynx ve Peterbald)
82Kısa / düz saç (sadece Don Sphynx ve Peterbald) 
83Fırça (yalnızca Don Sphynx ve Peterbald) 
84Düz (yalnızca La Perm shorthair ve longhair için geçerlidir)

Parıltılı efektler ya kürkün yapısını etkiler ya da tüylerin beyaz ya da yarı saydam devrilmesinden kaynaklanır. Bugüne kadar görülen efektler boz (Chausies’de), gümüş uç (Korat ve Rus Mavisi) ve Saten (Tennessee Rex’te). Bengal’ de de ışıltılı etkiler bulunur.

Safkan Kedi Türlerinden En Çok Merak Edilen British Shorthair Cinsi Kedilere İlişkin Ayrıntılı Bilgilere Burayı Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İnstagram

Son yazılar

KEDİ ÇEŞİTLİLİĞİ VE ÖNEMLİ TÜRLER: BRITISH LONGHAIR VE BRITISH SHORTHAIR

Kediler, dünyanın dört bir yanında sevilen evcil hayvanlardır. Farklı ırklar ve çeşitler arasında büyük bir çeşitlilik bulunur. Bu makalede, British Longhair ve British Shorthair...

Cins Kediler ve British Shorthair

Kediler, dünyadaki en popüler evcil hayvanlardan biri olarak bilinir. Onların sevimli yüzü, bağımsız kişilikleri ve sevgi dolu tavırları, birçok insanın evlerinde kedi beslemesini sağlar....

British Longhair Hakkında

British Longhair, dünyanın en sevimli kedi ırklarından biridir. Özellikle kalın ve ipeksi tüyleri ile tanınırlar. Bu cinsin temsilcileri, genellikle büyük ve sağlam bir yapıya...

British Longhair ve Shorthair Hakkında

Kediler, evcil hayvan sahibi olan birçok kişi için sadık, sevgi dolu ve keyifli arkadaşlar olarak kabul edilir. Kedilerin farklı ırkları arasında British Longhair ve...

Kedi Cinsleri ve Kedi Fiyatları

Kediler, evcil hayvan severler arasında popüler bir seçimdir. Her bir kedinin farklı bir ırkı ve özellikleri vardır. Kedilere sahip olmanın maliyeti ise birçok faktöre...